Sen o Troi

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Der Traum von Troja
archeologia, Troja
Iga

Życie Henryka Schliemanna - to życie pełne przygód. Jak Odyseuszem, który w ciągu swej dziesięcioletniej tułaczki musiał przemierzać morza, by dotrzeć do brzegów rodzinnej Itaki, tak wiatry Eola miotały Henrykiem Schliemannem przez wszystkie lądy ziemi, zanim mógł urzeczywistnić marzenie swego dzieciństwa - sen o Troi. Oczarowany heksametrami Homera, mały chłopak wiejski z Ankershagen w...

Oczarowany heksametrami Homera, mały chłopak wiejski z Ankershagen w Meklemburgii obiecuje sobie solennie, gdy dorośnie, wydobyć spod prochów i popiołów stuleci miejsca, gdzie toczyła się wojna trojańska. Opętany tą ideą, zwalcza z bezprzykładną wytrwałością i uporem biedę i nędzę, z nieludzkim wysiłkiem osiąga sukces, aby wreszcie u szczytu kariery, jako petersburski hurtownik i milioner, poświęcić się istotnemu zadaniu swego życia.

W Troi, Mykenach, Tirynsie i Orchomenosie odnajduje Schliemann ślady historii, dotąd osnutej legendą. Staje się naraz jedną z najsławniejszych i najbardziej popularnych postaci XIX wieku. Jego wykopaliska stawiają go w rzędzie twórców nowoczesnej archeologii, jego badania naukowe stanowią kamień milowy w historii nauki o starożytności.

Henryk Aleksander Stoll daje pełny obraz życia Schliemanna ze wspaniałą znajomością przedmiotu. Ta pasjonująca książka pozwala nam ze zdumieniem i napięciem śledzić życiorys człowieka, który w historii wiedzy i badań naukowych niewielu ma sobie równych.

[Nasza Księgarnia, 1974]

"Sen o Troi" to powieść o życiu i osiągnięciach Henryka Schliemanna, odkrywcy Troi i Myken, który swoją wiedzą na temat starożytnej Grecji i jej dorobku mógł zawstydzić niejednego naukowca. Zanim jednak zafascynowany antykiem chłopiec stał się samoukiem, który mógł zrealizować marzenia z dzieciństwa, upłynąć musiało sporo lat - okupionych cierpieniami, trudnymi wyborami, determinacją i niezwykłą pracowitością.

"Sen o Troi" to nie tylko historia człowieka, który zrobił karierę w świecie finansjery, by móc oddać się realizacji swoich marzeń. To również piękna opowieść o wielkiej pasji, która niemal graniczy z opętaniem ideą.
Postać Schliemanna wzbudza podziw, ale nie jest pozbawiona kontrowersji, zwłaszcza, gdy czyta się o jego życiowych wyborach, które najczęściej rodzinę i relacje z bliskimi stawiały na drugim planie. Generalnie jednak bohater ukazany jest w pozytywnym świecie, czasem może nawet bywa idealizowany, ale na pewno budzi ciekawość.

Język jest kunsztowny, styl...

Agnieszek | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść się toczy, chłopiec znajduje niejeden skarb, odkrywa prawdę ukrytą w opowieściach Homera.

Ta beletryzowana biografia wydaje się być skierowana do młodszego czytelnika, podzwania w niej bowiem dydaktyczna nuta. Warto być konsekwentnym, warto się uczyć, warto pracować, warto pokonywać trudności. Koleje życia Schliemanna wydają się nieprawdopodobne, charakter odkrywcy zbyt wyidealizowany, wady pominięte.
W zamian otrzymujemy jednak wciągająca opowieść o nietuzinkowym człowieku.
Styl Stolla - balansujący pomiędzy relacją a potokiem myśli - okazał się dobrym zabiegiem.

Czytając "Sen o Troi", nie sposób nie zastanowić się nad rolą pasji w życiu człowieka i nie dostrzec, jak bieg historii potrafi miotać człowiekiem (wzbogacanie się w czasie wojny, animozje grecko-tureckie).

Zawsze fascynowała mnie postać Schliemanna, więc żadne opisane wydarzenie, nawet jeśli jest mocno podkoloryzowane, w odniesieniu do tego człowieka nie wydało mi się nieprawdopodobne.

Doskonała powieść o niemieckim archeologu H. Schliemannie i jego odkryciach.Marzenia z dzieciństwa zrealizował w swym dorosłym życiu.Szkoda , że nie ma wznowień tej książki. Rewelacyjnie się czyta !!!

hera | 2015-04-29
Przeczytana: 06 stycznia 2013

To nie jest ksiazka, która da się szybko przeczytac. Barierę stanowi język powieści nieco staroświecki, lekko dydaktyczny. Mimo to warto przeczytac. Mozna wiele się dowiedziec o odkryciu Troi. Nie zdawalam sobie sprawy, ze to tak naprawdę mozolna praca. Potrzeba do tego olbrzymiej pasji i wytrwalości. Schlimann oczywiście te cechy i wiele innych godnych podziwu posiadal. Ksiazka opisuje cale zycie odkrywcy Troi. Takze jego śmierc. To najsmutniejszy moment w ksiazce, ale bardzo prawdziwy.

Alpejka | 2014-11-25

Książkę przeczytałam lata temu, i co jakiś czas do niej wracam. Motywuje, i pozwala uwierzyć, że nasze marzenia spełniają się, nawet te bardzo niewiarygodne. Z pewnością nie należy do lektur, które można przeczytać w jeden wieczór.
Szczerze polecam, naprawdę warto zajrzeć.

krystyna kalinowska | 2012-03-13

Wspaniała książka opisuje, poszukiwania archeologiczne Troi

nullik | 2015-07-21
Przeczytana: 2005 rok

Chętnie przeczytam jeszcze raz.

baggio1 | 2012-06-22

Książka ta choć napisana w ciekawy sposób niejak się ma do prawdziwego życia Schliemana. Polecam dla porówniana książkę Skarb Prima

zacofany-w-lekturze | 2014-02-22

Halistra | 2017-01-26