Okładka książki Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

978-83-245-8660-8
typ
papier
fata
7.14 (363 ocen i 42 opinie)

Opis książki

„Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” to biografia gwiazdy pióra Donalda Spoto, autora życiorysów także m.in. Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Marleny Dietrich czy Ingrid Bergman. Spoto kreśli życie Hepburn od chwili jej narodzin (wcześniej zresztą ukazując małżeńską sytuację jej rodziców), przez lekcje baletu, lata wojenne (jako nastolatka wspierała ruch oporu) i powojenne (kiedy to na skutek wycieńczenia organizmu spowodowanego biedą i głodem lat wcześniejszych, nie nadawała się na baletnicę), dość nieoczekiwaną karierę aktorską, po poświęcenie rodzinie i wielu szczytnym działaniom UNICEF-u aż do śmierci w 1993 roku.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Klaudyna | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

Postaci Audrey Hepburn chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Być może nie wszyscy mieli okazję podziwiać ją na ekranie, ale z pewnością każdemu rzucił się w oczy wizerunek chudziutkiej, pięknej kobiety o niezwykłych oczach i ujmującym uśmiechu. To Audrey Hepburn - symbol popkultury - postać obecna na kubkach, pościelach, zegarach, filiżankach, torebkach i wszystkim tym, co zdołają wymyślić producenci gadżetów. Kobieta, która w kilkanaście lat po swojej śmierci stała się... modna, w czym niemałą zasługę mogła mieć Cecily von Ziegesar - amerykańska pisarka, autorka serii 'Gossip Girl', która wykreowała postać Blair Waldorf - bogatej nastolatki, wielkiej miłośniczki Hepburn i 'Śniadania u Tiffany'ego', nieustannie stylizującej się na swą idolkę. W dużej mierze dzięki tej książkowej (a później i serialowej) postaci, styl Audrey na nowo zagościł na ulicach Ameryki. A wielka gwiazda filmowa sprzed lat zdobyła rzesze miłośników i naśladowców...

Podobno nie dało się jej nie kochać - łagodziła...

Erin | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

"Nie ma deficytu zasobów ludzkich, jest tylko deficyt ludzkiej woli."

Boli mnie serce. Nie mogę przetrawić tego, że skończyłam tą biografię.
Audrey od urodzenia nie miała łatwo - wojna, głód, oschłość matki, a później nieudane małżeństwa i choroba. Jednak przez 64 lata stała się legendą pod wieloma względami - była nie tylko aktorką. Była przede wszystkim człowiekiem niosącym dobro. I dlatego uważam ją za osobę godną naśladowania. Nigdy nie stawiała swoich potrzeb na pierwszym miejscu, zawsze skromna, dbająca o swoją prywatność i rodzinę. Postanowiła przerwać karierę, by móc w spokoju wychowywać synów. A kiedy dorośli, zaopiekowała się tysiącami dzieci, kiedy włączyła się jako ambasador UNICEF'u.
Muszę niestety doczepić się do formy - jak można napisać "lancz"? Może znowu niepotrzebnie się czepiam, ale to naprawdę daje po oczach i nieładnie wygląda.
Mimo to książka jest naprawdę genialna, ładna oprawa graficzna i dużo, naprawdę dużo zdjęć.

Karo | 2013-10-02
Przeczytana: 28 września 2013

Osoby Audrey Hepburn raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to jedna z największych legend kina, modelka i działaczka humanitarna. Jako aktorka została nawet uhonorowana w 1954 r. Oskarem za kreację pierwszoplanowej bohaterki w „Rzymskich wakacjach”. Mimo że od jej śmierci minęło już 20 lat, nadal jest uważana za ikonę stylu, a przede wszystkim wzór do naśladowania, bo Audrey była nie tylko fenomenalną aktorką, ale co najważniejsze wrażliwą na ludzkie cierpienie osobą. Wydaje się, że była niemal idealnym człowiekiem, jednak tak jak każdy z nas miała swoje tajemnice, które zgłębić zdecydował się autor jej biografii, Donald Spoto.

Bez wątpienia życia Audrey nie można zaliczyć do najłatwiejszych, ponieważ już od najmłodszych lat przyszła gwiazda kina musiała zmierzyć się z kłótniami, a potem rozwodem rodziców, wojną w Holandii i snującym się za nią głodem, niedożywieniem, które przez długi czas podążały jej śladami. Aktorka nie miała dostatniej ilości szczęścia w miłości, co skutkow...

Sibyl | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Audrey Hepburn kojarzy się z uśmiechniętą, wiecznie dziewczęcą aktorką.
Jej biografia pokazują ją także jako mało pewną siebie, nieśmiałą kobietę. Z pewnością można ją zaliczyć do największych ikon popkultury. Jej styl fascynują kolejne pokolenia młodych dziewcząt. A co do samej książki to jest świetna, szczególnie przypadły mi do gustu opisy kręcenia już kultowych filmów.

