Mała księga miłości według Kahlila Gibrana

2021-11-24
Robert Sudół
filozofia miłość

Pomówmy o miłości.

⚫ Czym według Was jest miłość?

Słowa? Gesty? Czymś, czego nie słychać i nie widać?

Libański poeta Kahlil Gibran opowie Wam o relacjach międzyludzkich i związkach. O miłości w sferze duchowej. Przekaże Wam swoją mądrość poprzez wiersze, aforyzmy i niesamowite przypowieści.

"Gdy byłaś cichym słowem
na drżących wargach życia,
ja też tam byłem, innym cichym słowem"

"Mała księga miłości" to druga książka z tej serii. Poprzednią jest "Mała księga życia", w której przeczytamy o przyrodzie, egzystencji, o energii życiowej. Tym razem Neil Douglas - Klotz przedstawił nam spojrzenie Gibrana na miłość.

Tęsknota i poczucie straty, namiętność i pożądanie, smutek i cierpienie...

I co ja o tym zbiorze myślę?

Podobnie jak pierwsza książka z serii, ta również mnie urzekła. Nie mogę powiedzieć, że przypadną one do gustu każdemu. Bo doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy lubią czytać wiersze czy aforyzmy, albo przypowieści. Jednak myślę, że każdy odnalazłby w niej coś dla siebie. Choćby jeden wers, który okazałby się tak bardzo na miejscu, tak bardzo prawdziwy.
To wyjątkowy zbiór. Wiele z niego wyniosłam. Przemyśleń, ale i odpowiedzi. A także mnóstwo pięknych cytatów! Oczywiście chętnie sięgnę po kolejne książki z tej serii, bo jestem oczarowana formą, wydaniem, a przede wszystkim treścią.

"Miłość tylko siebie daje,
a bierze od siebie tylko.
Miłość nie posiada
i posiadana być nie może..."

Pomówmy o miłości.

⚫ Czym według Was jest miłość?

Słowa? Gesty? Czymś, czego nie słychać i nie widać?

"Gdy byłaś cichym słowem
na drżących wargach życia,
ja też tam byłem, innym...

Gibran to pisarz-filozof szukający prawdy, głębi, harmonii czy piękna. Inspirujący do refleksji. Łączący różne kultury, religie, nurty myślowe. Z publikacji „Mała księga miłości…” można wybrać wiele złotych myśli, aforyzmów, które przemawiają do czytelnika.

Gibran przypomina, że miłość, w różnych jej przejawach, może odsłonić przed nami głębszy sens życia. Jego twórczość pozwala też zanurzyć się w pięknie słowa.
„Mała księga miłości…” to ciekawa lektura. Ten mały zbiór zawiera wiele różnych form literackich. Przede wszystkim jednak łączy poezję i prozę.

Wybrane pisma Gibrana poruszają takie tematy jak miłość, śmierć, natura i tęsknota. Pełne są liryczności, wyrażają głęboko mistyczną naturę autora. Egzotyki treści dodaje kultura bliskowschodnia, porusza mistyka przyrody, a zaciekawia duchowość pisarza, który przełamuje różne schematy i konwencje.

„Mała księga miłości…” to lektura przede wszystkim dla miłośników poezji, filozofii i aforyzmów. Spodoba się wrażliwym duszom, które szukają ukojenia, chwili wytchnienia od współczesnego zgiełku.

Cała recenzja: https://urocznica.pl/recenzja-mala-ksiega-milosci-wedlug-kahlila-gibrana/.

Kahlil Gibran to słynny amerykański poeta, pisarz i malarz libańskiego pochodzenia. Jego „złote myśli” od prawie osiemdziesięciu lat ozdabiają niemal wszystko: kartki okolicznościowe, foldery, zakładki, zaproszenia. Są inspiracją dedykacji do książek, użyczane są również jako cytaty ścienne, czy też stanowią hasła motywacyjne.
Pisarz, choć czasami nieznany z nazwiska, znany jest ze swojej twórczości – ponadczasowej i nieprzemijającej. O życiu, śmierci, miłości, przyjaźni, tolerancji, małżeństwie, dzieciach, o dawaniu i braniu… o tym wszystkim pisał w sposób, który z upływem czasu nie stracił. Wręcz zyskał na wartości.

„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to zbór przemyśleń Kahlila Gibrana o MIŁOŚCI i związkach międzyludzkich, w formie opowiadań, aforyzmów, wierszy, przypowieści. Wbrew pozorom wizja miłości Gibrana obejmuje bardzo szeroką sferę relacji międzyludzkich. Pisze On o namiętności, pożądaniu, wyidealizowanym obrazie miłości, o tęsknocie, smutku, poczuciu straty, sprawiedliwości, o przyjaźni oraz o wyzwaniach jakie stanowi stosunek do bliskich i obcych, do przyjaciół i wrogów. Tak więc Gibran pokazuje nie tylko miłość romantyczną, ale też ciemną „stronę mocy”. Wskazuje na różne oblicza i stadia miłości. Porusza temat jej wartości i znaczenia.

Nel Douglas- Klotz wybierając teksty do „Małej księgi miłości według Kahlila Gibrana” umieścił tu te dobrze nam znane i te mniej doniosłe. A wszystko to, by pokazać pełen przekrój poglądów poety na miłość - „spoiwo wszechświata”, które funkcjonuje czy nam się to podoba czy nie „powyżej, poniżej i na przekór” wszelkiej ludzkiej logice.

„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to książka, która warto mieć, może też stanowić wspaniały prezent dla bliskich.
Polecam💛.

Pisarz, choć czasami nieznany z nazwiska, znany...

" To nie sylaby, które spływają z warg i języków, wiążą serce z sercem. Jest coś większego i czystszego nad to, co wypowiadają usta. Cisza oświeca nasze dusze, szepcze do naszych serc, jednocząc."

Mała księga miłości według Kahlila Gibrana autorstwa Neil Douglas-Klotza to nad wyraz wyjątkowy zbiór nie tylko wierszy, a również fragmentów esejów. Wszystko to łączy się ze słowem miłość, która wbrew pozorom nie jest czymś jednoznacznym i posiada różnorodne oblicza. Całość została podzielona na cztery części, zaczynając od narodzin miłości, a kończąc z miłością bez granic. Wiele spotkanych tutaj fragmentów, ku mojemu zaskoczeniu nie były mi obce, ponieważ dosyć często przeplatają się jako złote myśli, które są wykorzystywane, aby zdefiniować miłość. Ta lektura jest stworzona dla tych, którzy lubią kontakt z poezją. Raz na jakiś czas uciekam w odmęty twórczości poetyckiej i miło zaskakuję się, tym na co natrafiam.

" Gdy miłość dojrzewa, wyzwaniem stają się otaczający nas obyczaj, jak również własne skryte wyobrażenia i złudzenia."

„Mała księga miłości" to druga część serii zbiorów wierszy i przemyśleń, wybranych przez znanego pisarza Nail Douglas-Klotz z opowieści amerykańskiego poety libańskiego pochodzenia Kahlila Gibrana. Następne będą o tajemnicach, mądrości i opowieściach sufickich.
💛Autor na podstawie znanych i mniej znanych strof, esejów oraz wierszy Gibrana pokazuje różne oblicza miłości: do bliźniego, ojczyzny, wyidealizowana oraz namiętna, bezwarunkowa i duchowa. Widzimy cały proces tego uczucia, od jego narodzin poprzez konsekwencje jakie za sobą niesie. Obraz ludzkich reakcji i tęsknot daje się odczuć dosadnie. Wybrzmiewa też czas, który wpływa na uczucie oraz co nam ono daje i jak sobie z nim radzimy. Fragmenty o miłości z najśmielszego dzieła „Bogowie ziemi" oraz kilka ustępów z eseju „Głos poety" to tylko część tego, co możemy przeczytać w tak niepozornej książeczce. I tak jak w pierwszej części, tak i tu są najpiękniejsze fragmenty, które często wykorzystujemy jako złote myśli, nie zdając sobie sprawy, że pochodzą od Gibrana. Jest to pozycja, którą należy się delektować, wracać do niej i chłonąć każde słowo.
💛Polecam Wam, by przekonać się jak piękna może być miłość wyrażona słowami Gibrana.
"Miłość nie daje niczego oprócz siebie i nie żąda niczego, jak tylko siebie."
Prorok

„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” autorstwa Neil Douglas-Klotz to zbiór wierzy, aforyzmów i przemyśleń poety dotyczących miłości.
Gibrana w moim odczuciu podjął się czegoś niesamowitego, ponieważ pisać o miłości jest ciężko, a to w jaki sposób robi to autor jest czymś niesamowitym. Ukazuje on miłość w wielu formach - od tej niewinnej po ogromnie namiętną. Czytamy o smutku, stracie i tęsknocie za kimś bliskim. Na każdej stronie doszukujemy się głębi i niesamowitych emocji.
W książce znalazło się wiele nawiązań do wiary, która była ważna dla poety. Osobiście mi to nie przeszkadza, a w fragmentach tych można doszukać wiele blasku i radości.

Tak naprawdę o tej książce nie da się napisać wiele. W moim odczuciu ją po prostu trzeba przeczytać. Jest stosunkowo krótka, ale zawartość jest niezwykle bogata. Jest głosem miłości i samego życia. Jeżeli miłość jest dla Was ważna i lubicie poezję to książka zdecydowanie jest dla Was. Polecam!

W dobie seksualizacji miłości łatwo zatracić znaczenie tego uczucia.

Miłość to stan który ciężko opisać słowami, to cały zbiór małych i dużych uczuć. To dbanie o drugą osobę, to przejmowanie się jej problemami i próby ich rozwiązania, to ciągła myśl z tyłu głowy że nie jest się samemu ale jest też ta druga osoba, to małe gesty takie jak złapanie za rękę, uścisk, pocałunek, to patrzenie w oczy drugiej osoby i widzenie w nich tego czegoś. To wreszcie ogromne szczęście, nieporównywalne z niczym innym.

„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to zbiór wierszy i słów tego poety w których próbuje pokazać nam to uczucie z wielu stron. Czytamy o pożądaniu i namiętności ale też o tęsknocie, smutku i poczuciu straty. Kahlil Gibran szczególnie w krótszych tekstach potrafił w przepiękny sposób opisać uczucie miłości i uczucia mu towarzyszące. Sporo jest w tej książce nawiązania do religii, związane to jest z biografią autora, mnie te fragmenty podobały się w najmniejszym stopniu ale to pewnie przez mój stosunek do wiary.

„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to rzeczywiście mała księga w formacie i objętości książki ale wielka księga jeżeli chodzi o jej treść. Jeżeli lubicie zatracić się w temacie miłości a do tego lubicie poezję jest to książka dla Was.

Instagram: mateusz_oksiazkach

W dobie seksualizacji miłości łatwo zatracić znaczenie tego uczucia.

• Od wydawnictwa
  • E-booki