Żelazne kamienie

Cykl: Komisarz Wroński (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Po dwóch latach Michał Wroński (Labirynt von Brauna) wraca na Dolny Śląsk, bo sudeckie schroniska, górskie szlaki i senne dolnośląskie miasteczka stają się areną bezpardonowej walki nie tylko złodziei i bandytów, ale przede wszystkim agentów i szpiegów kilku mocarstw. U źródła następujących po sobie oszustw, szantaży, tortur i zbrodni leży żądza odnalezienia bezcennej Bursztynowej Komnaty. Dotrze do niej ten, kto zdobędzie oryginalne niemieckie dokumenty, wskazujące gdzie na Dolnym Śląsku Niemcy ukryli wywiezione z Królewca skrzynie ze skarbem. Odsłanianie historycznych kamuflaży, wydobywanie prawdy spod pokładów chciwości, cwaniactwa i zdrady, układanie rozwiązania z klocków pomieszanych przez historię i politykę - tym zajmuje się Michał Wroński, oficer kontrwywiadu, znawca i smakosz piwa, mężczyzna, z którym jego własny los potrafi zagrać nie fair....

Beremis | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Pierwszego tomu nie dorwałem, więc przygodę z asem wywiadu zaczynam od drugiego. Nie przeszkadza to w lekturze, bo z treści wynika w sumie tyle, że w pierwszym po wielkiej akcji policjant został zwerbowany do pracy w wywiadzie.
Historia tutaj przedstawiona odpowiada przeciętnemu filmowi sensacyjnemu, klasy B lub niżej. Piękne kobiety, przystojni faceci (jak brzydcy to pospolici przestępcy), strzelaniny, wyścigi, helikoptery, akcje w różnych państwach, wszystkiego po trochu a niektórych rzeczy w nadmiarze. Rozwody, kochanki, jak miłość to po grób - szybki, tragiczna śmierć. W sumie standard i nic nowego, ciekawego.
W trakcie lektury zastanawiałem się czy nie lepiej czas poświęcić na film, szybciej zejdzie, ale na działce, plaży czy pociągu ta pozycja jako zabijacz czasu lepiej się sprawdzi.
Przeczytane, odłożone, jutro pewnikiem zapomniane.
Pozostałe tomy, chyba będą czekały do następnego sezonu ogórkowego.

astaldohil | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Ilekroć czytam o asach polskiego wywiadu, tudzież kontrwywiadu, i kiedy ktoś próbuje wcisnąć, na poważnie, podobny do spisanego w tej powieści, kit, to sam nie wiem, śmiać się czy płakać. W "Żelaznych kamieniach" zawodzi wszystko, dosłownie wszystko. Oparcie opowieści o szereg klisz rodem z amerykańskiej powieści sensacyjnej i próba przeszczepienia jej na polski grunt, to... No, jedno z drugim kompletnie nie gra, a powiedziałbym nawet, że się strasznie gryzie. Wątek konspiracji, którym spokojnie można by obdzielić cały sezon "Z Archiwum X", to jest jakaś kompletna, odrealniona pomyłka.

Postaci sztampowe, dialogi czerstwe, zwroty akcji przewidywalne. Początek książki (modelowe "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma") wręcz żenująco głupi. Zazwyczaj nie mam serca całkowicie krytykować książek, ale ta na nic innego nie zasługuje. I czy naprawdę kogokolwiek jeszcze potrafi zainteresować kolejna bzdurna teoria na temat Bursztynowej Komnaty?

Naprawdę, żałuję każdej chwili...

wiejskifilozof | 2013-10-19

Akcja może nie jest zbyt szybka.Lecz dzieję się tu sporo.Mamy tu zarówno Polaków jak i Rosjan i Czeczeńców.Tłem jest poszukiwanie Bursztynowej Komnaty.Całość jest zgrabnie napisana,lecz brakuję poweru.

edi-bk | 2013-06-18
Przeczytana: czerwiec 2012

Druga część cyklu z Michałem Wrońskim w roli głównej. Tym razem wylatuje z policji i zostaje agentem wywiadu.

schutte | 2012-06-26
Przeczytana: czerwiec 2012

ciekawa opowieść, wątki prawdziwej historii wsólczesnej
( bursztynowa komnata, lawina w Białym Jarze w Karkonoszach w latach sześćdziesiątych, wojna w Czeczenii ) przeplatają sie z fikcją literacką. I oczywiście komisarz Wroński

Mamba_2008 | 2012-01-15
Przeczytana: styczeń 2012

Komisarz Michał Wroński po akcji w podziemiach zamku w Oleśnicy traci swoją posadę w tamtejszej policji i zaczyna pracować jako agent dla kontrwywiadu. W nowej pracy odnajduje się doskonale choć doskwiera mu samotność po rozstaniu ze swoja żoną Magdą. Nowa sprawa Bursztynowej Komnaty prowadzi nas do kolejnych tajemnic związanych z latami II wojny światowej i porywa nas w nurt niesamowitych wydarzeń w których kolejny raz bohater traci to co dla niego najważniejsze.
Jak dla mnie książka ze strony historycznej jest niezłym kąskiem dla pasjonatów tego typu treści natomiast zakończenie rozczarowuje czytelnika zostawiając go z niedokończoną historią ...

LukaszK | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Książka z gatunku tych niezapadających w pamięci. Miejscami zbyt przewidywalna, miejscami zbyt przekombinowana, ale czyta się ją dość przyjemnie i szybko.

Asia | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, E-BOOK
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Postaci sztampowe, dialogi czerstwe, zwroty akcji przewidywalne. Nie warto poświęcać czasu (chyba że jako lekarstwo na bezsenność, usypia świetnie)

Triceratops | 2014-05-03
Przeczytana: 02 maja 2014

Trzymająca w napięciu opowieść o Polskim kontrwywiadzie, zrabowanych dziełach sztuki, a przede wszystkim o zemście!

Karambola | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

"W tym kraju jak coś jest dobre, należy to jak najszybciej spieprzyć."