Judith | 2011-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Donald Spoto napisał bardzo dobrą biografię. Dotarł do trudno dostępnych źródeł i stworzył prawdziwy obraz kobiety, która nigdy nie uważała się za ikonę, a którą pokochały miliony osób na świecie. Polecam przeczytać wszystkim tym, którzy uważają się za wielbicieli jej talentu i uroku.

Forever | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Zawsze fascynował mnie fenomen ikon kultury. Jak to się dzieje, że pomimo upływu lat, postać Audrey Hepburn jest wizerunkiem tak znanym i lansowanym?
Myślę, że po części na to pytanie odpowiedział mi Donald Spoto, który napisał książkę "Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" . Byłam spokojna o jakość tej biografii, bowiem jej autor to specjalista od życiorysów najjaśniejszych gwiazd Hollywood (ma na swoim koncie spisanie historii m.in. Marilyn Monroe czy Grace Kelly).

Już od pierwszych stron książki, historia życia Audrey bardzo mnie zaintrygowała. Być może dlatego, że nie jest to lekka opowiastka. Wojna, głód czy brak ojca to elementy, który z pewnością miały znaczny wpływ na to, jakim stała się człowiekiem.
Trudne wspomnienia spowodowały, że Audrey po wojnie (gdy stawiała swoje pierwsze kroki jako tancerka) to pracowita młoda kobietka, z ogromną determinacją i gotowością do każdych poświęceń. Była wspierana przez równie pracowitą osobę.
Nie sposób przejść obojętnie wobec anegdoty z mł...

JoAnna | 2013-12-14
Przeczytana: 15 listopada 2013

Biografia ikony kina, jej przekonania, wypowiedzi, życie aktorskie i codzienne. W samych początkach "Oczarowania" poznajemy jej matkę. Autor opisuje okoliczności w jakich Audrey przyszła na świat. Mocno skupia się na relacji jej rodziców, a także ich postępowaniu i światopoglądzie. Jest to jednak nieunikniona baza. Opisywany w książce okres II wojny światowej okazuje się najtrudniejszy do przebrnięcia - można mieć wrażenie, że jest to książka czysto historyczna. Jednak po trudnych początkach przychodzi pora na życie Audrey. Spoto łączy wypowiedzi kobiety oraz wszystkich jej bliskich osób i ludzi z otoczenia aktorskiego, dając obraz kobiety delikatnej i dobrodusznej, naznaczonej przez trudny okres IIWŚ i która po wielu latach dała się poznać światu jako działaczka UNICEFu.
"Oczarowanie" to też świetna pozycja ukazująca zaplecze filmowe. Autor dokładnie opisuje ten świat od kulis, w związku z tym czytając książkę można czuć się uczestnikiem wydarzeń.

Kasiek | 2013-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Jest to trzecia biografia z tej serii jaką miałam okazję czytać. Nie zmieniam swojego zdania, uwielbiam biografie, chociaż pod koniec człowieka ogarnia nostalgia, melancholia, przejmujący smutek, a czasem nawet i łzy.

Tym razem padło na biografię Audrey Hepburn, którą kojarzy chyba każdy. Jej śliczna buzia mignęła Wam na pewno w przynajmniej jednym filmie. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami czy znawcami kinematografii. Ja się nie znam jako mała dziewczynka oglądałam „Śniadanie u Tiffany`ego” ale zapamiętałam tylko kota wyrzuconego na deszcz. Miałam traumę, bowiem było mi okrutnie żal zwierzaczka, dlatego nie oglądałam tego filmu jako starsza osoba, teraz planuję nadrobić wszystkie jej popularniejsze filmy. Ale nawet takiego ignoranta jak mnie nie ominęła fascynacja magnetyzującym spojrzeniem Audrey. Jej zdjęcie na okładce przyciąga wzrok. Nie sposób przejść obok obojętnie. Także i mnie skusiła opowieść o tej niezwykłej kobiecie.

Audrey miała trudne dzieciństwo, jej rodzice się...

Kasia | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Biografia świetnie napisana. Sama Audrey Hepburn przedstawiona po prostu jako człowiek, a nie gwiazda wielkiego formatu, jak ma to miejsce w niektórych tego typu książkach. Osobiście wzruszyłam się pod sam koniec, gdy mowa jest o jej działalności na rzecz dzieci. Wszystkim, którzy pragną trochę bliżej poznać Audrey Hepburn szczerze polecam lekturę jej biografii.

mrs_actually | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Jak to w biografiach bywa, dużo nazwisk i dat. Ale pomimo wszystko naprawdę czytało się bardzo ciekawie i żal było odkładać ją z powrotem na półkę. Audrey Hepburn, czyli kobieta szukająca swojego prawdziwego szczęścia. Można powiedzieć, że wzór prawdziwej aktorki, wrażliwej, troszkę nieśmiałej, skrytej i przede wszystkim skromnej. Jej biografia to naprawdę przyjemna lektura, choć, moim zdaniem, troszkę smutna. Idealny przykład na to, że najważniejsze w życiu jest nasze spełnienie, a nie sława i pieniądze. Książka naprawdę godna polecenia i dla wielbicieli, i dla niezainteresowanych starym kinem.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku