Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia

Wydawnictwo: Smak Słowa
Mindware: Tools for Smart Thinking
Róża_Bzowa

„Myślicielem, który wywarł na mnie największy wpływ, jest psycholog Richard Nisbett. To jemu zawdzięczam swój sposób widzenia świata” — Malcolm Gladwell, New York Times Book Review Wiele idei naukowych i filozoficznych ma tak wielką moc, że możemy je stosować w życiu codziennym – w domu, w pracy i w szkole – żeby myśleć mądrzej i bardziej skutecznie o własnym zachowaniu i o świecie, który nas...

— Malcolm Gladwell, New York Times Book Review

Wiele idei naukowych i filozoficznych ma tak wielką moc, że możemy je stosować w życiu codziennym – w domu, w pracy i w szkole – żeby myśleć mądrzej i bardziej skutecznie o własnym zachowaniu i o świecie, który nas otacza.

Co zaskakujące, duża część tych idei pozostaje nieznana większości ludzi.

W książce Mindware światowej sławy psycholog Richard Nisbett przedstawia te idee w jasny, przystępny sposób, i oferuje nam zestaw narzędzi, które pozwolą nam lepiej myśleć i podejmować mądrzejsze decyzje. Autor od wielu lat bada i popularyzuje ważne zagadnienia związane z rozwiązywaniem problemów, takie jak prawo wielkich liczb, regresja statystyczna, analiza kosztów i korzyści, koszty utopione i koszty utraconych możliwości, oraz przyczynowość i korelacja. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można uczyć innych efektywnego wykorzystywania tej wiedzy w życiu codziennym. W swojej przełomowej książce pokazuje, że kurs akademicki w danej dziedzinie – takiej jak statystyka czy ekonomia – często bywa mniej skuteczny niż kilkunastominutowe szkolenie w analizowaniu codziennych sytuacji. Autor Mindware pokazuje, jak przeformułować często występujące problemy w taki sposób, aby można było do nich zastosować owe potężne pojęcia naukowe i statystyczne.

W rezultacie powstał pouczający, praktyczny przewodnik po najpotężniejszych narzędziach rozumowania, jakie kiedykolwiek stworzono – narzędziach, które można z łatwością wykorzystywać, aby podejmować lepsze decyzje zawodowe, biznesowe i osobiste.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,9,pl,mindware__narzedzia...(?)

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,9,pl,mindware__narzedzia...»

Zuba | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Prawdziwa strawa dla umysłu - pożywna, niezbyt ciężka i urozmaicona. Coś, co lubię - pomost pomiędzy badaniami naukowymi i suchą wiedzą, a życiem. Autor pokusił się o skompilowanie 'mindware' czyli czegoś w rodzaju mózgowego oprogramowania mającego pomóc ludziom w ocenie sytuacji, w których się znajdują, ocenie rzetelności informacji oraz własnych wrażeń i przekonań.

Ponieważ sama jestem właśnie w momencie podejmowania ważnych decyzji życiowych, rzuciłam się na nią w nadziei otrzymania porad. Wiadomo, że kiedy człowiek ma dokonać wyboru, który nie jest oczywisty, można poczuć się zagubionym w obliczu niepewności dostępnych danych i mnogości argumentów różnej wagi. Autor zachęca do brania pod uwagę pomijanych często elementów oraz dokonywanie poprawek, których konieczność wynika z błędów poznawczych. Dla mnie ważną informacją była część o awersji do strat - jak już się wydało pieniądze na bilet, to głupio człowiekowi wyjść z nudnego seansu. Tego typu sytuacji w życiu jest mnóstwo...

michal_frikucak | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Książka, która w tytule obiecuje podać narzędzia skutecznego myślenia. Po części autor realizuję obietnicę, jednak w mojej opinii nie podając jej na "tacy", ale poprzez wskazania pułapek w naszym myśleniu. Dlatego znajdziemy tam rozdziały pokazujące jak działa statystyka, jak przeprowadzane są badania w celu formułowania różnych tez. Książka nie jest napisana prostym językiem, jest to raczej język badacza, który być może niektórym sprawi trudność. Trudno jednak nie polecić tej książki chociażby z jednego powodu, abyśmy trochę więcej zastanawiali się nad tezami i twierdzeniami, które są nam podawane, jak również, które być może często sami formułujemy w naszym codziennym życiu.

Kerszi | 2016-06-22
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Jak mówił mój kolega Mr Hen, który tej książki nie przeczytał. Ta książka to pokłosie Kahnemana. To nie pokłosie to masakra i rozpi#$l jak mówił DJ rondel ;) Myślałem, że po pułapkach myślenia nic mnie nie zdziwi. A jednak!! roz...l na maksa. Sorki za mięsko, ale inaczej nie mogę jej opisać;) Książka nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli nie przeczytałeś wspomniane "Pułapki myślenia", nie martw się tutaj są najważniejsze rzeczy i dużo dużo więcej. Konieczna pozycja dla osób interesujących się psychologią. Daję 9.

tattwa | 2016-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2016

Pozycja nie dla każdego. Pierwsza połowa dość strawna, przynosząca wiele ciekawych i zaskakujących wniosków, druga - przypomina naukowy bełkot, statystyczno-filozoficzne wywody dla znawców tematu chętnych do jego dalszego zgłębiania.
Mnie lektura zmęczyła, przypomniała czasy studiów, kiedy to zdarzało mi się brnąć przez treść nudnych podręczników aby zaliczyć przedmiot.

Jacek | 2016-11-11
Przeczytana: 29 września 2016

"Mindware" to dla mnie przede wszystkim wielkie rozczarowanie. Wcześniej czytałem "Pułapki myślenia" Kahnemana, więc bardzo się ucieszyłem, że powstała książka, która pomoże mi omijać wszystkie te "pułapki" i myśleć prawidłowo. I rzeczywiście, pierwsze dwie części (ok. 1/3 książki) są poświęcone podobnej tematyce - błędom, które większość ludzi popełnia w rozumowaniach dotyczących prawdopodobieństwa i decyzjach ekonomicznych. Niestety, nie dowiedziałem się stąd praktycznie nic nowego. Wprawdzie każdy rozdział zakończony jest radami, jak prawidłowo myśleć, ale prawie wszystkie mają formę "pamiętaj, że...", "bądź świadomy..." itp., po czym następuje powtórzenie któregoś stwierdzenia z treści rozdziału.

Część poświęcona statystyce i sposobowi przeprowadzania eksperymentów jest już dużo lepsza i do pewnego stopnia ratuje całość książki. Wprawdzie adresowana jest chyba głównie do studentów psychologii czy socjologii uczących się przeprowadzać badania i wyciągać z nich prawidłowe...

Aleksander | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Niezła rzecz, kondensacja wiedzy o "myśleniu" z XX i XXI wieku. Akurat na przypomnienie.

Jak ktoś narzeka na zbyt lakoniczne podawanie informacji - bibliografia jest z tyłu, znakomita część książek wyszła po polsku.

Szybko się czyta, ale chyba warto czasem dwa razy :)

Sensej | 2017-04-24
Silesius1948 | 2017-04-02