Erika Fatland Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita literatura faktu
Data 1. wydania:
2019-01-01
Maria Gołębiewska-Bijak
W.A.B.
Maria Gołębiewska-Bijak reportaż Turkmenistan Kazachstan Tadżykistan Kirgistan Uzbekistan podróże Azja Środkowa
Sovjetistan
literatura faktu
Maria Gołębiewska-Bijak
Terra incognita

Przyznam szczerze, że z próżnej ciekawości zdjęłam tę książkę z bibliotecznej półki. Co też może ciekawego powiedzieć młoda Norweżka o byłych republikach radzieckich, a obecnie Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie. I okazało się, że całkiem sporo. Naprawdę postarała się dotrzeć zarówno do źródeł historycznych, jak i współczesnych....

2008

Na półkach: , , , , ,

"Sowietstany" to reportaż społeczno-polityczny o 5 środkowoazjatyckich republikach byłego Związku Radzieckiego. Norweska dziennikarka podróżuje po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Kirgistanie sprawdzając jak wygląda prawdziwe życie i czy dalej "czuć" ślad po ZSRR.
Turkmenistan i Uzbekistan to zaraz po Korei Południowej dyktatorskie reżimy...

Bardzo ciekawa podróż po krajach, których raczej się nie odwiedza: stany Azji, poradzieckie republiki w Środkowej Azji. Autorka zabiera czytelnika nie tylko w podróż po miejscach, ale też w podróż w czasie. Wybiera się w miejsca, do których przeciętny turysta nie dotrze.
Dla lubiących reportaże. I interesujących się Azją Środkową.

Bardzo dobre reportaże z pięciu egzotycznych państw Azji Środkowej. Trochę straszne, jak mocno pozostałość po byłym ZSRR pozostała w tych państewkach, ale sowiecka mentalność i struktury mają się dobrze.
Dla tych kto chcą zrozumieć, czym był komunizm pozycja prawie obowiązkowa. Dla ciekawych dzisiejszego świata też warta przeczytania. Dobrze napisana. Polecam

Przed lekturą książki miałem jako takie pojęcie o sytuacji w Turkmenistanie i szaleństwach tamtejszego prezydenta, za to pozostałe kraje były dla mnie totalną niewiadomą. Książke się czytało dość dobrze, autorka przedstawiła w dość dokładny sposób swoją podróż po tych egoztycznych dla nas krajach, ciekawe historie z przeszłości uzupełniły ten reportaż. Po przecztaniu...

Kraje Azji Środkowej są dla mnie białą plamą, także nie powinnam narzekać na zawartość książki - autorka podaje wiele ciekawostek dotyczących współczesności, tradycji poszczególnych regionów, robi interesujące wstawki historyczne mające pomóc zrozumieć współczesność i dokonującą się degradację. A jednak, przywyczajona do nieco bardziej "mięsistej" literatury, mam...

Jaki wpływ na Azję Centralną miał rozpad ZSRR? Jaki kraj jest tam najbiedniejszy? Którym rządzi dentysta? W ilu z nich jest dyktatura? Co łączy Tadżykistan z Arabią Saudyjską? Odpowiedzi na powyższe pytania udzieli książka Eriki Fatland. Opisuje kraje postsowieckie: Turkmenistan, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, jednak jest to spojrzenie bardzo pobieżne, gdyż...

Rewelacyjna książka o Sowiet stanach. Opisuje miejsca o których nie miałem żadnej większej wiedzy, oprócz tego, że istnieją. Po przeczytaniu tej książki cieszę się, że żyję w Polsce. W książce przytaczane jest wiele zabawnych anegdot, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie

Bardzo dobra, pouczająca książka. Przeczytałam ją jako wstęp do moich wakacji w Uzbekistanie - lubię przed podróżą dowiedzieć się czegoś o kraju do którego jadę. Ta książka ma w sobie morze informacji i polecam ją bardzo. Chyba najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie część o Turmenistanie - wszystko co autorka napisała było do sprawdzenia w sieci (np. nagranie youtube)....

Otwiera oczy na to co się dzieje w państwach, o których nie myślimy jako miejscu wycieczki, urlopu, wypoczynku. Ujęcie historyczne dodaje tła temu, jak ludzie egzystuja dziś. Naprawdę warto przeczytać!

Dyskusje

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • 2018
  • Chcę w prezencie

Erika Fatland Sowietstany. Podróż po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie Zobacz więcej