Mali wredni wikingowie

Okładka książki Mali wredni wikingowie Francesca Simon
Okładka książki Mali wredni wikingowie
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Mali wredni wikingowie (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mali wredni wikingowie (tom 1)
Znak emotikon
2022-04-04
2022-04-04
Maria Makuch

Książeczka dość niezwykła - opowiada o bardzo niegrzecznych dzieciach! Dla mojego synka był to chyba szok, że bohaterowie robią tyle niedobrych rzeczy, nie słuchają rodziców, biją się ze sobą itp. Ale po pierwszym opowiadaniu jakoś się wciągnął i chciał przeczytać do końca.
Ja mam dość mieszane uczucia i może jakbym wcześniej wiedziała, czego się spodziewać, nie sięgnęłabym po tę lekturę, bo jest taka trochę niewychowawcza. Ale dość zabawna, więc raz nie zawsze. Dodatkowo dla dzieci stawiających pierwsze kroki w czytaniu, pozycja ta ma duży, wygodny druk.
Jeśli ktoś lubi Wikingów, przechwalanie się i różnego rodzaju psikusy, a także sporo wrzasków, to pozycja w sam raz dla niego.

Jeśli szukacie zabawnej bajki dla swoich dzieci powyżej szóstego roku życia, to trafiliście idealnie. Opowieść ma bardzo duży druk i ogrom czarno-białych rysunków. Najciekawsze jest to, że zawsze można je zrozumieć podwójnie. Wszystko przez dwie rodziny, które są zupełnie inne i przeciwstawne niczym dobro i zło, tyle że już samo zło jako cała rodzina jest sama w sobie dobra:-) Seria przedstawia dwóch małych wikingów, którzy z dwóch rodzin są złymi i dobrymi jednocześnie. Rodzice wychowali ich tak jak żyją wikingowie, czyli rabują wszystko co się da, uwielbiają straszne walki, bawią się w sposób nie przeznaczony dla dzieci, ale dla wikinga już tak. Od małego uczą się przetrwania i tego, że wszystko muszą zdobywać siłą i sprytem. Dlatego, kiedy zabrali dziewczynce jej prezenty i uciekli, rodzice byli z nich dumni. Jednak zaznaczyli im, by rabowali tylko rzeczy ze Złej Wyspy. Czy jednak dla nich jest jakaś różnica między miejscem rabunku? Druga rodzina należy do dziewczynki imieniem Goldi. Wikingowie nie rozumieją tego, że ona lubi się dzielić i jest do wszystkich miła. W dzień jej urodzin wyprawiają jej wspaniałą imprezę i pokazują same dobre i miłe zabawy. Wikingowie sprytem dostali się tam i widzimy jak bardzo nie potrafią się porozumieć. Każde z nich jest wychowane na inny sposób i dlatego jedni nie rozumieją postępowania drugich. Jak sądzicie, czy znajdzie się jakaś kwestia w której będą potrafili się dogadać? Książka jest klimatycznie bardzo podobna do koszmarnego Karolka. Tam tylko on sam broił, a tutaj wikingów jest dwóch i rozmawiają ze sobą, kiedy nie wiedzą jak się zachować. Oprócz nich są też inni bohaterzy, jednak występują sporadycznie. Są bardzo różni pod kątem wyglądu i charakteru. Autorka chciała pokazać jak różni potrafimy być i jak bardzo jest to w porządku. Dziecko z pewnością zauważy, kiedy zachowają się niegrzecznie i na tej podstawie samo może wyciągnąć wnioski. Przed wami trzy opowieści, które niby się kończą, ale pozostawiają w lekkim zawieszeniu. Ciekawskie dzieci mogą zapytać was co dalej się stało, więc bądźcie czujni:-)

Trzy opowiadania o małych wikingach: bliźniakach Fandze i Trachu. Muszę przyznać, że wciągnęły mnie z butami, ale to może być po części wina mojej obsesji na punkcie Norwegii. W jednym łobuzy wpadli bez zaproszenia na pierwsze w historii urodziny, w drugim tropili trolla, w trzecim bardzo zmęczeni najechali na jedną z wysp... Jest wrednie, ale i inaczej, a przez to ciekawie, ooo.

