Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka

Okładka książki Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Koszmarny Karolek (tom 18) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek (tom 18)
Horrid Henry Wakes the Dead
Znak emotikon
2022-01-31
2009-01-01
Maria Makuch

Książek dla najmłodszych czytelników na rynku wydawniczym przybywa w zastraszającym tempie, co nie powinno nikogo dziwić przy obecnie panujących trendach- rodzice czytają swoim dzieciom coraz częściej, zachęcając je w ten sposób do oswajania się z ich obecnością w życiu codziennym.

„Koszmarny Karolek” autorstwa Francescy Simon to ciekawa propozycja dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Seria przedstawia zabawne, często niedorzeczne, a niekiedy nawet bulwersujące dorosłych pomysły niesfornego Karolka, którego wszyscy uważają za KOSZMARNEGO. Każda z książek składa się z czterech różnych historii z życia szkolnego i rodzinnego małego urwisa. Poruszane kwestie w opowiadaniach są rozmaite i dotyczą nierzadko trudnych tematów wychowawczych naszej małej latorośli.

Frnacesca Simon w naszej opinii (bo książkę czytałem ze swoim dwunastoletnim synem) to przede wszystkim ogromna dawka humoru, która bawi i uczy jednocześnie i pomimo niekiedy kontrowersyjnych treści. Karolek bowiem nie jest dzieckiem, którego pomysły a zwłaszcza czyny mogłyby naśladować nasze dzieci. Stanowią one raczej lekcję i przestrogę przed tym czego należy im nie robić. To świetny powód do rozmów z dzieckiem w nawiązaniu do czytanego akurat fragmentu tekstu. Książki te są także w bogate ilustracje, które chociaż czarno-białe to świetnie odwzorowujące sytuacje. Dlatego też serię „Koszmarny Karolek” jest serią, którą my polubiliśmy i czytać będzie. Oczywiście serdecznie polecam i Waszej uwadze.

Współpraca z wydawnictwem Znak.

W kolejnej części, czyli "Niepokoi nieboszczyka" zapoznaliśmy się z uzależnieniem od telewizora wśród małych dzieci. Temat bardzo na czasie. Przedstawiony w dość fajny sposób. Można tą opowieść bardzo dobrze przegadać z dziećmi. Kolejna historia mówiła o szkolnych wyborach na przewodniczącego. Kolejny dobry temat o rywalizacji między dziećmi. Następnym tematem było otrzymywanie prezentów, które doprowadzają do wojny między braćmi. Kolejny mądry temat idealny do rozmów. Ostatnia opowieść dotyczyła talentów dzieci, które będą pokazywać na szkolnym występie.

Ta część "Koszmarnego Karolka" podobała mi się najbardziej, bo były poruszone ciekawe tematy.

"Koszmarny Karolek" może uchodzić za dość kontrowersyjną książeczkę dla dzieci. Jak wiemy Karolek ma różne pomysły. Jednak po dłuższej rozkminie nie wydają mi się one jakieś okrutne - ot pomysły małego dziecka. Dla dorosłych są koszmarne, dla dzieci całkiem normalne. Nasze dzieciaki również mają szalone pomysły. Bardzo razi mnie tutaj faworyzacja Damianka i to według mnie jest koszmarne. To dorośli są tutaj okropni. Takie jest moje zdanie.

Dodatkowo w tej części mieliśmy na koniec mini quiz odnośnie przeczytanej historii. Jest to bardzo aktywizujące dzieci. Dzięki temu wiemy czy czytaliśmy książeczkę ze zrozumieniem.

Polecam serdecznie tą część. Jak na razie jest to mój ulubiony tom.

Książeczkę otrzymaliśmy dzięki współpracy z Wydawnictwem.

Jakiś czas temu dostaliśmy kolejne części Koszmarnego Karolka. Każda z książek składa się z czterech rozdziałów, czyli czterech historii z życia szkolnego i rodzinnego Karolka.

W "Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka" moje serce skradła historia o szkolnych wyborach. Czy wyobrażacie sobie Karolka jako przewodniczącego szkolnego samorządu? I czy Karolek był gotowy na nowe wyzwanie? Będziecie pękać ze śmiechu.
Oczywiście tytułowa historyjka również jest bardzo zabawna i zaskakująca. Okazuje się, że dzieci ze szkoły Karolka mają niesamowite talenty. Ciekawi jesteście co wymyślił Karolek?

Książki o Koszmarnym Karolku to rozrywka nie tylko dla dzieci. Ja również świetnie się bawiłam przy tej lekturze. Dodatkową atrakcją są zadania na ostatnich stronach np. krzyżówki, słowne wyszukiwanki, labirynty itp. Oczywiście wszystko ściśle powiązane z przeczytanymi historyjkami.

U nas wszyscy pokochali Karolka. Będziemy zbierać kolejne kolejne tomy. Przygody Koszmarnego Karolka i jego ekipy to doskonała rozrywka, do której nie trzeba długo przekonywać dzieci.

Książka, jak i cała seria o Karolku, jest dla mnie trochę kontrowersyjna. Nie chciałabym, aby moje dziecko utożsamiało się z głównym bohaterem i czerpało od niego wzorce. Uważam natomiast, że przeczytanie „Koszmarnego Karolka” przez dziecko i rodziców, a potem analiza postępowania poszczególnych postaci jest jak najbardziej korzystne. Najlepiej przeczytać rozdział i go omówić. Można poruszyć wiele tematów ważnych z punktu wychowawczego i zastanowić się dlaczego akcja potoczyła się tak, a nie inaczej, czy można było postąpić w inny sposób, a zwłaszcza zastanowić się nad emocjami i uczuciami. Moim zdaniem samodzielna lektura książki przez młodych czytelników może przyczynić się do utrwalania nieprawidłowych wzorców zachowania u dzieci.

W tym tomie Karolek: walczy o pilota i purpurowego dinozaura, bierze udział w wyborach na przewodniczącego szkoły, wskrzesza.

"(...) Przygody Koszmarnego Karolka to przede wszystkim potężna dawka humoru. Momentami zahacza on o trudną tematykę (myśl o wysyłaniu nauczycielki jako niewolnicę na galery),ale poza tym, to lekki i niezobowiązujący komizm wynikający z zachowań wszystkich postaci. Koszmarny Karolek niepokoi nieboszczyka to zabawna książka na jeden raz. Czy wróciłbym do niej? Raczej nie, ale jeśli was ciekawi, czym Koszmarnym zasłynął Karolek tym razem – przekonajcie się sami."

cała opinia na stronie:

Zabawna książka dla dzieci ze starszych klas podstawówki, chociaż trochę nie wychowawcza.

Doprawdy nie wiem, czy książka ta powstała z celów innych niż czysto komercyjne. Tego się nie da czytać, a szczególnie dzieciom.

Taki Grey dla dzieci, nie polecam.

Taki Grey dla dzieci, nie polecam.

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo