Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Okładka książki Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Richard E. Nisbett
Richard E. Nisbett Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
The Geography of Thought. How Asians and Westerners Think Differently ...and Why
Smak Słowa
2009-09-01
2009-09-01
Ewa Wojtych
Wschód Zachód myślenie mentalność różnice kulturowe antropologia kulturowa etnologia

Książka porusza ciekawe zagadnienie, pozwala uzmysłowić sobie skąd biorą się również w mentalności mieszkańców Wschodu i Zachodu. Napisana jest jednak z typowo amerykańską odkrywczością, autor sprawia wrażenie zaskoczonego samym istnieniem omawianej problematyki, a następnie zachwyconego swoimi wnioskami.

Bardzo mocna książka. Czasem trudna w czytaniu, bo przytacza sporo badań ale zmieniła moje myślenie na temat mojego myślenia:) Okazuje się, że pomimo moich usilnych prób zgłębiania filozofii Dalekiego Wschodu poprzez np. jogę, tantrę czy sztuki walki - nadal jestem pod olbrzymim wpływem Zachodu. Nieświadome zaczęło być bardziej świadome. Przywiązanie do zasad, do szukania JEDNEJ przyczyny, do tabelek w Excelu. Zaczynam rozumieć skąd może brać się szok kulturowy i swoiste nieprzystosowanie - nawet w Polsce.

Książka bardzo dobra. Trochę momentami styl naukowo-uniwersytecki nużył, ale ogólnie zrozumiała i naprawdę ciekawa. Wnioski opierane na badaniach, a nie na prywatnych rozmyślaniach, jak u Petersona, czy Harariego. Jedna z tych książek, które poszerzają horyzony i zwiększają rozumienie świata.

Bardzo ciekawe rozważania i pytania które można rozszerzyć na inne regiony świata.

Liczyłem, że nie będzie to książka tak bardzo zdominowana przez wyniki badań uniwersyteckich. Spodziewałem się mniejszego stężenia socjologii, a większego choćby zagadnienia ewolucji czy geografii samej w sobie. Trochę szkoda, że część zachodnia oparta jest tak znacznie o USA, zbyt mało o Europę, z zupełnym pominięciem naszej specyfiki, na wschód od Francji.
Na podstawie ćwiczeń zaobserwowałem u siebie pośrodkowość.
Rzuca jakieś tam nowe spojrzenie. Może być.

Na podstawie...

Książka "Geografia Myślenia" to studium nad sposobami myślenia, filozofiami ludzi wschodu i zachodu. Autor dochodzi do ciekawych wniosków - nie będę zdradzać jakich ;) mam jednak parę zastrzeżeń. Czytałam wydanie z 2015 i tłumaczenie było miejscami tak zagmatwane, że utrudniało to odbiór książki. Książka jest praktycznie cały czas o tym samym, możnaby ją zawrzeć w artykule naukowym.

Ważne spostrzeżenia na temat kultury i sposobu postrzegania rzeczywistości przez zachód i wschód. Dobrze przypomnieć sobie że zachdocentryzm to tylko (lub aż) nasza przywara i że ten sposób myślenia nie jest jedyny. Wiadomo że książka jest pełna uogólnień, ale jak na taka krótka formę autor przedstawia w miarę możliwości zniuansowanie tematu. Książka mnie zaciekawiła i z zaskoczeniem stwierdzam że chyba bliżej mi do wschodu niż zachodu - trochę to pocieszające że ze swoim bardziej holistycznym i skomplikowanym spojrzeniem na swiat nie jestem dziwolągiem i że gdzieś na innym kawałku globu mogłabym znaleźć z kimś nić porozumienia.

Początek rewelacja, a potem coraz słabiej - autor mógłby szybciej ją skończyć, nie przedłużać wątków i ewentualnie sprawniej przejść do podsumowania. Ale czyta się ok, nie narzekam. Sporo fajnych przykładów, do pewnego momentu jest naprawdę dobra lektura.

Książka zawiera trochę ciekawych spostrzeżeń, ale ogólnie jest rozczarowująca. Dość pobieżna, zbyt krótka jak na tak złożony temat i bardzo upraszczająca. Poza tym ten tytuł - "Geografia myślenia" - żadna geografia, po prostu dychotomiczne (i siłą rzeczy upraszczające) wrzucenie wszytkich albo do worka z napisem "Zachód/USA" albo "Azja Wschodnia".

Książka arcyciekawa! Autor opisuje różnie w procesach myślenia, również takich bardzo podstawowych jak postrzeganie przedmiotów czy relacji między nimi. Próbuje wyjaśnić pochodzenie tych różnic na podstawie relacji społecznych, religii i dominujących nurtów filozoficznych. Sięga aż do Starożytnej Grecji i Starożytnych Chin. Na poparcie swoich wniosków przywołuje masę eksperymentów psychologicznych robionych na ludziach Wschodu i Zachodu. Może to brzmieć raczej jak rozprawa doktorska niż jak książka którą mogą czytać nie-psychologowie, ale jest to podane w formie na tyle przystępnej, na ile pozwala złożoność zagadnienia. Jednak ze względu na to, że zagadnienie ludzkiego myślenia jest raczej nietrywialne, to książka zdecydowanie wymaga skupienia.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Richard E. Nisbett Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Zobacz więcej