Sen o Troi

1970-01-01
Halina Powiadowska-Kowalewska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dobra powieść o życiu H.Schliemanna , marzeniach i dążeniu do ich realizacji. Aczkolwiek przyznam szczerze że druga połowa książki mnie trochę męczyła ( opisy wykopaliskowe zbyt obszerne ) Warto przeczytać SEN O TROI - polecam !

Znakomita książka,opowiadająca o pasji życiowej Heinricha Schliemanna archeologa amatora i jego miłości do" idei" ,której podporządkował wszystko w swoim życiu.Idea,którą obsesyjnie był opanowany to -Homerowska Troja,o której odkryciu od dzieciństwa marzył. Heinrich Schliemann postanowił odnaleźć Troję- miasto,uznawane wówczas za wytwór wyobraźni Homera.Jak wielką trzeba mieć wiarę aby próbować odkryć coś co istnieje tylko w legendach i przekazach mitologicznych a na potwierdzenie czego nie ma żadnych dowodów oprócz "Iliady" Homera.Książka Heinricha Alexandra Stolla pt."Sen o Troi" opowiada o wieloletnich przygotowaniach,które poprzedzały wyprawę,ukazuje nam rozmiar tytanicznej pracy włożonej w rozpoczęcie przedsięwzięcia ,a także bezmiar osobistego poświęcenia i wyrzeczeń,które musiał główny bohater włożyć w swoje dzieło badawcze.Czytanie tej książki ,to wielka przygoda,niewiele książek daje tak wielką frajdę,ale i korzyści z poznania opisywanych krain historycznych,postaci historycznych i zamierzchłych czasów z przed około trzech tysięcy lat.Książka bardzo dobra,godna polecenia.

Książka o ambicjach, marzeniach i tym co jest się w stanie zrobić dla spełnienia marzeń!

"Sen o Troi" to powieść o życiu i osiągnięciach Henryka Schliemanna, odkrywcy Troi i Myken, który swoją wiedzą na temat starożytnej Grecji i jej dorobku mógł zawstydzić niejednego naukowca. Zanim jednak zafascynowany antykiem chłopiec stał się samoukiem, który mógł zrealizować marzenia z dzieciństwa, upłynąć musiało sporo lat - okupionych cierpieniami, trudnymi wyborami, determinacją i niezwykłą pracowitością.

"Sen o Troi" to nie tylko historia człowieka, który zrobił karierę w świecie finansjery, by móc oddać się realizacji swoich marzeń. To również piękna opowieść o wielkiej pasji, która niemal graniczy z opętaniem ideą.
Postać Schliemanna wzbudza podziw, ale nie jest pozbawiona kontrowersji, zwłaszcza, gdy czyta się o jego życiowych wyborach, które najczęściej rodzinę i relacje z bliskimi stawiały na drugim planie. Generalnie jednak bohater ukazany jest w pozytywnym świecie, czasem może nawet bywa idealizowany, ale na pewno budzi ciekawość.

Język jest kunsztowny, styl barwnie łączy biograficzną opowieść z informacjami historycznymi na temat starożytności i znaczenia archeologicznych odkryć Schliemanna. Może czasem styl ten trąci myszką, ale - moim zdaniem - dodaje to uroku całości.
Szkoda, że ta powieść nie była wznawiana, jej ostatnie wydanie pochodzi chyba jeszcze z lat 80. minionego wieku. Dobrze wypromowany "Sen o Troi" mógłby stać się literacką konkurencją dla bestsellerów pióra Dana Browna czy Carli Montero.

Chętnie przeczytam jeszcze raz.

Chętnie przeczytam jeszcze raz.

To nie jest ksiazka, która da się szybko przeczytac. Barierę stanowi język powieści nieco staroświecki, lekko dydaktyczny. Mimo to warto przeczytac. Mozna wiele się dowiedziec o odkryciu Troi. Nie zdawalam sobie sprawy, ze to tak naprawdę mozolna praca. Potrzeba do tego olbrzymiej pasji i wytrwalości. Schlimann oczywiście te cechy i wiele innych godnych podziwu posiadal. Ksiazka opisuje cale zycie odkrywcy Troi. Takze jego śmierc. To najsmutniejszy moment w ksiazce, ale bardzo prawdziwy.

Książkę przeczytałam lata temu, i co jakiś czas do niej wracam. Motywuje, i pozwala uwierzyć, że nasze marzenia spełniają się, nawet te bardzo niewiarygodne. Z pewnością nie należy do lektur, które można przeczytać w jeden wieczór.
Szczerze polecam, naprawdę warto zajrzeć.

Szczerze polecam, naprawdę warto zajrzeć.

1931

Opowieść się toczy, chłopiec znajduje niejeden skarb, odkrywa prawdę ukrytą w opowieściach Homera.

Ta beletryzowana biografia wydaje się być skierowana do młodszego czytelnika, podzwania w niej bowiem dydaktyczna nuta. Warto być konsekwentnym, warto się uczyć, warto pracować, warto pokonywać trudności. Koleje życia Schliemanna wydają się nieprawdopodobne, charakter odkrywcy zbyt wyidealizowany, wady pominięte.
W zamian otrzymujemy jednak wciągająca opowieść o nietuzinkowym człowieku.
Styl Stolla - balansujący pomiędzy relacją a potokiem myśli - okazał się dobrym zabiegiem.

Czytając "Sen o Troi", nie sposób nie zastanowić się nad rolą pasji w życiu człowieka i nie dostrzec, jak bieg historii potrafi miotać człowiekiem (wzbogacanie się w czasie wojny, animozje grecko-tureckie).

Zawsze fascynowała mnie postać Schliemanna, więc żadne opisane wydarzenie, nawet jeśli jest mocno podkoloryzowane, w odniesieniu do tego człowieka nie wydało mi się nieprawdopodobne.

Książka ta choć napisana w ciekawy sposób niejak się ma do prawdziwego życia Schliemana. Polecam dla porówniana książkę Skarb Prima

• Powieść historyczna
  • Biografia