rozwińzwiń

Trzeci dzień świąt

Okładka książki Trzeci dzień świąt Maciej Miłkowski
Okładka książki Trzeci dzień świąt
Maciej Miłkowski Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Nisza
Data wydania:
2021-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-01
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366599352
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 824 (1/2024) Wojciech Bonowicz, Karina Caban, Michael Chabon, Magdalena Czubaszek, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Andrzej Leder, Jakub Majmurek, Anna Marchewka, Jacek Masłowski, Anna Mateja, Maciej Miłkowski, Janusz Poniewierski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sławek, Monika Świerkosz, Ola Szmida, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 824 (1... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Czas Literatury nr 1(13) 2021 Djuna Barnes, Marta Bijan, Wojciech Bonowicz, Bogdan Burliga, Jerzy Franczak, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Anna Marchewka, Maciej Miłkowski, Anna Nasiłowska, Alicja Rosé, Agata Tuszyńska, Maciej Wnuk, Jacek Wojciechowski, David Zábranský
Ocena 0,0
Czas Literatur... Djuna Barnes, Marta...
Okładka książki Czas literatury nr 3(15) 2021 Anna Adamowicz, Marek Bieńczyk, Beata Bieńkowska, Sylwia Chutnik, Karolina Czerska, Krystyna Dąbrowska, Maciej Dobosiewicz, Jerzy Franczak, Galen, Inga Iwasiów, Marta Jabłońska, Kalina Jaglarz, Wladimir Kaminer, Anna Lazar, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Veronika Mabardi, Anna Marchewka (filolog klasyczny), Michał Milczarek, Maciej Miłkowski, Malwina Mus, Laura Osińska, Zośka Papużanka, Józefina Piątkowska, Katarzyna Pietruczuk, Marjan Pungartnik, Radek Rak, Natalia Szyszkowska, Jacek Wojciechowski, Łukasz Wojtusik, Grzegorz Wróblewski
Ocena 0,0
Czas literatur... Anna Adamowicz, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
330
62

Na półkach:

Podobała mi się konstrukcja tych opowiadań, tzn. przeważnie autor wychodzi od jakiegoś uogólnienia (jego sens wyjaśnia się w trakcie czytania). Byłam pod wrażeniem również ich nieoczywistości, gubienia tropów przez autora i wyprowadzenie na manowce czytelnika. A może tylko ja się dałam tak nabrać? Nieoczywistość była na poziomie nie tylko fabularnym, ale także konstrukcyjnym. Opowiadanie prześmiewcze następowało po dramatycznym, szokującym, kontrowersyjnym. Tonacja niektórych opowiadań też nie zawsze była jasna, a przedstawione treści oczywiste w wymowie. Wynikający z tego zestawienia dysonans wytrącał z pewnej strefy komfortu, przyzwyczajeń, co uważam za dodatkowy atut tej książki.

Podobała mi się konstrukcja tych opowiadań, tzn. przeważnie autor wychodzi od jakiegoś uogólnienia (jego sens wyjaśnia się w trakcie czytania). Byłam pod wrażeniem również ich nieoczywistości, gubienia tropów przez autora i wyprowadzenie na manowce czytelnika. A może tylko ja się dałam tak nabrać? Nieoczywistość była na poziomie nie tylko fabularnym, ale także...

