Mała księga opowieści sufickich. Starożytne mądrości podnoszące na duchu

Okładka książki Mała księga opowieści sufickich. Starożytne mądrości podnoszące na duchu Neil Douglas-Klotz
Neil Douglas-Klotz Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Little Book of Sufi Stories: Ancient Wisdom to Nourish the Heart
Czarna Owca
2023-01-11
2023-01-11
Robert Sudół

Opowieści sufickie nie maja nic wspólnego z kryminałami, które uwielbiam czy z powieściami historycznymi, które połykam w ekspresowym tempie. To książka by się wyciszyć, pomyśleć i uśmiechnąć się.
W zasadzie nie wiem co mnie tknęło, żeby sięgnąć po tą książkę. Być może to był jeden z tych gorszych dni kiedy miałam wszystkiego dosyć, a ta mała książeczka przyciągnęła mnie najpierw swoim soczystym kolorem i tym podtytułem "Starożytne mądrości podnoszące na duchu". No tak, właśnie wtedy tego potrzebowałam.
Czego się spodziewałam po książce? W zasadzie nie wiem. Chyba tylko tego aby odciągnęła mnie od ponurych myśli i sprawiła, że trochę się uśmiechnę i zapomnę o tym co mnie dręczyło i zaprzątało moje myśli.
Czy się udało? Tak, tak i jeszcze raz tak. Nawet teraz kiedy zdarzy się gorszy humor, otwieram na jednej z przypadkowych przypowieści i czytam.

"Oddaj swoje serce całkowicie bez względu na to, czy spotka cię za to srogość, czy życzliwość"

To już moje drugie zderzenie ze zbiorami Douglas-Klotza i… Trochę się przekonuję, ale kupiony nie jestem.

"Małą księgę opowieści sufickich" jest dokładnie tym, co sugeruje tytuł - zbiorem krótkich opowiastek z komentarzem. Autor bardzo entuzjastycznie podchodzi do treści wszystkich przytaczanych opowieści, na mój gust nieco nieadekwatnie do ich wartości. Jak Douglas-Klotz sam słusznie zauważa, w kanonie zachodnim większość z morałów płynących z przytaczanych utworów zawarte jest w baśniach (czy tylko ja mam wrażenie, że nieco zapomnianych?). Mając to na uwadze - jeśli znacie i pamiętacie lekcje z baśni bracia Grimm to nie oczekujcie oświecenia w trakcie lektury.

Być może jestem mało uduchowiony i historie z udziałem ważnych person religii judeo-chrześcijańskich nie wywierają na mnie zbytniego wpływu, może coś zgubiło się w tłumaczeniu - z tego czy innego powodu, jestem zdania, że historie zawarte w zbiorze może i mają swój powab, ale brakuje im konkretnej puenty. I jasne, zdaję sobie sprawę z wpływu dalekowschodnich nauk na sufizm jako taki, więc nie mam tutaj na myśli puenty per se - zabrakło mi po prostu materiału, który mógłbym przemyśleć, opowieści wybrane przez Douglas-Klotza nie miały w sobie muzyki, która miałaby jak poruszyć jakąkolwiek strunę we mnie.

Niemniej jednak, "Małą księgę" czyta się płynnie i przyjemnie, chociaż w cokolwiek szarpanym stylu. Najbardziej przypadła mi do gustu część "humorystyczna" nawet jeśli prawie każdą można by skwitować soczystym "badum-tss". Trzeba jednak przyznać, że możliwości zobaczenia jak Jezus ożywia kupę kości, by pozbyć się natręta jest czymś niecodziennym.

Osoby szczególnie zainteresowane tematyką religijną lub lubiące po prostu poszerzać swoje horyzonty w nietypowych kierunkach powinny sięgnąć po książka Douglasa-Klotza w ramach ciekawostki. Cała reszta z Was, która szuka w literaturze raczej przyjemnej rozrywki może się jednak poczuć rozczarowana.

Starożytne mądrości.

Wiersze, aforyzmy, przypowieści... Czy tego rodzaju literackie utwory są w stanie opisać i wytłumaczyć rzeczywistość, a także pozwolić nam zrozumieć otaczający nas świat? Jego problemy, namiętności, towarzyszące nam burzliwe emocje oraz sens, który warto w tym wszystkim odnaleźć, aby odszukać własną formułę szczęścia i wewnętrznego spokoju? Jak najbardziej tak - niniejsza książka sięga po starożytne mądrości o charakterze sufickim, które z pewnością pomogą odnaleźć właściwą drogę niejednemu z nas.

