Zygzak

Autor podobnie jak Forrest Gump,biegl,biegł a nagle przestal,akcja się urywa i koniec ksiazki.A szkoda bo poczatek byl obiecujacy,srodek ciekawy a finału brak.Pomijam wątpliwosci co do logiki niektorych wątkow.

Fajnie napisana książka, jak "ku pokrzepieniu serc". Mamy dobre tajne służby i fachowców. Tylko w książce, bo faktycznie do kraju wpadają rakiety, helikoptery i chińskie balony meteorologiczne, bez wiedzy ochrony kraju.

Książka silnie nawiwna i posiada wiele błędów logicznych, jednakże równoważy w niej to ciekawa fabuła i dobrze złożony tekst oraz dialogi. Ogólnie jest wciągająca, mimo kilku słabych elementów.

Niestety zakończenie w książce nie jest prawdziwe, bo Kaczyński i tusk nadal jątrzą w rządzie. Czyli obcy agenci różnych państw, ale nie Polski.

Wiele lat temu czytałam "Obławę" Krzysztofa Kotowskiego, dopiero teraz spostrzegłam, że Zygzak to pierwszy tom z serii Agentki Ultra. Postanowiłam nadrobić więc zaległości. Jednakże pierwszy tom mnie nie oczarował, mam nadzieję, że kolejne będą lepsze. Agentka Ultra zdecydowanie ratuje tą książkę.

Książka krótka, ze schematyczną fabułą i słabymi dialogami. No i ten błąd nazewnictwa w książce jakby nie było o agentach służb specjalnych - CIA to nie jest amerykańskie Centralne Biuro Śledcze, jak twierdzi nomen omen funkcjonariusz tej służby,

Początek znośny. Im dalej tym z dramatu robi się farsa a na końcu żenada. Krótka książka w której schemat goni schemat. Żenujące dialogi i bieganiny wypełnione indyjską filozofią.

Najnowsze wydania powieści szpiegowskich Krzysztofa Kotowskiego, z agentką o kryptonimie Ultra, mają też wersje audio w wykonaniu mojego ulubionego lektora Filipa Kosiora. Nie ukrywam, że stało się to powodem sięgnięcia po tę serię.

„Zygzak” jest audiobookiem przyjemnym w odbiorze, czasu dużo nie zabiera, akcja jest żywa i dość ciekawa. Jednak fabuła jest w specyficzny sposób obciążona realiam tamtej Polski, w której dochodzi do wielkiej afery. Zamieszane w nią są osoby ówczesnej władzy, służby, które mają ją i państwo ochraniać, profesjonalni killerzy o międzynarodowej reputacji oraz para dziennikarzy z publicznej telewizji.

Jest rok 1996. Pierwszą ofiarą śmiertelną zostaje senator z liberalnej frakcji parlamentarnej, któremu kurier miał dostarczyć ważne dokumenty obciążające kogoś z rządu. Wkrótce następują inne tragiczne zdarzenia, których ofiarami są ludzie niezwiązani z czynną polityką. Skłania to szefa tajnej agencji prezydenckiej - konkurującej i nielubianej przez inne służby - do objęcia ochroną dziennikarza telewizyjnego, Adama Kniewicza, którego życie z niewiadomych powodów jest zagrożone. Dotychczas Adamowi udało się ujść cało, czego nie można powiedzieć o bliskich mu osobach. Przysłana mu do opieki agentka Ultra ma nadzieję, że poprzez rozwikłanie dziwnej intrygi wokół Adama uda się dotrzeć do mocodawców zabójstwa senatora oraz osiągnąć najważniejszy cel polityczny: zlikwidować zagrożenie dla demokratycznego państwa. Dzieje się dużo, jak to w prawdziwym szpiegowskim thrillerze na ogół bywa.

Tropienie kretów aktywnych w państwowych strukturach jest bodaj najczęstszym motywem w literaturze szpiegowskiej. Czy siatka rozpracowywana przez Ultrę i jej szefów może być nie tylko operacyjnie lecz również personalnie kontynuacją komunistycznej SB? W roku 2003, kiedy ukazało się pierwsze wydanie „Zygzaka”, pewnie była to teza ciesząca się dużą popularnością. A dzisiaj?

Początek kilkutomowej serii, której główną bohaterką jest supertajna superagentka Ultra. Akcja pierwszej części rozgrywa się w latach 90. w Polsce. Ultra pomaga dziennikarzowi Adamowi Kniewiczowi, który wpadła w poważne tarapaty. Sporo akcji, dużo się dzieje i nie ma tutaj miejsca na nudę. Połączenie polskiej rzeczywistości lat 90. i tajnej agentki z rządowej agencji może wydawać się nieco naciągane, ale wszystkie elementy zgrabnie do siebie pasują i tworzą spójną całość. Naprawdę dobra i szybko poprowadzona kryminalno-szpiegowska rozrywka. Chętnie sięgnę po kolejne części cyklu, tym bardziej, że lektorem jest tutaj Filip Kosior.

Znakomity debiut tego autora. Późnie było już tylko lepiej. Jak dla mnie - bomba.

Całkiem dobra powieść sensacyjna. Intryga wciągająca, tylko zakończenie takie szybkie, wyrzucone na tacę i już. Ale czyta się dobrze.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zygzak