Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba

Okładka książki Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Koszmarny Karolek (tom 9) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek (tom 9)
Horrid Henry's Stinkbomb
Znak emotikon
2022-01-17
2004-01-01
Maria Makuch

Karolek nie uczy. On bawi

I to jest ok. Syn (7 lat) się zaczytuje do oporu. Kiedy skończy - leci od początku.

Wizja robienia wszystkiego, co niedobre i podstępne - bez konsekwencji! - jest kusząca i świetnie się o tym czyta.
Poza tym te postacie są tak przerysowane, że nie da się ich brać na serio.

I, bo muszę dołożyć cegiełkę zbyt wielkich przemyśleń, nawet taka niby "demoralizująca" książka ma odwrotny skutek.
Raz, że dzieciak się o tym naczyta i zaspokaja to jego ciekawość, co samo w sobie może być rozwiązaniem (przecież często chodzi tylko o sprawdzenie czegoś, co wydaje się spoko).

A dwa, że można z dzieckiem prowadzić bardzo ożywione rozmowy na temat postępowania Karolka, Damianka, rodziców czy kogokolwiek innego (bo tam ogromne błędy popełnia dosłownie każdy)

My uwielbiamy. Wy - sprawdźcie sami :)

Karolek nie uczy. On bawi

Poza tym te postacie są tak przerysowane, że nie da się ich brać na serio.

I, bo muszę dołożyć cegiełkę zbyt wielkich przemyśleń, nawet taka niby...

Czytałam "Koszmarne Karolki" kilkanaście lat temu, przeczytałam wszystkie, jakie były w szkolnej bibliotece. Uwielbialiśmy je z koleżanką. Super książki dla dzieci. Jak wchodziły nowe części, to była kolejka do wypożyczenia. I wyrosłam na normalnego człowieka :D

Koszmarny Karolek jest naprawdę niegrzecznym chłopcem. Drugi raz spotykam się z nim w tomie zatytułowanym „Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba”. Autorką jego przygód jest Francesca Simon, a jego wygląd i szatę graficzną stworzył Tony Ross. Strzeżcie się, żeby dzieci nie czerpały z niej inspiracji!
Koszmarny Karolek bierze udział w konkursie czytelniczym, konstruuje śmierdzącą bombę i podrzuca ją do fortu dziewczynek, tworzy panteon według własnego pomysłu i nocuje u nowego kolegi. Za każdym razem przekonuje się, że bycie niegrzecznym i złośliwym wcale nie popłaca. Co prawda taka refleksja budzi się po naprawdę głębokim zastanowieniu, a ta książka nie to ma na celu. Ma rozbawić, ale żartami, które nie należą do wyrafinowanych. To głupie, obleśne pomysły, które rodzą się w umysłach niewrażliwych dzieci – po prostu koszmarnych. Bądźmy szczerzy, wszyscy kiedyś, mniej lub bardziej, tacy byliśmy.
Karolek nie jest uroczym łobuziakiem, takim jak na przykład Mikołajek. Karolek jest koszmarny. Przyjaźni się tylko z chłopcami, którzy mają równie okropne pomysły, co on. Niby wie, że trzeba się dzielić, ale sam tego nie robi. Choć niszczenie, hałasowanie i brudzenie w cudzych domach wydaje się najlepszą zabawą, to w jego domu nie wolno się tak bawić. Ponadto, w zaniedbanym, hałaśliwym domu nie da się nawet rozrabiać, jak przekonuje się Karolek w jednej ze swoich przygód. Obrzydliwe żarty są śmieszne, dopóki nie padnie ich ofiarą.
Co by nie myśleć o koszmarnym Karolku, trzeba przyznać, że dzieci często takie są. Nie przepadają za nauką i książkami, dokuczają sobie nawzajem, kierują się egoistycznymi pobudkami. W Karolku wszystkie te negatywne cechy kumulują się, by ostatecznie dać dość komiczny rezultat. A ten dodatkowo jest wzmocniony zabawnymi ilustracjami.
Tym niemniej gdzieś między wierszami można wyczytać, że złe zachowanie przynosi ostatecznie nieprzyjemne konsekwencje. Wychowawcza funkcja tych opowieści jest ukryta w nich bardzo głęboko, jednak można ją odnaleźć przy odrobinie chęci.
W bieżącym, 2022 roku wydawnictwo Emotikon przygotowało nową edycję serii o koszmarnym Karolku. Książki mają nowocześniejszą szatę graficzną, są wydrukowane dużą czcionką więc spełnią wymagania początkujących czytelników.
Osobiście nie zapałałam ciepłymi uczuciami do Karolka. Być może moje dzieci, gdy trochę podrosną, bardziej go polubią. Co więcej - obawiam się, że tak się stanie.

Koszmarny Karolek bierze udział w konkursie czytelniczym, konstruuje...

