Zawieszeni

Okładka książki Zawieszeni KAFIR, Łukasz Maziewski
Okładka książki Zawieszeni
KAFIRŁukasz Maziewski Wydawnictwo: Bellona Cykl: Pułkownik Radosław Sztylc (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Pułkownik Radosław Sztylc (tom 3)
Zawieszeni
Bellona
2021-09-29
2021-09-29

Świetna powieść, w niczym nie ustępująca dwu poprzednim.
Coraz bardziej zaciera się różnica między fikcją i prawdą. Fabularnie dominują tu dwa wątki - akcja odbicia polskich jeńców w Afganistanie i próby odnalezienia broni biologicznej pozostawionej przez wojska radzieckie na terenie Polski, obie z udziałem niezawodnego Sztylca. Wszystko opowiedziane jest w niezwykle realistyczny sposób. Może jedynie w opisie dynamicznej akcji w schronie Kafir trochę za bardzo odleciał w stronę sensacji, ale na tle całości to drobiazg.
W gruncie rzeczy jednak motywem przewodnim jest próba ukazania metod infiltracji polskich instytucji cywilnych i wojskowych przez służby rosyjskie konsekwentnie realizujące od lat dalekosiężne plany imperialne swojego państwa. W tym kontekście znakomicie wprowadzona została nowa postać, starego esbeka Jugowskiego, którego wigilijne zwierzenia są bodaj najmocniejszym rozdziałem tej powieści.
Naprawdę, nie trzeba być zagorzałym zwolennikiem teorii spiskowych, żeby czytać ten cykl z gęsią skórką na skórze. Jestem pod wrażeniem sprawności literackiej i swobody, z jaką autorzy rozprawiają się z tym trudnym do przyjęcia i wciąż starannie ukrywanym tematem.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Świetna powieść, w niczym nie ustępująca dwu poprzednim.

Cała seria to mistrzostwo świata!!!

Cała seria to mistrzostwo świata!!!

Książka jedyna w swoim rodzaju. Trochę życia, trochę fikcji i jak zawsze spora dawka humoru. Gdy zauważyłem Bończe i Kebab Polski...od razu naszły mnie skojarzenia z Karpie Bijem....u jedynym rozczarowaniem była nieobecność Jakuba Wędrowycza w finalnej rozprawie...bo przecież Bończa jest rzut gumofilcem od Starego Majdanu. A serio....gdy to czytałem to uderzyło mnie że za fikcje większość ludzi weźmie prawdę....a najlepsza scena dramatyczna - wigilia z SBkiem ;)

Ciąg dalszy losów Radka Sztylca. Akcja trzyma w napięciu, co trochę pojawiają się nowe wątki. W pewnym momencie czytelnik zaczyna zadawać sobie pytanie czy to nadal fikcja czy jednak zapis rzeczywistości. Pojawiają się agenci wywiadów, sprzedajni politycy jak i uczciwi ludzie postawieni w mało komfortowej sytuacji. WSI stały się niepotrzebne panującej władzy, szkoda tylko ze w ferworze likwidacji umknęło niektórym ze państwo bez służb działających sprawnie i niejawnie jest słabe, nagie. I książka to niestety pokazuje. Wątek afgański tez odziera ze złudzeń ze nasi żołnierze pojechali na lekkie wczasy za które dostali jeszcze niezły hajs. Poraża ignorancja polityków i osób decyzyjnych, natomiast budujące jest ze między żołnierzami były takie więzi ze jeden za drugim szedł w ogień by go ratować. Bardzo ciekawa jest ta cześć i zakończenie sugeruje ze będzie ciąg dalszy, bo Radża nie poddaje się tak łatwo i coś czuje ze kolejna cześć może być ciekawa. W końcu skoro jeden skład broni biologicznej został namierzony to i drugi musi się odnaleźć, a ile jeszcze spraw ujrzy przy tym światło dzienne to się okaże 🙂 polecam serdecznie

Trzyma w napięciu choć ode mnie wymagała większego skupienia by nie stracić wątku.

Z jednym się mogę zgodzić. Najgorsze co spotkało Polskę współczesną to rządy komuchów przez PiS. W rządzie i na głównych stanowiskach państwowych od ponad 30 lat naprawdę przecież są te same mordy myślę że nawet wszystkie skorumpowane. Najpierw oceniłem na 5 ale od akcji ze schronem i wszystkim od tego momentu na 3.

„Zawieszeni” to już trzeci tom z byłym oficerem WSI, Radkiem Sztylcem, w roli głównej. Tak, jak w poprzednich częściach, tak i tu nie zabrakło brutalnej gry wywiadów, skorumpowanych urzędników oraz sprzedajnych polityków.

Para autorów, był oficer SKW, Kafir i dziennikarz Łukasz Maziewicz to duet pisarzy, który gwarantuje wciągającą i trzymającą w napięciu powieść sensacyjno–szpiegowską. Nie inaczej jest z ich najnowszą książką.

Podobnie, jak w poprzednich powieściach, śledziliśmy losy i perypetie głównego bohatera podczas misji zagranicznych to w „Zawieszonych” główny bohater musi walczyć o życie również w domu. Okazuje się, że w Polsce też ma wrogów, którzy chcą go wyeliminować z gry.

Świetnie opisane działania wojskowe w Afganistanie, pełne akcji operacje odbijania zakładników, gra szpiegowska i kontrwywiadowcza, intrygi, zdrady, a wszystko to jakże znanym nam z pierwszych stron gazet „polskim sosie wojskowo-politycznym”, sprawiły, że nie mogłam się oderwać aż do ostatniej strony.
Książka przeczytana jednym tchem. Polecam!

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Nie mam pojęcia dlaczego LC nie zaznaczyło , że "Hajlajf" , "Weryfikacja" i "Zawieszeni" to trzy tomy tego samego cyklu . Jednak tak jest i dodam , że autorzy coraz bardziej się "rozkręcają" , a stawiane tezy , już nie sugestie , są coraz bardziej fascynujące i zmuszają do zastanowienia nad sytuacją polityczną w Polsce . Hammurabii , ten od kodeksu i przypisywanej mu sentencji "oko za oko ...." za podstawę orzeczenia winy przyjął , że winien jest ten który na zbrodni skorzystał . Z kolei moja prywatna teoria "czarnych skrzynek" mówi , że znając wynik działania "czarnej skrzynki" można domyślić się co w niej się znajduje . Na przykład gdy wsadem jest woda , kawa i energia , a ze skrzynki wychodzi filiżanka kawy , to można się domyślać , że w środku jest ekspres do kawy lub pani Gienia z czajnikiem i maszynką elektryczną . W pierwszych dwóch tomach akcja zaledwie sugeruje rozwiązanie zagadki obcej agentury w rządzie . Trzeci nie pozostawia żadnych wątpliwości . Gdybym miał wybrać najlepszy i najbardziej znaczący fragment , to niewątpliwie jest to wigilijna "spowiedź" SB-ka .

I tę , jak poprzednie części , czyta się znakomicie . Akcja rozwija się dynamicznie choć trudno powiedzieć czy to jeszcze fikcja , czy już rzeczywistość . Postaci są realne i nie pozostają obojętne czytelnikowi . Dialogi i styl powodują , że powieść przeczytałem prawie bez przerw i z przyjemnością .

Gorąco polecam miłośnikom political fiction , sensacji i wszystkim interesującym się naszą polityką .

P.S.
Gratuluję odwagi autorom i oczekuję następnej ich książki .

Chyba najlepsza z dotychczasowych części przygód płk Sztylca. Ale tu się działo! Afganistan, Białorusini, sprzedajny rząd, odbicie zakładników, ukryte fabryki chemikaliów po radzieckich i to w tak nie dużej książce. Akcja mknie jak szalona. Do tego bardzo ciekawa rozmowa Sztylca ze starym SBekiem. Książka kończy się tak, że można spodziewać się kolejnej części na którą na pewno czekam z niecierpliwością. Rozpoczynając czytać tą serię nie spodziewałem się tak dobrej. Warto i polecam.

W „Zawieszonych” ponownie spotkamy dobrze już znanych bohaterów, jak komandora Jędrzeja Sobolewskiego, chorążego Jacka Rusinka, czy piękną agentkę CIA Beverley Karter. Na drodze Radka pojawią się też kolejne osoby, czy będą to wrogowie? Radża znowu będzie musiał walczyć o życie i to nie tylko na wojnie w Afganistanie, ale i we własnym kraju. Będą za nim podążać bezwzględni zabójcy z GRU oraz płatni zdrajcy z polskich elit politycznych i Wojska Polskiego.

Kto przeżyje? Kto zginie? Kto okaże się kretem? A kto nieoczekiwanym sprzymierzeńcem? Czy Sztylc, nie mając nic, będzie miał wystarczająco dużo, by dokonać zemsty na zdrajcach i płatnych zabójcach z Rosji?

• Audiobooki
  • Kafir