Ścigany

Okładka książki Ścigany Simon Kernick
Okładka książki Ścigany
Simon Kernick Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tina Boyd (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tina Boyd (tom 1)
Relentless
Albatros
2008-01-01
2008-01-01
2007-01-01
Rafał Lisowski

To moje pierwsze spotkanie z książką tego autora. Mamy rodzaj policyjnego thrillera ,którego bohater, szary sprzedawca oprogramowania, wpada w wir afery pedofilskiej. Niby szybkie tempo, pasjonująca akcja niczym w filmie ,ale nie ujęła mnie ta książka. Irytująca, mieszana narracja ,za dużo osób i zdarzeń co sprawia,że czytelnik się gubi. Czytając recenzje innych książek tego autora,widać,że wszystkie pisane są według podobnego szablonu-szary człowiek z ułożonym życiem nagle zostaje wrzucony w wir dramatycznych zdarzeń,a najbliżsi nie są tymi,za których się podają. Nie myslę,bym ponownie sięgnęła po cokolwiek tego autora.

Dobra, ale bez fajerwerków, na pewno spodoba się miłośnikom gatunku. Akcja wartka, aż za bardzo, autor nieco się zagalopował. Bohater nie dość, że ma na karku złoczyńców, to jeszcze zostaje niesłusznie oskarżony przez policję. Pościgi, porwania, tortury lub ich wizja, nieustanne zwroty akcji, pisarz ani przez chwilę nie zwalnia.

Wielkoseryjny produkt z taśmy, w chwili lektury ledwie odróżnialny od setek innych tanich kryminałów, tydzień później w ogóle nie do odróżnienia. A konkretnie to dość sprawny warsztatowo (chociaż nie bez naiwności, pęknięć logicznych i dróg na skróty w postaci fabularnych bzdur i potwornie szablonowych postaci),ale kompletnie miałki i banalny kryminałek oparty głównie na bieganinie, niekiedy bezładnej. Tak to wygląda mimo prób kamuflowania przez Autora tego stanu rzeczy, zresztą dość niedbałych, czynionych jakby bez przekonania. Dziełko Z TRUDEM akceptowalne na okoliczność BARDZO długiej podróży pociągiem w BARDZO nudnym towarzystwie. Poza tym ten teges.

Lekka i przyjemna lektura na przykład na podróż pociągiem.

Lekka i przyjemna lektura na przykład na podróż pociągiem.

Dobrze się tego słucha, szybka akcja, interpretacja p. Kosiora jest rewelacyjna

Dobrze się tego słucha, szybka akcja, interpretacja p. Kosiora jest rewelacyjna

Napisałam przeczytane, bo więcej już do tej książki nie wrócę. Prawdę rzecze Harlan Coben, że książka napisana jest z pedałem gazu wciśniętym do dechy, czy coś w tym stylu. Rzeczywiście akcja toczy się bardzo szybko, zbyt szybko jak dla mnie - brak czasu na analizę i refleksję wspólnie z autorem. Mam wrażenie, jakby Kernick chciał się zmieścić w czasie na reklame. Przeczytałam do połowy i mówię PAS. A szkoda, bo to było nowy autor i tyle książek.... Szukam czegoś nowego.

Słuchanie książki czytanej przez Filipa Kosiora, to jak oglądanie filmu z zamkniętymi oczami. Perfect!

Świetna powieść. Po takiej lekturze chyba się przeproszę z literaturą brytyjską. Dynamiczne tempo, zwroty akcji, a do tego bardzo liczne wątki osobiste połączone ze sprawą.
Zdecydowanie wpisuję autora na listę swoich ulubionych.
Powieść bardzo polecam!

Zdecydowanie wpisuję autora na listę swoich ulubionych.
Powieść bardzo polecam!

Po raz pierwszy sięgnąłem po kryminał angielskiego autora Simona Kernicka która miała być pierwszą częścią serii o komisarz policji Tinie Boyd. Szczerze powiedziawszy nie wiem czy to część pierwsza bo mi lekko nie wygląda ale cóż zacząłem trzeba było skończyć. Główna bohaterka serii pojawiła się w książce w dwóch scenach. No ciekawy zabieg autora. Ogólnie książka napakowana akcją. Bohater otrzymuje telefon w domu i rozpoczyna się pościg na nim czyli motyw który pojawia się w filmach czy innych książkach. Dużo akcji główny bohater zwykły człowiek przechodzi w ciągu dwóch dni zmianę w herosa rozwalającego przestępców. Ogólnie książka mocno naciągana ale dużo akcji i czyta się szybko więc mi się podobała. Trochę jak dla mnie mdłe zakończenie, ale pewnie sięgnę jeszcze po tego autora bo rzadko czytam kryminały nie polskich autorów a jednak ten mnie przekonał szybkością akcji jaka dzieje się w książce i myślę że kolejne jego są podobne a ja to lubię mimo że nie zapisują się one na długo w pamięci.

Jeden telefon od przyjaciela powoduje, że spokojne popołudnie Toma Mertona, sprzedawcy oprogramowania i przykładnego ojca rodziny, zamienia się w surrealistyczny koszmar. Jack Calley, prawnik, z którym nie miał kontaktu od lat, przerażony błaga go o pomoc. Zanim rozmowa zostanie przerwana, Tom słyszy w słuchawce, jak nieznani prześladowcy mordują jego przyjaciela. Słyszy też coś jeszcze, co zmusza go do ucieczki.

• Audiobooki
  • Thriller/sensacja/kryminał