Szczyty. Podróż po Himalajach

2021-11-17
2021-11-17
9788382301977
Maria Gołębiewska-Bijak
literatura faktu reportaż Himalaje góry ludzie podróże turystyka

Niezwykła opowieść biegnąca szlakiem Himalajów. O kulturze, religii, życiu w cieniu gór. Przede wszystkim o różnorodności i kontrastach.
"Szczyty" obudziły we mnie apetyt na literaturę podróżniczą. Czytając, rozmarzyłam się, zapragnęłam kupić bilet w jedną stronę i zaplanować wyprawę śladami autorki!

Erika Fatland zabiera czytelnika w niecodzienną azjatycką podróż, której celem było zebranie materiałów do książki. Od pierwszych stron przemówił do mnie styl pisania i polubiłam się z autorką, tak po prostu, jak z inną miłośniczką dalekich wypraw. Spodziewałam się suchych faktów i dużo historycznych wtrąceń, a znalazłam masę ciekawostek, przez które mam ochotę dowiedzieć się na temat odwiedzonych państw jeszcze więcej. Mnie osobiście najbardziej zafascynował wątek nepalskich kumari, o których dowiedziałam się dopiero z tejże książki, a moje podróżnicze serce zabiło szybciej w trakcie pobytu autorki w Bhutanie.

"Szczyty" to wyjątkowa wyprawa literacka; inspiruje, poszerza horyzonty, pokazuje różnorodność kultur, języków i ludzkich zachowań. Publikacja zawiera także zdjęcia, które autorka zrobiła podczas swojej podróży, co moim zdaniem jest wisienką na tym wspaniałym, literackim torcie. "Szczyty" okazały się wielkim odkryciem i pozytywnym zaskoczeniem, dlatego planuję w niedalekiej przyszłości sięgnąć po inne książki autorki. Z całego serca polecam zarówno miłośnikom dalekich wypraw, jak i domatorom.

Erika Fatland zabiera czytelnika w niecodzienną azjatycką podróż,...

Podróże fascynowały mnie od zawsze. Odkrywanie nieznanych miejsc kształtuje nasz światopogląd oraz poszerza horyzonty. Uczy wrażliwości, akceptacji oraz wdzięczności. Najważniejszym jednak w podróżowaniu jest sprawdzian z własnej samodzielności i zaradności. Poznajemy siebie i swoje zachowania. Nie jest łatwo wyjść ze strefy komfortu. Szczególnie góry uczą niesamowitej pokory oraz ujawniają prawdę o człowieku. Michał Jagięłło idealnie określa to czym są góry : „Góry to fascynujące laboratorium, w którym człowiek jest podmiotem i przedmiotem badań. To, co biologiczne, styka się tu z tym, co duchowe, wielkość sąsiaduje z małością, życie ze śmiercią. Tu widać „królewskość” rodzaju ludzkiego – w wymiarze duchowym – i zarazem nasz zwierzęcy rodowód."

Książka Szczyty Podróż po Himalajach to reportaż Eriki Fatland. Autorka podążała szlakiem łańcucha górskiego, zbierała historie napotkanych osób, odkrywała różnorodność kultur. Widziała jak nowoczesność zderza się z tradycją, jak religie mieszają się z wierzeniami. Każda napotkana osoba ma swoją własną historie oraz inny powód wyprawy.

Erika wplotła również mnóstwo unikatowych opowieści o reinkarnacji, o rzece Ganges, o Nanga Parbat oraz wielu innych.

Mierzymy się z ponad 600 stronami i przyznam, że nawet na moment się nie nudziłam. Dodatkowo książkę wzbogacają przepiękne ilustracje, mapki oraz zdjęcia. Autorka zabrała mnie w wyjątkową podróż, której się nie spodziewałam i która całkowicie mnie pochłonęła.

To opowieść o podróży po Himalajach, które dla Eriki zaczyna się w dawnym mieście postojowym na Jedwabnym Szlaku Kaszgarze (1270 m n.p.m.) i którą autorka kontynuowała przez osiem kolejnych miesięcy. Zabiera ona czytelnika do raju na ziemi jakim jest Kaszmir, Indii, Pakistanu zwanym "krainą czystych”. Poznajemy górę i historię odkrycia Nanga Parbat, znaczenie rzeki Ganges, a także wiele, wiele innych obyczajów tamtejszych mieszkańców niewielkich wsi i żyjących w izolacji gór niewykształconych ludzi, ich dziwne zwyczaje i niezliczone rodzaje życia wśród wysokogórskich masywów. Wraz z Norweżką zwiedzamy klasztor Gniazdo Tygrysa (3120 m n.p.m.),a także czytamy o spotkaniu z palaczem opium, poznajemy prestiż Kumari i jej kosmicznej mocy, a także podążamy pod Mont Everest, i poznajemy budzących ogólny strach rola szamanów. Żadne miejsce na planecie nie jest tak mityczne jak Himalaje. Autorka w swojej podróży okrążyła pół Ziemi, a swoją przygodę kończy w rejonie jeziora Lugu. To ciekawa opowieść o ucisku, dążeniu do wolności, przymusie religijnym, głębokiej pobożność, rozpacz czy ekstazy. W książce umieszczone są fotografie dokumentujące podróż, co jak najbardziej jest na plus. Polecam.

• Reportaż
  • Prezenty