Albania. W szponach czarnego orła

Okładka książki Albania. W szponach czarnego orła Izabela Nowek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Albania. W szponach czarnego orła
Izabela Nowek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2022-09-28
2022-09-28
Albania Bałkany literatura podróżnicza podróże reportaż

Inne spojrzenie na Albanię

Książka ta bardzo mi się spodobała, gdyż jej autorka w fajny prosty sposób opowiada o regionie którego nie znam. Miałam momentami wrażenie, że przez nią poznałam te nieznane rejony. Jest bardzo lekko, momentami bardzo poważnie, przez co jest zwarta i nie czuć jak długa trwa ta historia. Ja po proszę jeszcze więcej takich książek bez oceniania, a pokazywania i zostawiania do oceny czytelnikowi tego co jest mu pokazywane.

odrobinę męczy nieustanne wtrącanie przez autorkę prywaty, ale przymykam na to oko dzięki wspaniałemu przedstawieniu świata, który urzekł mnie od pierwszej chwili. czytałam będąc w Albanii i niechcący złożyło się tak, że dowiedziałam opisywane miejsca tuż po tym, jak o nich przeczytałam. bardzo dobra pozycja do zgłębienia podstawowej „turystycznej” wiedzy przed pierwszą wyprawą.

Książka miała duży potencjał i widać w niej ogromną wiedzę autorki. Natomiast personalne wstawki typu "wydaje mi się" zdecydowanie zepsuły mi lekturę.

O Albanii wiem tak mało, że prawie tyle co nic, więc ta książka była idealnym dla mnie wprowadzeniem.
Czy zachęciła mnie do odwiedzin? Nie, a przynajmniej na pewno nie w bliskiej przyszłości, ale miło było zobaczyć Albanię oczami autorki i za to doświadczenie jestem wdzięczna. Na pewno przesłucham też jej podcastu, być może zdoła mnie do swojej Albanii jeszcze przekonać 🙂

Według mnie ta książka jest zbyt ogólna, nakreśla jedynie to czego można się spodziewać po wizycie w Albanii. Niektóre rozdziały moim zdaniem niepotrzebne (np ten o ślubach i weselach, czy wspominki z dawnych lat komunizmu). Nie tego się spodziewałam i czuję się rozczarowana. Idę szukać czegoś konkretniejszego.

Całkiem ciekawa książka

Całkiem ciekawa książka

Przyjemna lektura.

Przyjemna lektura.

Super do przeczytania przed wyjazdem w tamte strony. Inspiruje i dostarcza wiele informacji.

To już moje kolejne spotkanie z Serią Podróżniczą @wydawnictwo_poznanskie 📚

Tym razem książka-przewodnik o Albanii🇦🇱 Autorka - Izabela Nowek to Polka, która mieszka w Albanii już od kilkunastu lat, założyła tam rodzinę i ma duże doświadczenie w branży turystycznej. Książka jest zatem skarbnicą wiedzy o historii, geografii, kulturze i mentalności albanczyków co składa się na to państwo-mozaikę.

Z książki dowiemy się zarówno wielu ciekawostek jak i zdobędziemy praktyczne informacje, które mogą przydać się w trakcie podróży do tego kraju.
Autorka odczarowuje też wiele mitów na temat Albanii, która jest często jeszcze kojarzona np. biedą, zacofaniem, mafią czy krajem pełnym bunkrów. Choć to ostatnie to w sumie prawda...

Trudna historia kraju, bohaterowie narodowi, czasy komunizmu innego niż wszystkie inne, rola kobiet w społeczeństwie, vendeta i prawo zwyczajowe, które wpływa na życie całych wiosek, kuchnia, tradycje i niezwykłe podejście do religii. To wszystko zostało poruszone w książce.

Świetna propozycja na pierwszą książkę o Albanii (u mnie była to druga po "Błoto słodsze niż miód" ). Warto też pamiętać, że autorka ma swojego bloga i firmę wycieczkową @moja.albania
Która oferuje wycieczki fakultatywne do najciekawszych miejsc Albanii.

To już moje kolejne spotkanie z Serią Podróżniczą @wydawnictwo_poznanskie 📚

To nie jest xiążka o Albanii ale o Albańczykach. I to właśnie jest w niej fajne, bo opowiada o tym czego często nie zauważamy będąc turystami, albo czego nie rozumiemy, nie umiemy zinterpretować.
Oczywiście xiążka nosi rys osobistych, subiektywnych doświadczeń autorki, ale nie są one nachalne i nie wybijają się na pierwszy plan.
Lektura jest miła i dostarcza wielu ciekawych informacji o życiu we współczesnej Albanii.

Lektura jest miła i dostarcza wielu...

• Podróże
  • Przeczytane 2023