Naprawdę zabawna. Polecam

Naprawdę zabawna. Polecam

"Mali wredni wikingowie" to humorystyczna propozycja dla nieco starszych dzieci od Wydawnictwa Znak Emotikon autorstwa twórczyni serii o Koszmarnym Karolku. Francesca Simon słynie z oryginalnego poczucia humoru oraz książek o Koszmarnym Karolku. W książkach o Wikingach znów serwuje dużą dawkę humoru, żywe dialogi i powiedzonka, a także zabawę i żywiołową fabułę. To opowieści o grupie przyjaciół, którzy są naprawdę nietuzinkowi: Flejka nie lubi się kąpać ani czesać, Goldi świetnie potrafi tropić trolle i ogry, Zakręcone Gacie uwielbia najazdy, ale gdy przychodzi co do czego, to pierwszy ucieka w krzaki...😉 Rodzeństwo Fanga i Trach uważani są za najgorszych Wikingów w wiosce, z czego ich rodzice są bardzo dumni. To, co obecnie uznawane jest za godne potępienia dawniej spotykało się z akceptacją wśród ludu nastawionego na wyprawy i najazdy w celu zdobywania łupów. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/09/mali-wredni-wikingowie-mali-wredni.html

Dawno, dawno temu, będąc jeszcze studentką, która wcale nie marzy o posiadaniu dzieci, zakochałam się w serii książek o Koszmarnym Karolku. Uwielbiam tego krnąbrnego psotnika, a także doceniam sam pomysł, by tak zbudować narrację, by czytelnik automatycznie zakochiwał się w niepoukładanym Karolku, a czuł niechęć do idealnego Damianka. To istne zaprzeczenie wartościom dydaktycznym tak hołubionym przez niektóre książki dla dzieci i pewnie dlatego część rodziców (tak, takich też spotkałam) odrzuca je jako potencjalne lektury swoich dzieci. Jednak inni bardzo je sobie cenią i to oni najprędzej odnajdą przyjemność w czytaniu nowej serii autorki "Mali wredni wikingowie".

Mam wrażenie, że Simon, podążając za sukcesem Koszmarnego Karolka, stworzyła kolejną serię w oparciu o podobne schematy. Tyle że zamiast jednego Karolka mamy do czynienia z parką rozrabiaków, a i okoliczności przyrody są od karolkowych zgoła inne. Do tego autorka buduje napięcie w oparciu o podobną dychotomię, znów stawiając na kontrast między krewkością bliźniaków a "doskonałością" Goldi i jej rodziny.

Jakkolwiek podobieństwa są między seriami wyczuwalne, nie umniejsza to radości płynącej z czytania. Ta przewrotna, przesycona humorem słownym i sytuacyjnym opowieść, a raczej zbiór historii, jest bardzo atrakcyjna dla młodych odbiorców, szukających wartkiej akcji i masy luzu. Zakwasy w policzkach od uśmiechu macie gwarantowane.

Duża czcionka i sporo przestrzeni między wersami z pewnością zachęcą młodych odbiorców do samodzielnej lektury. Ale nie oddawajcie dzieciakom książki zbyt pochopnie. Lektura jest bowiem tak zabawna, że warto pokusić się o wspólne czytanie i punktując u dzieciaków, zapewnić sobie odrobinę lekkiej rozrywki. Odwrócenie wartości w tej książce wcale nie ma wydźwięku demoralizatorskiego. To zabieg komediowy, celowo wprowadzony efekt krzywego zwierciadła, wyraźnie wskazujący, że cała fabuła nie ma rzeczywistego wymiaru i nie może być traktowana do końca serio. Zabawnemu tekstowi zaś towarzyszą udane, wesołe ilustracje, doskonale oddające ich nieco satyryczny wydźwięk.

Mimo podobieństw do Karolka Mali wredni wikingowie to gwarancja dobrej zabawy i idealna lektura choćby na wakacje. Pozornie bez morału, a faktycznie jedynie odarta z dydaktyzmu, wprowadzająca młodego odbiorcę w świat literackiej komedii, pokazująca, jak świetną rozrywką jest czytanie. Barwna, żartobliwa, radosna opowieść, jednocześnie wplatająca w fabułę wiele elementów pokazujących fragmenty życia wikingów. Trzy różne historie i trzy różne przygody pary wrednych bliźniaków i ich barwnych przyjaciół to gwarancja dobrej zabawy... niezależnie od wieku.

Autorka bestsellerowego Koszmarnego Karolka powraca z książką Mali wredni Wikingowie. Jak być dobrym...yyy to znaczy złym Wikingiem?
Fanga i Trach to rodzeństwo Wikingów. Uczą się jak plądrować, kraść i tropić trolle, żeby rodzice byli z nich dumni. Bo tak właśnie powinni zachowywać Wikingowie, źli Wikingowie.
Francesca Simon powraca z niesamowitą historią rodzeństwa. Żeby rodzice byli z nich dumni muszą być źli. Tak, tak moi drodzy źli ;) Ich przygody są tak niesamowicie śmieszne, że przyznam sama ubaw miałam po pachy.
Uważajcie drodzy rodzice bo to bardzo niegrzeczna seria, która z całą pewnością wciągnie nasze kochane szkraby.
Duża czcionka, krótkie rozdziały i spora ilość ilustracji to dodatkowe atuty, które przyciągną dzieci do lektury książki "Mali wredni Wikingowie"
Bo czy książki dla dzieci muszą być zawsze z morałem? Nie. One mają bawić, sprawiać radość i zachęcać by sięgnąć po kolejną książkę.

Francesca Simon powraca z niesamowitą historią rodzeństwa....

"Mali wredni wikingowie" to książka skierowana do młodszych czytelników ale nie tylko. Bohaterami są dzieciaczki, których przydomki/imiona wywołują uśmiech na twarzy np Flejka czy Zakręcone Gacie. Pierwsze skrzypce w książce gra rodzeństwo, Fanga i Trach. Mają oni tytuł najgorszych wikingów w wiosce, z czego ich rodzice są bardzo dumni. Wikingowie muszą być odważni, muszą umieć tropić trolle i robić najazdy na inne wyspy. Muszę przyznać, że te niesforne, małe Wikingi wzbudzają sympatię i bawią swoim wpadaniem w klopoty.

Całość przedstawiona jest za pomocą prostego i przystępnego dla małych czytelników języka, w którym nie brakuje czarnego humoru oraz charakternych i zabawnych powiedzonek. Dzięki czemu książki czyta się przyjemnie i błyskawicznie.

Pamiętajcie, że to książka, która ma bawić, a nie uczyć dlatego należy ją brać z przymrużeniem oka. Muszę jeszcze wspomnieć, że książka nadaje się dla dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem ponieważ czcionka jest całkiem spora. Polecam!

"Lubili być w czymś najlepsi.
Szczególnie najlepsi w byciu najgorszymi."

Znakomicie zapowiadająca się seria potwornych a zarazem zabawnych przygód w wikińskim wydaniu. Pierwszy tom podtrzymuje dobrą opinię o twórczości autorki. Rewelacyjnie wpasowuje się w potrzeby młodych pasjonatów książek. Rozdziały czyta się ze szczerym uśmiechem. Fabularnie imponuje bogactwem niezwykłych incydentów. Klimatycznie znakomicie nawiązuje do złych praktyk skandynawskich wojowników. To, co obecnie uznawane jest za godne potępienia, wcześniej spotykało się z akceptacją, wręcz wyczekiwaniem i obowiązkiem, wśród ludu nastawionego na dalekie wyprawy o charakterze najazdów i zgarnianiu łupów. Francesca Simon przedstawia wikińskie rodzeństwo. Chłopiec i dziewczynka uznawani są za wyjątkowo niesforne i łatwo pakując się w tarapaty dzieciaki. Ich apetyt na przygody jest wręcz nieokiełznany. Nieustannie ściągają na siebie i innych kłopoty, ale czyż dzięki temu dzieciństwo nie jest barwne?

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/08/mali-wredni-wikingowie.html

"Lubili być w czymś najlepsi.
Szczególnie najlepsi w byciu najgorszymi."

"Mali wredni wikingowie" to zbiór trzech opowiadań o rozbrykanych bliźniakach i paczce ich przyjaciół. Fanga i Trach są najgorszymi wikingami w okolicy, ku ogromnej uciesze rodziców. Bo przecież tacy właśnie źli powinni być wikingowie! Zrobią Wam ciach-mach! I to nie jeden raz.
Młodzi wproszą się na pierwsze w wiosce urodziny i je totalnie zepsują, będą tropić trolle a także zrobią najazd na Zła Wyspę, choć...niekoniecznie będzie on udany.
Słowem - samo zło podane w humorystyczny sposób!

Książka dedykowana jest dla dzieci 6+ i myślę, że je zaciekawi. Świetnie sprawdzi się też dla początkujących czytelników bo ma większą czcionkę. Do tego okraszona została czarno-białymi rysunkami, które dopełniają całości, pomagają rozwijać wyobraźnię i wywołują uśmiech na twarzy!

Ja z zaciekawieniem biorę się za lekturę kolejnej części 😊

• Dla dzieci
  • Po polsku
  • Serie
  • Bajki
  • Dzieci 6+
  • Hania czyta

Dodaj cytat z książki Mali wredni wikingowie