Koszmarny Karolek i napad na bank

Okładka książki Koszmarny Karolek i napad na bank Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek i napad na bank
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Koszmarny Karolek (tom 17) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek (tom 17)
Horrid Henry Robs the Bank
Znak emotikon
2022-01-31
2009-01-01
2008-01-01
Maria Makuch

Mówi się, że dzieci są chodzącym cudem.
Co w wypadku gdy nasz cud naczyna dorastać i staje się nieznośny a wręcz "Koszmarny"?
Tak właśnie zatytułowana jest seria książek, którą dziś chciałabym Wam przybliżyć - "Koszmarny Karolek".

Dzięki uprzejmości @znakemotikon miałam okazję zapoznać się z książką o przygodach nieznośnego Karolka.
Mówiąc szczerze mimo iż seria liczy już sporo książek, nigdy wcześniej o niej nie słyszałam.

Karolek jest typem atencjusza, dziecka, które ciągle wymaga uwagi, które stale chciałoby być w centrum uwagi.
Strasznie zaborczy, wścibski i zaczepny chłopiec. Zapewne każdy z nas miał styczność z pokrewną jemu osobowością.

Prywatnie chyba bym oszalała, Aaale literatura wytrzyma wszystko.

Jeśli potrzebujecie przygodowej książki dla dzieci możecie śmiało po nią sięgać lecz czy główny bohater jest wzorem do naśladowania dla młodych czytelników szczerze śmiem wątpić.

Mówi się, że dzieci są chodzącym cudem.

Mówiąc szczerze mimo iż seria liczy już...

Na tę książkę składają się cztery opowiadania, każde z nich zawiera odrębną historię. Głównym bohaterem jest oczywiście Karolek, którego nazywają Koszmarnym Karolkiem przez jego zachowanie. Pierwsze opowiadanie jest o tym jak brat głównego bohatera wydaje gazetę szkolną i Karolek wpada na pomysł by wydać swoją pełną kłamliwych informacji, a przy okazji zarobić na tym pieniądze.

Drugie to historia gdzie dzieci bawią się u sąsiadki Wrednej Wandzi w szkołę. Oczywiście Karolek najchętniej wprowadziłby swoje zasady w tej zabawie i wolałby być dyrektorem a nie uczniem. Jednak to wcale takie łatwe nie jest wiec trzeba jakoś się wymiksować z tej zabawy.

Trzecie opowiadanie to urodziny młodszego brata Karolka, czyli Doskonałego Damianka, a tematem przewodnim imprezy mają być piraci. Główny bohater marzył, że to jego urodziny będą o takiej tematyce i stara się przekonać młodszego brata by zrezygnował z tego pomysłu. Jednak, gdy Karolek wie, że i tak bal piratów się odbędzie to musi jakoś zepsuć tę imprezę.

I ostatnia tytułowa historia, czyli napad na bank. Koszmarny Karolek, Wredna Wandzia i Doskonały Damianek grają w grę Dopadnę Cię (coś podobnego do gry w Monopol). Jak się można domyślić Karolek za wszelką cenę chce wygrać, jednak jak to zrobić skoro to nie on zarządza bankiem.

Z Karolkiem poznałam się już wiele lat temu. Bodajże będą w podstawówce wypożyczyłam jakąś część z tej serii w bibliotece i przeczytałam w przeciągu jednego popołudnia, na następny dzień poszłam oczywiście po kolejne tomy. Pamiętam, że wtedy byłam zachwycona tymi książkami, pomysłami Karolka na rozrabianie. Lubiłam ten dziecięcy świat, szkoła, zabawy. Radość sprawiało mi również to, że te książeczki czytało się naprawdę bardzo szybko. Mają dużą czcionkę, idealną dla młodszych czytelników, książka jest krótka i zawiera w sobie cztery odrębne historie.

Wracając do tej serii po dobrych kilkudziesięciu latach mam też trochę inne przemyślenia. Bardziej doceniam grafikę w książce i zawarty w niej humor. Jednak rzuciło mi się w oczy to, że Koszmarny Karolek nie ponosi żadnych konsekwencji za swoje zachowanie. I ze względu na to chyba nie chciałabym by moje dziecko za szybko sięgnęło po tę książkę. Zdaje sobie również sprawę, że nie wszyscy zwrócą na to uwagę. Mi kilka lat temu to zupełnie nie przeszkadzało, a i też nie sprawiło, że moje zachowanie się zmieniło.

Książkę polecam starszym dzieciom powyżej dziesiątego roku życia, ale zdaje sobie też sprawę, że w dzisiejszych czasach gdzie od małego jest komputer, telefon i internet, to, że główny bohater nie ponosi odpowiedzialności za swoje wybryki to nic. Warto zwrócić uwagę na przykład na bajki, jakie oglądają nasze dzieci, bo tam też nie raz bohaterom uchodzi na sucho złe zachowanie, więc jeśli miałabym wybierać to już wolę by mój syn sięgną po tę książkę.

Z Karolkiem znam się od lat. I to od paru dobrych lat, pamiętam gdy w szkole podstawowej biegałam do biblioteki po kolejne tomy przygód tego niesfornego chłopca i pochłaniałam je, zaśmiewając się do łez. A teraz dzięki Wydawnictwu Karolek wraca na księgarskie półki. Jak wypadło to spotkanie po latach? No cóż, muszę przyznać, że z perspektywy Rodzica pomysły krnąbrnego Karolka już mnie tak nie śmieszą 😉. Ale muszę też dodać, że na przygody Karolka trzeba spojrzeć trochę z przymrużeniem oka, z większym luzem i sporym dystansem.

Mamy tutaj 4 opowiadania, w tym tytułowe, z których każde jest odrębną przygodą.

*Koszmarny Karolek wydaje gazetę
* Szkoła Wrednej Wandzi
*Doskonały Damianek i bal piratów
*Koszmarny Karolek i napad na bank

Być może też zupełnie inne realia, w których pisała autorka sprawiają, że niektóre kwestie są delikatnie mówiąc... nieco kontrowersyjne.

Seria ma zdecydowanie swoich sympatyków i absolutnie mnie to nie dziwi. Bo trzeba też przyznać, że mimo, iż chłopiec skupia się głównie na tym, aby komuś dokuczyć lub oszukać na własną korzyść, to jego pomysły czasem są tak pełne absurdu, że aż śmieszą. Ponadto ksywki bohaterów, sporo słownych żartów i gry słów sprawiają, że lektura może naprawdę rozbawić. Jednakże myślę, że jej humor docenią czytelnicy, z ugruntowanymi zasadami moralnymi, którzy z lekkim dystansem spojrzą na pomysły Karolka i wyłapią te wszystkie smaczki, traktując jego przygody nie jako wzór do naśladowania, a po prostu jako dobrą rozrywkę. Myślę, że my wrócimy do niej za jakiś czas.

Chyba większość z nas słyszała o przygodach pewnego łobuza o imieniu Karol. Koszmarny Karolek, to znana i lubiana seria książek pełnych humoru, którą pokochały dzieci na całym świecie.

Właśnie wznowiono kolejną część z serii, "Koszmarny Karolek i napad na bank". W skład tej książki wchodzą 4 opowiadania w tym tytułowe. Nam najbardziej spodobało się to w którym Karolek wydawał w szkole gazetę. Można było się nieźle uśmiać.

Wydaje mi się że nie ma za dużo na naszym rynku książek, gdzie ich bohaterem jest łobuz, który ciągle wpada na różne pomysły, niekoniecznie takie które chcielibyśmy, aby naśladowało nasze dziecko. Karolek rozrabia, psoci i przewraca wszystko do góry nogami. Ale jednocześnie jest chłopcem kreatywnym, z głową pełną planów i pomysłów, które wciela w życie, jest dynamicznym, twórczym chłopcem. Któż z nas nie miał w jego wieków wiele pomysłów, które niekoniecznie przypadły później dorosłym do gustu.

Nawet grzeczne dzieci lubią poczytać o łobuzerce, psoceniu i zachodzeniu innym za skórę. Myślę, że zdroworozsądkowe podejście rodziców do tematu pozwoli zrozumieć młodemu czytelnikowi co jest dozwolone w realnym życiu, a co nie.

Opisane historie są zabawne, i choć nie mają aspektu edukacyjnego, to nie przejmował bym się tym aż tak bardzo. A tak naprawdę to Karolek wcale nie jest taki Koszmarny i da się go lubić.

Bardzo lubię książki dla najmłodszych. Moje dzieci w przedszkolu uwielbiają momenty, gdy czytam im opowiadania o ulubionych bohaterach. Dlatego po zobaczeniu w zapowiedziach wznowienia książek z serii „Koszmarny Karolek” chciałam przeczytać i sprawdzić jak spodoba się moim dzieciom.

Wcześniej o tej serii słyszałam na studiach, kilka opowieści poznałam i miło je wspominałam. Jakie mam wrażenia po przeczytaniu „Koszmarny Karolek i napad na bank”?

To opowieści z dużą dawką humoru przepełniona żartami ! To idealna lektura dla dzieci w wieku młodszo szkolnym! Szkoda, że ja w podstawówce nie znałam tej serii! Z pewnością byłabym zachwycona!

Jeżeli szukacie książki na prezent dla młodszych dzieci polecam serię o Koszmarnym Karolku!

We współpracy z Wydawnictwem Znak!

"Koszmarny Karolek" to seria, która od prawie 30 lat rozbawia najmłodszych Czytelników. To aż 38 książeczek opowiadających o przygodach niesfornego chłopca o imieniu Karol. 26 stycznia Wydawnictwo Znak Emotikon postanowiło wznowić serię i przypomnieć o największych koszmarkach rodzicielstwa i dzieciństwa.

"Koszmarny Karolek i napad na bank" zawiera 4 krótkie historyjki. Książeczkę czytaliśmy przez 4 dni z dziećmi. Wercia ma 6 lat, a Karol ma ponad 3. Muszę przyznać, że Koszmarny Karolek, to bardzo inteligentny młody chłopczyk, który ma masę pomysłów. Jego rodzice widzą je jako te złe, młodzi Czytelnicy jako bardzo śmieszne, a ja jako pretekst do rozmowy. Śmiechu mieliśmy co nie miara. A późniejsze rozmowy ze starszą córką były bardzo dojrzałe jak na jej wiek i postrzeganie świata.

Z książeczki tej dowiedzieliśmy się, że dziecięca wyobraźnia nie ma końca i dzieci są w stanie wiele wymyślić. Muszę zaznaczyć, że w książeczce tej nie znajdziecie telefonów komórkowych i innych elektronicznych gadżetów, z którymi mają styczność nasze dzieci. W tych książkach dzieci bawią się ze sobą. Często dochodzi do słownych przepychanek, kłótni, oszukiwania czy nawet bójek. Tutaj dzieci nie mają wszystkiego. Na coś wymarzonego muszą zapracować, jak w pierwszym rozdziale, gdzie dzieciaki postanawiają wydać swoje gazety, by zdobyć pieniążki na wymarzoną zabawkę. W książeczce Autorka przedstawiła również różne losowe sytuacje, w których możemy zaobserwować jak nasze dzieci by się zachowały, jak na nie reagują. My podczas czytania wiele rozmawialiśmy na dane tematy. Dzieciaki ochoczo wtrącały się ze swoim zdaniem. Wskazywały co jest złe, a co dobre. Jak same (Weronika) by się zachowały.

Sama książeczka jest ładnie wydana. W środku mamy duże litery i rysunki. To idealna pozycja dla dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem. Rozdziały nie są długie, dzięki czemu dzieci podczas czytania się nie zanudzają. Autorka napisała książeczkę bardzo prostym językiem, takim by trafiał do młodego Czytelnika. Ta pozycja to idealna lektura, dzięki której możemy aktywnie czytać. Chodzi mi o te późniejsze rozmowy. Ja jestem zachwycona i w miarę możliwości będę sięgać po interesujące mnie wydania.

Egzemplarz dostałam w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwem Znak Emotikon. Dziękuję bardzo za propozycję jak i zaufanie.

"Koszmarny Karolek i napad na bank" zawiera 4 krótkie historyjki....

Czy w dzieciństwie czytaliście o przygodach „Koszmarnego Karolka”? Przyznaję się bez bicia, że ja nie, ale za to dzięki uprzejmości @wydawnictwoznakpl mam okazję to narobić, czytają razem z córką tą wznowioną po prawie 30 latach serię o wyjątkowo niesfornym chłopcu.

„Koszmarny Karolek i napad na bank” to 4 osobne historie, w których Karolek wydaje własną gazetę, uczy się w szkole Wrednej Wandzi, organizuje bal piratów a także gra w planszówkę i robi wszystko, by nie przegrać.

Koszmarny Karolek to dość kontrowersyjny główny bohater serii dla dzieci. No bo który z rodziców chciałby by jego dziecko zachowywało się w taki sposób? Oszukiwało, obrażało a nawet biło rodzeństwo i kolegów? Zachowanie Karolka może jednak posłużyć jako przykład nieodpowiedniego zachowania, z którego powinno wyciągnąć się wnioski. Tu bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem, przeanalizowanie opisanych zdarzeń, omówienie konsekwencji jakie poniósł Karolek przez swoje złe czyny. Dla nas to było ciekawe doświadczenie, coś zupełnie innego od tylko dobrych i godnych naśladowania bohaterów bajek. Z fascynacją obserwowałam swoje dziecko, które aż wciągało głęboko powietrze z oburzenia, gdy Karolek ciągnął za włosy Wandzie. Obserwując samą reakcję dziecka można się zorientować czy umie ono odróżnić dobro od zła.

Ale przygody Karolka to też duża dawka poczucia humoru i popis wyobraźni chłopca.

Książka, jak i cała seria o Karolku, jest dla mnie trochę kontrowersyjna. Nie chciałabym, aby moje dziecko utożsamiało się z głównym bohaterem i czerpało od niego wzorce. Uważam natomiast, że przeczytanie „Koszmarnego Karolka” przez dziecko i rodziców, a potem analiza postępowania poszczególnych postaci jest jak najbardziej korzystne. Najlepiej przeczytać rozdział i go omówić. Można poruszyć wiele tematów ważnych z punktu wychowawczego i zastanowić się dlaczego akcja potoczyła się tak, a nie inaczej, czy można było postąpić w inny sposób, a zwłaszcza zastanowić się nad emocjami i uczuciami. Moim zdaniem samodzielna lektura książki przez młodych czytelników może przyczynić się do utrwalania nieprawidłowych wzorców zachowania u dzieci.

W trym tomie Karolek: wydaje gazetę, jest inspektorem w szkole Wandzi, udaje pirata na balu Damiana i gra w planszówkę o skomplikowanych zasadach.

Była zabawna

Była zabawna