W książce znajdziemy cztery historię o Karolku. Każda jest inna, każda dość ciekawa, wciągająca, momentami zabawna, z każdej można wyciągnąć jakiś wniosek.
Książkę czytał Ksawery i jemu najbardziej spodobała się ta pierwsza, w której główny bohater chce wygrać konkurs, w którym należy przeczytać jak najwięcej książek. Jest tylko jeden dość duży problem, on wcale nie lubi czytać książek. Jednak ma pomysł jak z tego wybrnąć, aby wygrać. Jaki?

Głównym bohaterem jest Karolek, chłopiec, który potrafi być koszmarnie niegrzeczny, lubi robić kawały innym i wszystko, na co tylko ma ochotę. Na szczęście potrafi także wyciągnąć, wnioski z tego, co zrobił. Syn stwierdził, że jest postacią ciekawą, a jego przygody czyta się fajnie.

Tekst jest napisany troszkę większą czcionką, co według mnie będzie plusem dla dzieci dopiero zaczynającym przygodę z samodzielnym czytaniem.

W książcze znajdziemy nieduże, czarno białe, dość ciekawe ilustracje, które przyciągają wzrok, zachęcając do poznania treści.

To nasze pierwsze spotkanie z Koszmarnym Karolkiem, ale na pewno nie ostatnie. Książka Ksaweremu zdecydowanie się podobała i z przyjemnością polecamy. Duża dawka humoru gwarantowana.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/02/wydawnictwo-znak-emotikon-ksiazka-pt.html

Dopiero teraz poznaliśmy Koszmarnego Karolka, serię książek o chłopcu, który kocha psoty, łobuzowanie, wygłupy, żarty i droczenie się.
Seria dla starszych dzieci i świetnie nadająca się do samodzielnego czytania.
W książce znajdują się cztery opowiadania, pełne zwrotów akcji i humoru, który spodoba się dzieciom i je rozbawi.
Chociaż to jak bohaterzy odzywają się do siebie może "razić" w trakcie czytania to jednak do tych książek warto podejść jak do serii, której celem jest rozbawienie czytelnika i oderwanie się od codzienności.
Na końcu książki dzieci znajdą ciekawe zdania do rozwiązania - to fajny bonus po lekturze.

Seria dla starszych dzieci i świetnie nadająca się do samodzielnego czytania.
Chociaż to jak bohaterzy odzywają się do...

Nawet nie zauważyłam, że przeczytałam tą książkę zaledwie dzień po premierze. Przygoda z tą bajką jest dla mnie nowością, jeśli chodzi o formę książkową, gdyż wcześniej oglądałam ją z dziećmi w telewizji.
W ogóle kolejną nowością był dla mnie fakt, iż autorka swoje pierwsze opowiadania zaczęła pisać już w wieku ośmiu lat, jednak seria o Koszmarnym Karolku powstała dopiero w 1994 roku, czyli kiedy ukończyła trzydzieści dziewięć lat. Warto jednak było czekać, gdyż stała się oryginalną i bardzo rozchwytywaną książką nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych.
Co w niej znajdziecie?
Cztery zabawne historie, które choć bywają niegrzeczne, to jednak pokazują dzieciom jakie konsekwencje ich czekają w momencie takich kawałów. Oczywiście nasz bohater zawsze stara się być najmądrzejszy i we wszystkim najlepszy. Nie rozumie co to znaczy się dzielić, jednak kiedy on był w potrzebie sam się dziwił, że nikt nie chciał mu niczego pożyczyć. W momencie, kiedy usłyszał o wielkiej wygranej jako pierwszy wziął udział w konkursie oszukując wszystkich pod każdym względem. Jednak wygrana na szczęście uzmysłowiła mu, że nie wszystko złoto, co się świeci. W kolejnej historii bardzo chciał rządzić i wydawało mu się, że swoją przebiegłością dużo zyska. Nie pomyślał jednak, że taką cechę posiadają również inne dzieci, które w znaczny sposób mu się odwdzięczyły. Będą tu również dwie inne przygody, które niby go niczego nie nauczyły, ale tak naprawdę zdał sobie sprawę z niektórych rzeczy na tyle, by być bardziej ostrożnym.
Dla mnie historie były zabawne, choć największą uwagę zwracały właśnie konsekwencje nieprzemyślanych czynów. Mogą być dobrą przestrogą dla innych łobuziaków.
Ktoś powie, że ukazują złego chłopca, który tylko broi. Jednak ja powiem wam, że to chłopiec, który faktycznie ze swoich wybryków wyciąga wnioski. Moje dziecko czytając o nim spostrzegało te nauki i nawet samo wymyślało jaka jeszcze okropność mogła mu się z tych psikusów przydarzyć. Dla mnie jest to kreatywny sposób nauczania dzieci jak omijać wiele przeszkód w sposób, by samemu na tym nie stracić:-)

Bardzo fana

Bardzo fana

Ubaw po pachy. Czytanie koniecznie z dziećmi!

Ubaw po pachy. Czytanie koniecznie z dziećmi!

W tym tomie Karolek: bierze udział w konkursie czytelniczym, podkłada bombę Wandzi, klei Panteon według autorskiego pomysłu i próbuje nocować u kolegi.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci