Mała księga życia według Kahlila Gibrana

Czarna Owca
2021-09-29
2021-09-29
Robert Sudół

Poszukiwanie sensu życia czasami wydaje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Bo czym tak naprawdę jest ten sens i czy to ma oznaczać, że będziemy szczęśliwi? Jeśli patrzeć na to z racjonalnego punktu widzenia to tak, ale w sumie to właśnie on wydaje się irracjonalny. Próbujemy jako jednostka odnaleźć swoje miejsce w całym społeczeństwie, nawet czymś więcej – w uniwersum. I co dalej, gdy je odnajdziemy? Powinniśmy czuć się spełnieni, bo nasze życie ma bardzo konkretny cel, a my tworzymy coś znacznie większego, coś, co nawet w odniesieniu do naszej wyobraźni jest potęgą. Niemniej i tak nie każdy z nas, kto odnalazł swoje miejsce na Ziemi, czuje się szczęśliwy. A co z wypaleniem? Co z nowymi celami?

Mój wstęp wydaje się być mocno emocjonalny i nacechowany wrogością, niesprawiedliwością i wręcz agresywnością, ale zapewniam Was, że nie tak się czuję. Jestem człowiekiem, który głęboko wierzy w sens życia i mnie nie obchodzi, że to tak naprawdę tylko moja wiara i działania. Póki czuję, że jestem tam, gdzie powinnam, że jestem jednym z trybików kolosalnego mechanizmu, czuję się dobrze. Lecz nic mi nie zabrania zmieniać sens życia albo poszukiwać nowych refleksji na ten temat. Teraz powinnam powiedzieć, że z tego względu postanowiłam przeczytać "Małą Księgę Życia według Kahila Gibrana", ale to byłaby nieprawda. Przyciągnęły mnie zwierzęta na okładce. Po co czytać opisy? Albo zastanawiać się nad tytułem? Choćby po to, żeby wiedzieć, co zaczyna się czytać. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo ta książka okazała się dla mnie niezmiernie ważną pozycją literacką, która niesie ze sobą wiele cenionych przeze mnie wartości.

"Mała Księga Życia" to zbiór mądrości, krótkich opowiastek i wierszy Kahila Gibrana, czyli libańskiego pisarza. Sam styl, jakim się posługuje, jest mocno poetycki, miejscami wręcz patetyczny, ale posiada też w sobie rodzaj kunsztownej prostoty. Brzmi to trochę jak oksymoron, ale gdy się czyta, większość treści jest zrozumiałych i przejrzystych, choć da się wyczuć właśnie tę poetyckość. Dominuje tu sarkazm, który jest wypowiadany przyjaznym tonem. Ma śmieszyć, ale też skłaniać do refleksji, by się czegoś konkretnego nauczyć. Czuć w tym wszystkim barwność, ale ta barwność wcale nie pochodzi ze środków stylistycznych, a przynajmniej nie w takiej mierze, jakby mogło się wydawać. To odpowiedni dobór słów nadaje piękno i wielowymiarowość całym zdaniom i zwrotom.

Odwołując się już do treści, to muszę rozpocząć od tego, że one mocno do mnie przemawiają – i na poziomie racjonalności, i na poziomie nie do końca uświadomionych emocji. Dotyczą samego życia i tego, co w nim jest najważniejsze. Oczywiście autor w pewnym sensie narzuca swoje własne wartości, ale jest to rodzaj przemawiającej sugestii, gdzie nikt nie musi się obawiać, że jeśli zdecyduje inaczej, to będzie to nieodpowiednie lub błędne. Przez te wiersze przemawia rodzaj niesamowitej duchowości – tej, która wynika z religijności, ale i tej wynikające z duchowych przeżyć. Zazwyczaj odrzucam takie treści, ponieważ wyczuwam w nich zbyt dużą dozę fanatyzmu. Natomiast tutaj dominowała naturalność. To, w co chcemy wierzyć, jest wyłącznie naszym wyborem i to my doprowadzamy do rozwoju swojej duchowej sfery. "Mała Księga Życia" daje możliwość spojrzenia w głąb siebie i dokonania refleksji na temat własnego życia i własnych wyborów.

Nie można też nie zwrócić uwagi na piękne wydanie tej krótkiej książeczki. Takie małe, a daje tyle radości. Zachęca ładnym wyglądem wizualnym, ale też przejrzystością umieszczonych w niej treści. Pojawiają się rozdziały, które kierują czytelnika na odpowiednie tory i pozwalają przygotować się do tego, co przyniesie nadchodząca treść.

Niezmiernie cieszę się, że doszło do tej małej pomyłki z mojej strony. Chciałam opowieść o zwierzętach, otrzymałam opowieść o życiu, ludziach i... też trochę o zwierzętach. Już dawno nie udało mi się poczuć w sobie tyle emocji i dać się ponieść głębokim refleksjom, które realnie zmieniły małe części mojego życia.

Dzień dobry moliki w południe. Przychodze dzis do was z recenzja książki ktora jak na to, ze jest malutka i grubością nie grzeszy jest bardzo interesująca i mozna sie odwiedziec z niej ciekawych rzeczy a przede wszystkim kryje w sobie bardzo wazny przekaz.

Książka autora to zbiór wierszy,aforyzmy i przypowieści w których znajdziemy mnóstwo ciekawych metafor. Jest to lektura ktora nie czyta sie na "gwałt" tylko sie nia trzeba delektowac. Rzadko mam szanse czytac literature piękna i tak nie dokonca jest to książka dla mnie ale staralam sie dac jej szanse i dałam i sie nie rozczarowalam. Z racji z tego ze sa to krótkie formy literackie czyta sie ja na prawdę bardzo dobrze a przede wszystkim szybko. Autor z pewnością chcial nam przekazać ze to my decydujemy tak na prawdę nad sensem swojego życia. Otwiera nam przede wszystkim oczy na swiat jaki moze i znaliśmy ale nie widzieliśmy z naszej perspektywy. Zdaje sobie sprawę ze książka jest nie dla wszystkich. Mnie rowniez ona nie zachwycila. Nie siegam po taka literature ake dalam jej szanse. Mysle ze osoby które odrazu sie zniechęca po sięgnięcie po nia to nie róbcie tego dajcie jej szanse. Wiem też ze jest to książka bardzo trudna i wiem po sobie ze jak ja czytalam to po kazdym zdaniu musialam sobie ulozyc w głowie co i jak. Przemyśleć pare kwestii. Zapomnialam o najważniejszym ze ta lekture mozna nosić śmiało w torebce. Jest mała i nie będzie zajmowala duzo miejsca. Smialo mogę ja polecić na prezent jak ktoś kicha literature piękna.

Nakarm swoją duszę dobrymi myślami. Najlepiej w poetyckim wydaniu.

W natłoku informacji i problemów czasami trzeba zadbać o swój spokój. Wyłączyć wiadomości, media społecznościowe i skupić się na swoim umyśle. Właśnie dlatego cieszę się, że trafiła w moje ręce książka od wydawnictwa Czarna Owca. „Mała księga życia” Kahlila Gibrana to niewielkich rozmiarów publikacja, która kryje w sobie mocny przekaz.

Życie to energia
Nie wierzę w anioły i demony, ale jestem skłonna uwierzyć w energię, która nigdy nie znika. W tym obszarze przemyślenia autora „Małej księgi życia” są mi szczególnie bliskie. Jego książka to zbiór wierszy, aforyzmy i przypowieści, w których znajdziemy mnóstwo ciekawych metafor. W tych utworach znajduje się nadzieja, pocieszenie i przede wszystkim – tolerancja. Zbiór jest o tyle ciekawy, że jest to autor libański – rzadko mam okazję czytać tego rodzaju literaturę. Literatura arabska jest dla mnie czymś zupełnie obcym, a jednak okazuje się, że jeśli chodzi o zagadnienia egzystencjalne, to nawet obce kultury mogą znaleźć wspólną ścieżkę porozumienia.

Zadbaj o swoją duchowość
Spragniona poezji, właśnie te utwory zwróciły moją szczególną uwagę. Polecam Wam tę niepozorną książkę, która kryje w sobie mnóstwo ciekawych treści. To doskonała inspiracja do snucia rozważań i refleksji. Doskonałym przykładem będzie na przykład wsłuchiwanie się w życie natury. Poeta przekonuje nas, że warto wsłuchać się w przyrodę, poczuć jej moc, ponieważ wtedy znacznie lepiej odkrywamy swoje człowieczeństwo – więź z „wszechżyciem”. Jest też mowa o paradoksie życia, o doświadczeniach, na jakie wystawiona jest ludzka dusza. Część utworów kryje w sobie mniej lub bardziej konkretne przesłanie – warto poznać je wszystkie i zastanowić się nad własną duchowością. „Mała księga życia” to bardzo pouczająca lektura.

SAMOTNOŚĆ

Samotność to cicha burza,
Która łamie wszystkie nasze uschłe gałęzie.
Za to nasze soczyste korzenie wciska głębiej
W żywe serce żywej ziemi.

MOWA
W istocie mówimy tylko do siebie,
Lecz czasem na tyle głośno,
że inni nas słyszą.

Nakarm swoją duszę dobrymi myślami. Najlepiej w poetyckim wydaniu.

"Mają mnie za szaleńca,
bo nie sprzedam swych dni za złoto.
Ja ich mam za szaleńców,
bo sądzą, że moje dni mają cenę. [...]"

Czy kiedykolwiek poczuliście, że książka Was przyciąga? Że macie wręcz potrzebę, aby odkryć co jest w środku?

To nie ja wybrałam "Małą księgę życia", to ona wybrała mnie. I wiecie co? To był wybór doskonały.

Czerpałam z niej tak wiele, chłonęłam całą sobą. I było to dla mnie zjawisko tak dziwne, a zarazem fascynujące. Z tej niepozornej książki płynie tak wielka mądrość. A została ona przedstawiona w postaci wielu wierszy, aforyzmów i pięknych przypowieści.
Kahlil Gibran to libański poeta, pisarz, a także malarz. Jego zdaniem życie to energia, to witalność. I ta wizja życia oraz nowe spojrzenie na nią, tworzą ten ponadczasowy zbiór. Bo są to strofy, opowieści, a czasami nawet jedno zdanie, które odpowiada idealnie temu, co już było. Pasuje do "tu i teraz". I będzie mówiło też o tym, co dopiero ma nadejść.

"Żyjemy tylko po to, aby odkrywać piękno.
Wszystko inne to forma czekania".

Chciałabym móc podzielić się z Wami każdym wierszem, czy właśnie choćby zdaniem, które wwiercało się w moją głowę. Jednak musiałabym wtedy przytoczyć pewnie połowę tej książki. Tak wiele zapisków poczyniłam.
Z pewnością jest to tytuł, do którego chętnie wrócę. Chociaż na krótką chwilę, przeczytać jakiś wybrany (może losowo?) fragment. Myślę, że ona tak działa. Że ma się ochotę wrócić. Ja to zrobię, wiem.

Miłość, szacunek, tolerancja, piękno, życie.

Powiem Wam, że jak sama nazwa wskazuje, ta książka naprawdę jest niewielka. Została opatrzona w piękną, twardą oprawę. Proste rozwiązanie, a jakże urzekające.

Pragnę dodać, że jest to pierwsza książka z tej serii. Pojawią się kolejne. A ja, już nie mogę się doczekać.
Jestem zachwycona!

"Mają mnie za szaleńca,
bo nie sprzedam swych dni za złoto.
Ja ich mam za szaleńców,
bo sądzą, że moje dni mają cenę. [...]"

Czerpałam z niej tak wiele, chłonęłam...

Duchowe wyciszenie… Potrafisz je osiągnąć? Umiesz panować nad emocjami i odnaleźć w życiu szczęście?
„Mała Księga Życia według Kahlilia Gibrana” jest zbiorem wierszy, aforyzmów oraz przypowieści, którą dotyczą niemal każdego aspektu naszego życia. Książka podzielona została na kilka części, które tworzą jedną spójną całość. Księgę czyta się dość szybko, jednak polecam dokładnie się na niej skupić i czasami zatrzymać. Zatrzymać się i pomyśleć nad słowami oraz przekazami z niej płynącymi. Jestem pewna, że każdy odnajdzie w niej siebie.

Tak naprawdę nie można o tej książce powiedzieć zbyt wiele. Uważam, że ją należy po prostu przeczytać. Jest głosem miłości, tolerancji i pocieszenia. Pozwoli nam ona odkryć mądrości dotyczące życia i nas samych. Nauczymy się czerpać z życia codziennego energię i szczęście.

"Mała księga życia wg Kahlila Gibrana" jest zbiorem krótkich opowiadań, wierszy i aforyzmów. Jest to książka inna niż wszystkie. Piękna, delikatna, dająca nadzieję na lepsze jutro, próbująca odpowiedzieć na pytanie "jak żyć?".

Autor pozwolił mi przystanąć i odetchnąć pełną piersią. Nakarmił moją duszę. Ukoił mnie. Tego mi właśnie było potrzeba - takiego spowolnienia, popatrzenia na otaczający mnie świat i odkrycia jego piękna.

Duchowe wyciszenie.

Wiersze, aforyzmy, przypowieści... Czy tego rodzaju literackie utwory są w stanie opisać i wytłumaczyć rzeczywistość, a także pozwolić nam zrozumieć otaczający nas świat? Jego problemy, namiętności, towarzyszące nam burzliwe emocje oraz sens, który warto w tym wszystkim odnaleźć, aby odszukać własną formułę szczęścia i wewnętrznego spokoju? Jak najbardziej tak - niniejsza książka jest tego najlepszym dowodem.

Lektura to zbiór wierszy, aforyzmów oraz przypowieści dotyczących niemal każdego aspektu życia nas wszystkich. Podzielono ją na sześć części, które z jednej strony są samodzielnymi, zamkniętymi całościami, lecz z drugiej tworzą pewną harmonijną całość, w której - być może - każdy z nas odnajdzie... siebie.

Żeby zrozumieć sens przekazu tej lektury konieczne jest coś, co na co dzień bardzo wielu z nas umyka - mowa o pewnego rodzaju wyciszeniu i o otwarciu się na to, co drzemie w naszych myślach. W naszym sercu. W naszej duszy. Zawarte w omawianej książce teksty skłaniają ku autorefleksji oraz ku właśnie tego rodzaju przemyśleniom, których sens sprowadza się do wsłuchania się w nas samych - w nasz wewnętrzny głos, który bardzo dobrze wie, czego chce. "Mała księga życia..." to tylko pretekst do podróży w głąb samego siebie.

Cóż jeszcze można powiedzieć o tej pozycji?... Bez wątpienia jest ona swoistym głosem pocieszenia, miłości i tolerancji. A także źródłem inspiracji. W tej pięknej książeczce odkryjemy podstawową mądrość dotyczącą życia. To nowe spojrzenie na słowa i mądrości Khalila Gibrana, uwzględniające główne wpływy na jego życie: kulturę Bliskiego Wschodu, mistycyzm natury i duchowość. Według Gibrana życie jest energią, która nasyca wszystko, co widzimy i czujemy – a także to, co możemy sobie tylko wyobrazić. W ponad stu opowieściach, wierszach, przypowieściach i aforyzmach autora odnajdziesz tajemnice duchowej ścieżki i esencję mądrości w codziennym życiu.

Polecam.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#małaksięgażycia #kahlilgibran #neildouglasklotz #czarnaowca #recenzjaksiazki #bookreview #cosnapolce #bookstagram

Duchowe wyciszenie.

„Owszem, cała jesteś i zdrowa, lecz ból, który nosi w sobie twoja sąsiadka, to perła pięknem przewyższająca wszystko.”

„Mała Księga Życia według Kahlilia Gibrana” to zbiór wierszy, aforyzmów oraz przypowieści dotyczących niemal każdego aspektu życia. Podzielony na sześć części opowiada o życiu natury, pięknie i pieśni życia, człowieczej wędrówce życia, porach życia, paradoksie życie oraz żywocie duszy. Wiele w nim metafor, jednak gdy spokojnie zastanowimy się nad każdym przeczytanym wierszem, aforyzmem czy przypowieścią bardzo szybko odnajdziemy jej głębszy sens.

Z racji tego, że są to naprawdę krótkie formy literackie, czyta się całość naprawdę bardzo szybko, jednak zainteresowanych naprawdę zachęcam do zatrzymania się na chwilę po przeczytaniu i zastanowieniu się, co ten fragment może wnieść w jego życiu. Nie jest to w końcu lektura, którą można od tak po prostu przeczytać i rzucić na stos przeczytanych. Jest to lektura, która naprawdę otwiera oczy i pokazuje nam świat, jaki może i znaliśmy, ale nie widzieliśmy go z tej perspektywy. I nie zastanawialiśmy się nad nim w taki sposób.
Naprawdę polecam każdemu, kto lubi się pochylić nad treścią książki. Kto lubi zastanowić się nad sensem życia. Kto lubi znaleźć głębsze „coś” w naszym jestestwie.

„Ufaj snom,
bo w nich ukryta jest
brama do wieczności.”

To nie jest zwykła książka w formie poradnika na temat życia. Składa się z opowiadań, aforyzmów ale również wierszy. Pierwszy raz miałam do czynienia z taką formą książki. Jednym słowem to zbiór mądrości Kablila Gibrana. Nie można traktować jej dosłownie ale trzeba się zastanowić co autor chce przekazać. Trzeba również skupić się nad przeczytanym tekstem. Nieraz jest on łatwiejszy w odbiorze nieraz dosyć niezrozumiały. Wiele z nich ma celu przekazać, że jedynie życie w zgodzie z naturą i samym sobą może dać nam szczęście. 7/10⭐️

„ Nie możesz mieć naraz młodości i wiedzy o niej. Bo młodość zbyt zajęta jest życiem, by wiedzieć, a wiedza zbyt zajęta poszukiwaniem siebie, by żyć”.

Nie porwala mnie ta poezja

Nie porwala mnie ta poezja