W tej książce odkryjemy zbiór historii pełnych mądrości i pogody ducha, a także będących próbą zgłębienia życiowych tajemnic. Większość z nich pojawia się w pracach klasycznych sufich, jak Rumi, Attar czy S'adi. Neil Douglas-Klotz opowiada je w swojej interpretacji, przybliżając dawne opowieści współczesnemu czytelnikowi.

Lektura to zbiór przypowieści dotyczących niemal każdego aspektu życia nas wszystkich. Podzielono ją na kilka osobnych części, które z jednej strony są samodzielnymi, zamkniętymi całościami, lecz z drugiej strony tworzą one pewną harmonijną, wzajemnie się uzupełniającą złożoność, w której - być może - każdy z nas odnajdzie... siebie.

Żeby zrozumieć sens przekazu tej lektury konieczne jest coś, co na co dzień bardzo wielu z nas umyka - mowa o pewnego rodzaju wyciszeniu i o otwarciu się na to, co drzemie w naszych myślach. W naszym sercu. W naszej duszy. Zawarte w omawianej książce teksty skłaniają ku autorefleksji oraz ku właśnie tego rodzaju przemyśleniom, których sens sprowadza się do wsłuchania się w nas samych - w nasz wewnętrzny głos, który bardzo dobrze wie, czego chce. "Mała księga..." to tylko pretekst do podróży w głąb samego siebie.

Cóż jeszcze można powiedzieć o tej pozycji?... Bez wątpienia jest ona swoistym głosem pocieszenia, miłości i tolerancji. A także źródłem inspiracji. W tej pięknej książeczce odkryjemy niejedną, podstawową mądrość dotyczącą życia. Mądrości te znane były już starożytnym, a niniejsza książka jest jedynie pretekstem do tego, aby je sobie przypomnieć. Warto to zrobić.

Polecam.

Czarna Owca - dziękuję.

#małaksięgaopowieścisufickich #neildouglasklotz #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #recommendedbooks #bookreview #bookreviewpoland #instabooks #instabookspoland #dobraksiazka #czytamksiazki

Starożytne mądrości.

„Zanim następnym razem staniesz przeciwko nieprzyjacielowi, wpierw trafnie oceń jego umiejętności, w przeciwnym razie będzie po tobie.”

Przyjemnie spędza się czas z książką, wprawia w dobry nastrój, podsuwa materiał do refleksji, na poważnej i żartobliwej stopie. Zachęca do przyjrzenia się naturze człowieka, miejscu wiary, otaczającemu środowisku. Opowieści można poznawać jedna po drugiej, albo zdecydować się na wybraną danego dnia. Niektóre znane czytelnikowi wcześniej, inne okazują się nowością.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/maa-ksiega-opowiesci-sufickich.html

Jest to zbior krótkich opowieści. Opowieści, z których jedne bawią, inne uczą, a jeszcze kolejne przenikają gdzieś głębiej.

Jest to zbiór historii, mający na celu pomoc w zgłębieniu tajemnic życiowych.

Miły przerwynik między poradnikami i kryminałami.
Duchowy akcent w codziennej prozie życia.
Mały skrawek anegdot, dla oderwania myśli.

Jeśli czytaliście poprzednie #małeksięgi ta również powinna przypaść wam do gustu. Jeśli nie - ten tomik jest dobry, by zacząć z nimi przygodę.

Dodatkowy plus za ładne wydanie.
I twardą oprawę, co w książkach uwielbiam.

Jest to zbiór historii, mający na celu pomoc w zgłębieniu tajemnic życiowych.

Miły przerwynik między poradnikami i kryminałami.
Duchowy akcent w codziennej prozie życia.
Mały skrawek anegdot, dla oderwania myśli.

Jeśli czytaliście poprzednie...

Zbiór,tomik nie wiem jak to ubrać w słowa. Taka oto sobie malutka,zgrabna i krótka książeczka z opowieściami. Jedne dłuższe (parę stron) jedne dosłownie parę zdań. Jedne historie są przypowieściami dziwnymi,inne śmieszą, kolejne skłaniają do refleksji. Zbiór różnych różności i to dosłownie. Myślę,że każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre były nie zrozumiałe,inne zaś miłe dla duszy i dodatkowo można było z nich coś wyniesc. Myślę,że idealne na prezent dla młodzieży w czasie szkolnym. Fajna, krótka lektura,więc nie zniechęcająca.
Nic więcej nie napiszę,bo zdradzę o czym są przypowieści i opowieści :) książeczka 7/10.

⭐ 5,8
"Tylko z jednego powodu, o Ruh Allah - odparło zwierzę kurtuazyjnie, a w jego ślepiach zamajaczył smutek. - Bo ci się naprzykrzał"

⭐ 5,8

• Czytane w e-booku