Nic nie zdarza się przypadkiem

Tłumaczenie: Mętrak
Wydawnictwo: Świat Książki
Un altro giro di giostra
przypadki
Kejdi

Historia tej podróży nie jest dowodem na to, że nie ma lekarstwa na pewne choroby i że wszystko, co uczyniłem, szukając go, niczemu nie posłużyło. Przeciwnie: wszystko, łącznie z samą chorobą posłużyło bardzo wielu rzeczom. W ten sposób byłem zmuszony zrewidować moje priorytety, zastanowić się, zmienić perspektywę, a przede wszystkim zmienić życie.

_fantasquemagorie_ | 2016-03-20
Przeczytana: 26 stycznia 2016

"Nic nie zdarza się przypadkiem" to opis podróży człowieka chorego na raka. Człowieka, który w godny i wyjątkowo aktywny, jak na swój wiek, sposób próbuje nie poddać bez walki (choć wyraźnie zaznacza, że nie należy postrzegać leczenia w kategoriach wojny). Jest to podróż wielowymiarowa: w aspekcie fizycznym, ale przede wszystkim też umysłowym i duchowym.

Autor pisze: "Przedtem jeździłem w poszukiwaniu przygód i myśli, teraz szukałem lekarza, zioła, magicznej formuły, cudu, rozwiązania moich zdrowotnych problemów". Podkreśla swój szacunek do medycyny współczesnej jednak otwarcie romansuje z homeopatią, chiromancją, reiki, ajurwedą, medytacją, ucieczką w samotność. Podchodzi nawet ze swoistą sympatią do hochsztaplerów handlujących nadzieją na różnych szerokościach geograficznych. Wszak "lekarzem jest ten, kto pomaga wyzdrowieć, a nie ten, kto ma po prostu dyplom."

I tak, "pogodnie zawieszony między życiem a śmiercią", przenosi czytelnika z nowoczesnego nowojorskiego szpitala z...

anika | 2015-10-31
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 31 października 2015

Na początku książkę czytało mi się rewelacyjnie, bo jest napisana pięknym, literackim językiem, zawiera sporo cennych obserwacji i prawd o życiu, podczas czytania odkryłam jednak pewne nieścisłości, które potem nie pozwoliły mi się cieszyć lekturą. Jedną z takich nieścisłości było mniemanie autora, że tradycyjna medycyna wschodu nie może znać receptury na raka, bo przecież to medycyna z kilkusetletnią tradycją, natomiast rak jest chorobą współczesności, co nie jest prawdą. Kolejne nieprawdziwe twierdzenie to np stwierdzenie faktu, że jemioła jest rośliną nie mającą żadnych właściwości leczniczych, gdy tymczasem związki w niej występujące są m.in. składnikami leków obniżających ciśnienie. Takich potknięć wyłapałam kilka, ale sprawiły one, że dość nieufnie podchodziłam do wszystkich informacji w książce i czytało mi się potem ją dobrze tylko w momentach, które dotyczyły osobistych przemyśleń autora na temat życia.

fiona | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Książka jest wspaniała.Poszukiwanie.Podróż.Odnalezienie sensu.
Skończyłam ją dziś czytać.Siedzę przed ekranem komputera i nie potrafię sklecić jednego zdania tej recenzji...
Pozwolę sobie zatem zastąpić ją cytatem z ostatniego rozdziału zatytułowanego "W chmurach":
"Wyciągnięty na ziemi, patrzę w niebo.
Na tle błękitu przesuwają się lekkie chmury.
Wybieram jedną, śledzę ją, utożsamiam się z nią.
Szybko sam staję się chmurą i jak ona, bez ciężaru, bez myśli, bez emocji, bez pragnień,bez oporu, bez kierunku, pozwalam sobie płynąć po ogromnej powierzchni nieba.
Nie ma tam ścieżek ani celu do osiągnięcia.
Po prostu błądzenie, unoszenie się jak pusta chmura.
I jak chmura zmieniam kształt, przyjmuję różne formy, potem się zacieram, dematerializuję, znikam.
Chmury już nie ma.
Mnie już nie ma.
Pozostaje tylko świadomość-swobodna, bez związków-świadomość, która się rozprzestrzenia."

Zuba | 2012-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2012

To moja druga książka tego autora, przyznam, że coraz bardziej podoba mi się Tiziano Terzani jako człowiek. Szczery, otwarty, ale bez głupoty i naiwności, umiejący godzić bycie człowiekiem Zachodu z czerpaniem z kultur Wschodu bez powierzchowności i zachwytu samą formą bez treści.

Polecam!

Izabela Pycio | 2015-07-29
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Niezwykle pasjonująca pozycja. Zmuszałam się, aby nie przeczytać jej od razu, bo tak dobrze napisanej książki dawno nie miałam w rękach. Polecam jak najbardziej, ale uprzedzam, wciąga niesamowicie. Wielka uczta dla duszy, jak i doskonały wyzwalacz zadumy. Podróże, poszukiwania, odnajdywanie sensu, zataczanie koła życia, coś wspaniałego.

Luna | 2011-05-10
Przeczytana: 10 maja 2011

To nieprawdopodobna radość i przyjemność czytać Terzaniego. Napisać książkę, w której nie ma akcji w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, a która jednak od pierwszej do ostatniej strony przykuwa naszą uwagę, to już nadzwyczajny talent albo raczej należałoby powiedzieć - charyzma! "Nic nie zdarza się przypadkiem" to właściwie kolejna podróż autora, ale tym razem w głąb siebie. Kiedy Tiziano Terzani dowiaduje się, że jest chory na raka, jego życie zmienia się diametralnie, kolejny raz wyrusza do Azji, tym razem jednak nie jako dziennikarz, ale jako Tiziano, by odnaleźć spokój, sens, by zmierzyć się z samym sobą. Wielka nauka płynie z tej książki, bo też i wielki człowiek ją napisał. Osoba o niezmierzonych choryzontach i niebywałej inteligencji, a do tego prawdziwy wirtuoz słowa. Fenomenalna i pouczająca książka! Przeczytajcie koniecznie!

Kashka | 2014-09-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Szacunek!
Dla książki i dla Autora.
Dla Autora przede wszystkim.
Tacy ludzie powinni żyć wiecznie..

kalofonia | 2014-04-13
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Zaangażowany politycznie, dociekliwy, znający Azję jak mało który Europejczyk, otwarty na ludzi idealista – wspaniały przewodnik po świecie, zarówno tym doczesnym, jak i duchowym. „Nic nie zdarza się przypadkiem” to opis ostatnich podróży pisarza, chyba najbardziej metaforycznych i głębokich, bo chociaż prowadzących na niejeden skraj świata, to wiodących do tego najdalszego i najmniej znanego zakątka – w głąb siebie.
Wyprawę, o której czytamy w książce inicjuje choroba. Reporter musi pokonać nowotwór, który niespodziewanie kładzie się cieniem na jego życiu. Wsłuchuje się więc w głos rozsądku i decyduje na leczenie w nowojorskiej klinice, gdzie za pomocą chemioterapii i radioterapii ratuje się życie pacjentów. Terzani szybko zauważa, że nowoczesne podejście lekarzy może i bywa skuteczne, ale odarte jest z ciepła, którego złaknieni są wszyscy chorzy

Cała recenzja: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/nic-nie-zdarza-sie-przypadkiem-terzani-tiziano-swiat-ksiazki-2014.html

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2008 rok

Facet, który umiera na raka stara się znaleźć antidotum, w tym celu przemierza świat wschodu, przeżywając kolejne fascynacje i odkrywając kolejne tajemnice, a podróż kończy w miejscu, w którym każdy by chciał...bardzo budujące i realne spojrzenie na kulturę wschodu i w szczególności jej filozofię, przejawiające dużą wiarę w jej moc sprawczą, książka przeplatana wspaniałymi przypowieściami indyjskim zaczerpniętymi z Buddy

Talamanca | 2015-04-08
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Spędziłam z tą książką miesiąc. Nie dlatego, że jest długa - ja po prostu nie mogłam się z nią rozstać. Przepiękna literacko, zmuszająca do mocnego zastanowienia się nad sobą, światem i kulturą, która nas - czytelników z Zachodu ukształtowała. Terzani zachęca do namysłu i poszukiwań własnego ja przybliżając czytelnikowi (pozornie) obce kręgi kulturowe. Jego styl reporterski od dawna mi imponuje - nie każdy potrafi pozostać sobą jako reporter, wyrażać własne opinie, a przy tym wykazywać się tak głębokim rozumieniem tego, co obserwowane. "Nic nie zdarza się przypadkiem" wciąga, konfrontuje z najbardziej naturalnym z lęków - tym przed śmiercią i nie pozwala o sobie zapomnieć na długo.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Strzelec

Listopad w pełni, a to może oznaczać tylko jedno: czas na Strzelca, znak, którego kolorem jest złoto, a najlepszym dniem – czwartek. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.