więcej Pokaż mimo to

avatar
732
183

Na półkach: , , ,

Jednego możemy być pewni, gdy sięgamy po jakikolwiek tekst Macieja Miłkowskiego, dostaniemy precyzyjnie skonstruowany literacki mechanizm, gdzie każde zdanie ma z góry upatrzone swoje miejsce. Dotychczas zapoznawałem się z twórczością autora na łamach Czasu literatury i rubryki anatomia opowiadania. W której każda historia jest rozkładana na części pierwsze bądź łopatki oraz z najazdem światła, aby uwypuklić zabiegi pisarskie.
Wszystkie opowiadania łączy lapidarny styl niczym kombinacja szybkich i celnych ciosów. Trafiają, lecz osobiście odczuwam niedosyt ładnego języka czy kwiecistych fraz.
Przy pierwszym, może pojawić się lekkie zniechęcenie, jeśli zostawiliśmy daleko za sobą niedojrzałe miłości. Jednak warto brnąć dalej.
Autorowi nie brakuje autoironii, pisania sobą czy burzenia czwartej ściany, może się podobać, lecz wedle mnie występują nadużycia w tych tematach.
Do najbardziej przejmującego i najlepszego opowiadania należy tytułowe Trzeci dzień świąt. Główny bohater żyje nadzieją na kontakt z córką, stara się odwlekać nieuniknione czarne scenariusze, lecz telefon milczy bądź otrzymuje wiadomość sorry tato, dzisiaj nie mogę.
Opowieści do trawienia w przerwach od spoglądania ku opasłym powieściom.

Jednego możemy być pewni, gdy sięgamy po jakikolwiek tekst Macieja Miłkowskiego, dostaniemy precyzyjnie skonstruowany literacki mechanizm, gdzie każde zdanie ma z góry upatrzone swoje miejsce. Dotychczas zapoznawałem się z twórczością autora na łamach Czasu literatury i rubryki anatomia opowiadania. W której każda historia jest rozkładana na części pierwsze bądź łopatki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1319
1033

Na półkach: ,

Pozorna lakoniczność opowiadań Macieja Miłkowskiego zawartych w tomie „Trzeci dzień świąt” dodają im literackiego wigoru, bo w środku nich aż żarzy. I choć asekuruje się często ironią, to jednak da się w tych opowiadaniach wychwycić prawdziwy dramat. Choć faktycznie forma może wydać się ku temu niesprzyjająca, ale to może kwestia wrażliwości czytelnika, co już jest szalenie indywidualne.

Mnie w każdym razie te opowiadania mocno dotknęły. Zarówno to co w nich jest, jak i to czego nie ma, a – tu już przypuszczam – Miłkowski ufa inteligencji czytelnika, który może sobie dopowiedzieć to, co z literackiego punktu widzenia obciążałby opowiadanie.

Sporo tu o miłości w wielu formach, nawet tych pokrętnych. Choć pierwsze zdania mogą nas naprowadzać, to z autora jest zbyt wielki spryciarz, żeby spełniać nasze oczekiwania. One raczą mają mu posłużyć, żeby nas wciągnąć w historię, a potem odmienić nasz punkt widzenia, a na końcu – niczym gwóźdź – wbić nas fantastyczną puentą. Zresztą te jego puenty powinny mieć osobną kategorię, bo wagę literacką mają dużą.

Opowiadania wybitne. Zaleca się ostrożność.

Pozorna lakoniczność opowiadań Macieja Miłkowskiego zawartych w tomie „Trzeci dzień świąt” dodają im literackiego wigoru, bo w środku nich aż żarzy. I choć asekuruje się często ironią, to jednak da się w tych opowiadaniach wychwycić prawdziwy dramat. Choć faktycznie forma może wydać się ku temu niesprzyjająca, ale to może kwestia wrażliwości czytelnika, co już jest szalenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
71

Na półkach:

Miłkowski po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem opowiadań.

Miłkowski po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem opowiadań.

Pokaż mimo to

avatar
706
108

Na półkach:

Opowiadania zaskakują puentą, niektóre konstrukcją. Powiew literackiej świeżości.

Opowiadania zaskakują puentą, niektóre konstrukcją. Powiew literackiej świeżości.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    3
  • 2022
    3
  • 2023
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Przeczytane w 2022
    2
  • Opowiadania
    1
  • 2021
    1
  • E-booki
    1

Cytaty

Więcej
Maciej Miłkowski Trzeci dzień świąt Zobacz więcej
Maciej Miłkowski Trzeci dzień świąt Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także