Wrota świtu

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Cykl: Kroniki krwi i kamienia (tom 2) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
The Gates of Dawn

Mimo że Tristan i Wigg ostatecznie pokonali Sabat i jego sługi w Parthalonie, Eutracja nie jest wolna. Spustoszony kraj opanowali łowca krwi Ragnar i będący na jego usługach morderca. Nastawiają oni ludność przeciwko księciu jako zabójcy króla, dlatego nie jest on bezpieczny i musi się ukrywać. W rzeczywistości są jednak wysłannikami znacznie potężniejszej i groźniejszej siły. Wkrótce w...

Wkrótce w tajemniczy sposób Klejnot zaczyna tracić moc, giną konsulowie i pojawiają się straszliwe drapieżne ptaki. W Eutracji bowiem, za sprawą Zaświatów, przebywa Nicholas, pan Ragnara, nienarodzony syn Tristana i Succiu, który jednak nie pała miłością do swego ojca.

źródło opisu: [Wydawnictwo Rebis, 2004]

Moogwai89 | 2014-01-01
Przeczytana: 2011 rok

Cykl "Kronik Krwi i Kamienia" jest dla mnie słabą trylogią fantasy, która stara się być nowatorska w pewnych kwestiach, a w innych miejscach jest nudna i przewidywalna. Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że jest bardzo brutalna. Oczywiście brutalnośc sama w sobie nie jest zła, natomiast w tym wypadku jest słabo umotywowana. Jest wiele okrutnych scen gwałtów, bestialskich pojedynków itp. Jest tego tak dużo, iż odnosi się wrażenie, że jedynym pomysłem autora było ukazanie wulgarności, chamstwa i prostactwa toczącego całą krainę Parthalonu i Eutracji. Fabuła także nie powaliła mnie na kolana. Ma kilka nieścisłości, które mogą psuć odbiór niektórych wydarzeń ukazanych w książce. Co więcej, już na samym początku dowiadujemy się jaki jest cel głównego bohatera, przy czym zawiązywana akcja nie prowadzi do jego rozwiązania. Toczy się w ślimaczym tempie i zalicza kilka przestojów. Jest to przyzwoicie napisana saga, jednakże nie odkrywcza i nudna. Nie polecam szczególnie tym osobom, które cenią...

Lisha | 2013-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2013

Mówiąc ogólnie, podobało mi się. Wplecenie w całość fragmentów z Kodeksu, nowe tajemnice sztuki. Nowi wrogowie, będący poniekąd następstwem pokonania poprzednich - choć to akurat występuje w wielu cyklach. Były pewne rażące sceny, ale nie uważam tego za szczególnie wpływające na opinię o książce.
Powiedziałabym, że jest to dobrze napisane fantasy, którego epilog znów intryguje i skłania ku przeczytaniu kolejnego tomu.

feNo | 2011-07-15

Zwykła fantasy ze średniej półki. Miejscami przesadnie i niepotrzebnie brutalna. Podobał mi się system magii wprowadzony przez autora, za to plus.

Dellas | 2019-05-09
Przeczytana: 2008 rok