Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Okładka książki Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?
Richard E. Nisbett Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Mistrzowie Psychologii
Tytuł oryginału:
The Geography of Thought. How Asians and Westerners Think Differently ...and Why
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2009-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-09-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392823421
Tłumacz:
Ewa Wojtych
Tagi:
Wschód Zachód myślenie mentalność różnice kulturowe antropologia kulturowa etnologia
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
280 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
131
130

Na półkach: ,

Azjata widzi las, Amerykanin drzewa. Dłużej? Percepcja Azjaty jest całościowa, Azjata widzi całość w ruchu, Amerykanin wyodrębnia rzeczy, nacisk kładzie na dominujące elementy, ruch/przepływ ma znaczenie drugorzędne. Jeszcze dłużej?

No i tu docieramy do niniejszej książki rozpisanej na 160 stron o powyższym. Całość napisana lekko (to pozycja popularnonaukowa), czyta się przyjemnie, ale też ta popularnonaukowość miejscami przeradza się w ogólnikowość -- "więcej", "mniej" nie zgrzytało dopóki autor nie podał obok konkretnych liczb, np: 60% : 40%. Jasne, 60% procent to więcej niż 40%, ale jesli mówimy o zachowaniach/preferencjach ludzi, zaokrąglamy to, a następnie przyklejamy łatkę typowości "azjatyckie"/"amerykańskie", to nie najlepiej świadczy to o warsztacie autora. To bardziej chęć widzenia typowego zachowania, niż stan rzeczywisty.

Lekkość lektury to także efekt powtórzeń dużych fragmentów, trochę inaczej ubranych w słowa, ale jednak powtórzeń.

Szkoda, iż autor w zasadzie do znudzenia opisuje wyniki badań (zwłaszcza, iż już po przeczytaniu wstępu wiadomo jakie one będą), a tak mało miejsca poświęca przyczynom różnic między Azjatami a Amerykanami (tytułowe "dlaczego"). Jest podana właściwie jedna -- Amerykanie to spadkobiercy Greków, ludu łowieckiego, opierającego się na niezależności, Chiny to głównie kraj rolniczy, gdzie liczył się kolektyw. Kompletnie nie kupuję tej argumentacji -- Azja to nie tylko Chiny, więc dlaczego w Japonii lub Korei nie widać podobieństw do Ameryki? Czemu Europejczycy są pośrodku skali, skoro przecież także wywodzą się z Grecji, a różnica do Ameryki to raptem kilka wieków.

Gdzie jest tu miejsce np. na starożytny Egipt. Czy naprawdę starożytni Chińczycy nie byli zupełnie ciekawi świata? Dlaczego sąsiednia Mongolia była i eksportowała tę ciekawość zbrojnie? Co u licha z Indiami?

Inny przykład płytkości -- autor podaje różnicę w podejściu do leczenia ("ciąć" vs "przywrócić harmonię"). Ale jakie wyniki miały przez wieki oba podejścia? Azjatom w ten sposób udawało się wyleczyć raka? Gangrenę? Itd. więcej pytań niż odpowiedzi.

Przeczytałem, żyję, ale polecić nie mogę -- lektura może i nie jest stratą czasu, ale też nie płakałbym, gdybym w tym czasie przeczytał zupełnie inną pozycję. Za dużo tu powierzchowności. Biorąc pod uwagę, że tak wiele kluczowych wątków jest urwanych zanim się zaczęły, oraz iż niektóre nie są w ogóle podniesione (czy są tu tylko dwa bieguny, czy może istnieje jeszcze trzeci; Afryka?), można poprzestać na tym, iż obecnie wychowanie i kultura (cywilizacja) wpływa na percepcję świata, a co za tym idzie zachowanie. Azjata stara się wkomponować w społeczeństwo, Amerykanin wybić ponad nie.

Azjata widzi las, Amerykanin drzewa. Dłużej? Percepcja Azjaty jest całościowa, Azjata widzi całość w ruchu, Amerykanin wyodrębnia rzeczy, nacisk kładzie na dominujące elementy, ruch/przepływ ma znaczenie drugorzędne. Jeszcze dłużej?

No i tu docieramy do niniejszej książki rozpisanej na 160 stron o powyższym. Całość napisana lekko (to pozycja popularnonaukowa), czyta się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    918
  • Przeczytane
    355
  • Posiadam
    76
  • Teraz czytam
    36
  • Psychologia
    24
  • Popularnonaukowe
    11
  • 2018
    6
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • E-book
    5

Cytaty

Więcej
Richard E. Nisbett Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Zobacz więcej
Richard E. Nisbett Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Zobacz więcej
Richard E. Nisbett Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także