Joga

Magdalena Kamińska-Maurugeon

Beznadziejna,mało mająca wspólnego z Joga,rozczarowująca,nie polecam

Beznadziejna,mało mająca wspólnego z Joga,rozczarowująca,nie polecam

Królestwo Ja.
Są książki, których tytuły odwierciedlają treść dosłownie i takie których tytuły tego nie robią. "Chłopi" są o chłopach, "Ludzie bezdomni" nie są o bezdomnych, a "Joga" jest o ego Emmanuela Carrere. Może być to niejakim rozczarowaniem dla kogoś kto, tak jak ja, jogę praktykuje i darzy sympatią i poważaniem. Spodziewałam się czegoś głębszego, dostałam festiwal ja odmienianego na wszelkie możliwe sposoby. Oczywiście doceniam odwagę tak głebokiej introspekcji, obnażenia swych chorób i intymnych doświadczeń, jednak mam wrażenie, ze ta opowieść porusza głównie jej autora. Jako osoba żyjąca w innych uwarunkowaniach społecznych niewiele moę z niej wynieść. Jedyną wartością dodaną jest informacja o nagraniu Marthy Argerich, które istatnie jest piękne i poruszające.
"Joga" to pierwsza książka Carrere, którą przeczytałam i raczej ostatnia. Sięgnełam po nią, bo rozważałam wybranie się na spektakl teatralny na jej podstawie. Racej nie pójdę.

Królestwo Ja.

Joga to kontynuacja słynnego "Królestwa". Temat ten sam - poszukiwania duchowe autora przeplatane powieściami o niedomaganiu psychicznym. Kto ma podobnie - jego poszukiwania duchowe i nieumiejętność odnalezienia się w jednym paradygmacie na tle zaburzeń psychicznych - ten doceni.

Ciężko mi ocenić tę powieść jednoznacznie. Osobiście wdawało mi się, że będzie to książka, która będzie traktować o jodze, będzie więc zawierała pewne przemyślenia natury filozoficznej lub wskazówki duchowe. W rzeczywistości jest to opowieść autobiograficzna. Autor opowiada nam o swoich wzlotach i upadkach. Do tych należą między innymi pobyt w szpitalu psychiatrycznym, śmierć przyjaciół, czy ból po rozstaniu. Opisy nie ściskają za gardło, ani też nie nużą. Trudno jest mi ocenić tę książkę, gdyż z jednej strony mamy do czynienia z lekkim stylem, a z drugiej miałem poczucie, że momentami mimo poważnej tematyki powieść jest nijaka. Carrere opisuje przeżycia dość dojmujące i czyni to w sposób, który nie wywołał we mnie większych emocji. Jednocześnie nie mogę też stwierdzić, że książka jest o niczym lub nie daje do myślenia. To lekkostrawna forma, ciężkostrawnych tematów. Nie czuję się ani urzeczony, ani rozczarowany.

kawałek życia i niezły kawał książki

kawałek życia i niezły kawał książki

Żenująca bufonada

Żenująca bufonada

Bardzo polubiłam tego autora za to, że się przyznaje, że jest trochę narcystyczny, za jego dążenie do stworzenia jakiejś dobrej książki i za to, że pokazuje swoje słabości podczas medytacji, normalizując to. W pewien sposób się z nim utożsamiłam. Po tej książce mam ochotę na więcej Emmanuela Carrare i czekam na coś nowego tego autora. Teraz lepiej zrozumiałam joge i medytację, mimo że od czasu do czasu coś robiłam w tym kierunku. Spodobały mi się jego spostrzeżenia co do tego czym może być oddech - branie, wydech - dawanie, metoda tai-chi z chodzeniem jak najwolniej (dzisiaj pokazałam dzieciom tą sztukę i rzeczywiście im się podobało) i wiele innych tym podobnych odnośników do jogi i medytacji wplecionych w biografię bohatera. Być może książka nie jest dla każdego, ale ja jestem nią szczerze zafascynowana.

"JOGA" EMMENUEL CARRERE

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę i cieszę się, że miałam możliwość aby to uczynić.

Piękna lektura o zagubionym człowieku, któremu się jednak udało. Wygrał walkę z samym sobą i demonami, które w sobie nosił.
Będzie o jodze, medytacji, poszukiwaniu siebie i sensu istnienia. O strasznej chorobie i pokazaniu, że można z nią wygrać.

Lektura ta, to swoista i bardzo szczera biografia znanego i uznanego francuskiego pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego.
Autor pisał ją ponad cztery lata i założenia miała to być wesoła i optymistyczna lektura.
Niemniej w trakcie pisania autora dopadła depresja i wylądował na kilka miesięcy w psychiatryku.
Jego przeżycia duchowe są bardzo głębokie i czasem wręcz przerażające.
Napisane w taki sposób, że łatwo poczuć dokładnie to co autor przeżywał w danym momencie, co się z nim i w nim działo.
Wprost pisze o swojej chorobie, bólu, myślach samobójczych czy trudności w medytowaniu.
Szuka duchowej inspiracji, spokoju i prawdy w buddyjskich czy sztuce tai- hi.
Poznamy wiele jego wątpliwości życiowych i refleksji.

Prosty i zarazem piękny język oraz styl, jest bardzo prawdziwie, do bólu szczerze i tak strasznie emocjonalnie.

Na początku poznamy co działo się z naszym bohaterem- autorem książki podczas vipassany, czyli medytacji w samotności.
Ten dziesięciodniowy czas ma służyć oczyszczeniu, którego bardzo potrzebuje.
Później z czym musiał się zmierzyć mając chorobę efektywną dwubiegunową tupu drugiego.
Pobyt w szpitalu psychiatrycznym autora wstrząsnął mną dogłębnie.
Tak bardzo szczerze ukazał jak czuje się człowiek, który wpadł w sidła depresji i jak trudno jest wydostać się z niej.
Gdyby nie pomoc lekarzy, czyli wykwalifikowanych ludzi byłoby już po nim.
Udało się mu pokonać tę straszną chorobę i znów zacząć żyć.
Wyjeżdża na grecką wyspę Leros, gdzie pomaga uchodźcą z Azji.
Pragnie być dobrym człowiekiem i pomagać innym.
Zaczyna dzielić się swoimi doświadczeniami, tym co przeżył.

Będzie tutaj kilka wątków, które prowadzone są bardzo chaotycznie, jednak absolutnie nie przeszkadzało mi to w czytaniu.
Wiem, że nie jest to lektura dla każdego, mi się jednak bardzo podobała.
Wymaga skupienia i stanowczo czytania niespiesznie.

P O L E C A M :)

"JOGA" EMMENUEL CARRERE

Lektura ta, to...

Francuski autor napisał coś w rodzaju pamiętnika czy dziennika, w którym opisuje swoje przeżycia, głównie duchowe. To takie życiopisanie w stylu Knausgårda (Moja walka) czy Stachury. Warta podkreślenia jest absolutna szczerość Carrère, pisze otwarcie o swoich problemach z medytacją, chorobie, błędach, bólach, pokazuje nam swoje życie w najdrobniejszych szczegółach. Reprezentuje jednocześnie autor coraz bardziej popularną postawę na Zachodzie charakteryzującą się rozczarowaniem chrześcijaństwem i szukającą duchowej inspiracji w naukach wschodu: buddyzmie, tai-chi, jodze, medytacji i czym tam jeszcze.

W pierwszej części książki jedzie Carrère na 10-dniowe intensywne odosobnienie medytacyjne nazywane vipassaną. Przy okazji siedzenia przez długie godziny w pozycji lotosu daje bardzo ciekawe rozważania na temat medytacji. Pisze: „medytacja to wszystko, co dzieje się, gdy siedzimy bez ruchu i w milczeniu. Nuda to medytacja.” I dalej: „W medytacji nie robimy nic, powinniśmy zająć się tylko obserwacją.” I jeszcze: „Odklejamy się trochę, troszeczkę, od tego, co nazywamy sobą. „Troszeczkę” to już dużo. To już bardzo dużo. I to jest warte wysiłku.” Przy okazji dostajemy kilkanaście definicji medytacji, na przykład: „Tak, to jest trzecia, być może najbardziej trafna definicja medytacji: widzieć rzeczy takie, jakie są.” Jest tego więcej, to bardzo ciekawe, inspirujące rozważania, do których z pewnością będę wracał.

Brutalna proza życia zmusza autora do przerwania vipassany. Przy okazji dostajemy ciekawe porównanie rzeczywistości odosobnienia z trudną prozą życia, co jest bardziej prawdziwe, pyta autor, i skłania się w stronę życia.

Przejmujące są zapiski Carrère z przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu II, charakteryzującej się okresami euforii przeplatanych epizodami depresji. I właśnie ten okres depresji, czas pobytu w szpitalu psychiatrycznym, jest może najbardziej dramatyczny. Bezlitośnie szczerze pisze autor o czarnej otchłani, w której się znalazł i z której się wydobył (z pomocą lekarzy).

Książka kończy się opisem pobytu Carrère na greckiej wyspie Leros gdzie angażuje się w pomoc młodym uchodźcom z Azji, tam przede wszystkim działa, nie medytuje, ale też pisze bardzo szczere słowa o uchodźcach i sobie: „w porównaniu z rozdarciem, jakie przeżyli, jakie przeżywają ci szesnasto- i siedemnastoletni chłopcy, facet, który ma wszystko, absolutnie wszystko, by być szczęśliwym, a mimo to potrafi zdewastować szczęście swoje i swoich bliskich, to nieprzyzwoitość, o której zrozumienie nie potrafiłbym ich nawet poprosić, a która potwierdza pogląd moich rodziców, że w czasie wojny nikt nie pozwalał sobie na bycie neurotykiem.”

Wszystko to razem robi wrażenie jakiegoś grochu z kapustą, ale nie, dostajemy bardzo szczery zapis przeżyć człowieka, który robi to wszystko, bo chce prowadzić lepsze, pełniejsze życie: „Tym, co próbuję robić w życiu, jest próba stania się lepszym człowiekiem – nieco mniej głupim, nieco bardziej wolnym, nieco bardziej kochającym, nieco mniej obciążonym przez ego, sądzę, że to jedno i to samo.”

Dla wielu to może być lektura nużąca, dla mnie absolutnie fascynująca.

Ta książka mogłaby drażnić i odstraszać z wielu powodów: przez narcystyczną pozę (a może i osobowość) pisarza-narratora, przez swoją nieskładność, chaotyczność, nagromadzenie wątków i uparte ich powtarzanie. Może wkurzać (i być potraktowane jako wyraz braku szacunku do czytelnika) to że pisarz - do czego sam się zresztą między wierszami przyznaje -stworzył tę powieść (esej? biografię? pamiętniki?) jakby na kolanie, po prostu swobodnie - w stosunku 1:1 - spisując to, co ulewało mu się w danym momencie z głowy (ciekawe, czy potem to w ogóle przeczytał; obstawiam, że niekoniecznie). Krócej: ta książka ma wiele cech, po których w zasadzie powinniśmy przerwać czytanie gdzieś na trzydziestej stronie.

Ale trudno to zrobić, bo ten swobodny strumień świadomości, ściekający z głowy egoistycznego, podstarzałego pisarza na jego palce i dalej do głów zafrapowanych czytelników, jest w jakiś sposób magnetyzujący. Carrere nas urzeka - nie w taki sposób, że przestajemy widzieć jego wady, ale że te wady mu wybaczamy i mimo wszystko chcemy kontynuować z nim tę przedziwną, wcale niewesołą, podróż przez warsztaty jogi, szpital psychiatryczny, ośrodek dla uchodźców na greckiej wyspie i wiele innych, pomniejszych wydarzeń w życiu pisarza.

• Literatura piękna

Emmanuel Carrère Joga Zobacz więcej