Dostojewski. Portret Intymny

Okładka książki Dostojewski. Portret Intymny Alex Christofi
Okładka książki Dostojewski. Portret Intymny
Alex Christofi Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Dostoevsky in Love
Prószyński i S-ka
2021-09-30
2021-09-30
Hanna Jankowska
wspomnienia Dostojewski

Dla klasycznej biografii mieszanie faktów z życia pisarza z epizodami opisanymi w jego powieściach byłoby dyskwalifikujące. Na szczęście Alex Christofi ma tego świadomość i zamiast standardowej biografii, proponuje czytelnikom “portret intymny”, próbując “przedstawić Dostojewskiego jego własnymi słowami”. Jak oznajmia we wstępie: "W niniejszej książce ochoczo popełniam błąd niegodny naukowca, łącząc autobiograficzne wątki zawarte w twórczości Dostojewskiego z jego niezmiernie ciekawą biografią". Dlatego też klasyczna narracja o życiu autora "Idioty" przeplatana jest licznymi cytatami z jego dzieł.

Efekt budzi jednak mieszane uczucia. Konieczność nieustannego przeskakiwania między tekstem a przypisami (450 na nieco ponad 350 stronach!) może irytować, ale nie ma innego sposobu, by zorientować się, czy w danym fragmencie Christofi cytuje fragmenty faktycznych wspomnień Dostojewskiego, czy też przypisuje mu wypowiedź fikcyjnej postaci. W dodatku część wybranych przez autora cytatów nie wnosi wiele i wydaje się być włączana do tekstu na siłę. Poza tym jest to jednak interesująca i przystępnie napisana biografia, oparta na budzącej uznanie bibliografii. Brakuje tu co prawda odkrywczych informacji na temat Dostojewskiego, ale sprawne pióro Christofiego sprawia, że ten “portret intymny” czyta się z przyjemnością.

***

Więcej recenzji na:

Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów autora.

Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów autora.

Bardzo ciekawa biografia, fajnie i przystępnie napisana. Polecam dla dociekliwych :D

Bardzo przyjemna w odbiorze biografia genialnego pisarza. Poszerzyłam swoje horyzonty w zakresie jego pobytu na Syberii, życia prywatnego i w ogóle Rosji tamtego okresu. Takie kwestie jak uzależnienie od ruletki czy śmierć dzieci robiły na mnie duże wrażenie. Polecam nie tylko fanom Dostojewskiego

Ani portret, ani intymny

Ani portret, ani intymny

Dostojewski przedstawiony jest tutaj nie jako człowiek, tworzący wielką , ponadczasową literaturę, myśliciel czy filozof, ale osoba, która zmaga się z epilepsją, hazardem, wiecznymi długami, czasem zachowuje się naiwnie jak dziecko. Pełno tu zaangażowania politycznego i zmagania się z często nieodwzajemnionymi uczuciami. Pisanie o tym m.in. za pośrednictwem cytatów z utworów Dostojewskiego sprawia, że można dostrzec, jak bardzo jest on bliski swoim postaciom literackim, jak wiele czerpał ze swojego życia i doświadczeń w swej twórczości.

Książka oryginalna, wciągająca i przystępnie napisana, bliższa beletrystyce niż typowej biografii nasyconej faktami czy datami.

Są takie książki, które są po prostu dobre. Do takich należy dzieło Alexa Christofi. Nie jest to zwykła biografia pewnego dostojnego pisarza. Raczej wysiłek twórcy biograficznego aby sprostać odzwierciedleniu pewnej epoki oraz opisania i oddania hołdu Dostojewskiemu poprzez nie tylko barwnie toczącą się opowieść, ale też naukowe podejście, które czyta się świetnie. Dla miłośników Dostojewskiego lektura obowiązkowa!

Nazwałabym tę pozycję raczej fabularyzowaną biografią, niż czystą biografią.
Dla mnie trochę rozczarowująca, ale wierzę, że dla większości wyda się ciekawa. Autor przedstawia Dostojewskiego w konwencji jego własnych bohaterów (Dostojewskiego, nie Christofi ;) ),mieszając fikcję literacką z rzeczywistością. Co dla mnie było właśnie tym elementem, który mnie rozczarował. Ze stronic wyłania się melancholijny, romantyczny hazardzista, co każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z osobą uzależnioną od czegokolwiek wie, że mija się dalece z prawdą.

Na pewno może wzbudzić chęć poznania Dostojewskiego i jego twórczości.

Nazwałabym tę pozycję raczej fabularyzowaną biografią, niż czystą biografią.

Bardzo ciekawa książka, która przybliża czytelnikowi postać Dostojewskiego rzeczywiście w sposób bardzo intymny - tytuł trafnie oddaje sposób obrazowania. To, co może się wydawać niektórym dużą wadą lektury, jest według mnie jej zaletą. Autor mianowicie miesza ze sobą fakty z życia Dostojewskiego wraz z cytatami z jego listów oraz dzieł; korzystanie z dzieł przy okazji omawiania wydarzeń z życia może irytować osobę, u której dominuje chęć oparcia się wyłącznie na faktach - w swej istocie iluzoryczna. Czy możemy bowiem oddzielić fikcję od rzeczywistości w przypadku biografii? Wydaje się, że zawsze kreuje się bohatera biografii, również wtedy gdy autor podejmie się wysiłku obiektywizowania wydarzeń. (Wydaje się, że nawet - a może przede wszystkim - autobiografie nie są wolne od procesu kreacji, mieszania się fikcji z rzeczywistością). Sposób pisania Alexa Christofiego w brutalny, lecz twórczy sposób pozwala czytelnikowi się z tym zmierzyć, postawić sobie pytania dotyczące istoty biografiopisarstwa.

Książka oryginalna, wciągająca, zasługująca na uznanie -tym bardziej że niełatwo pisać o tak niezwykłym życiorysie jak ten Dostojewskiego. Autor "Braci Karamazow" mógłby swoją złożoną biografią obdzielić kilku ludzi (i w sumie uczynił to w swoich dziełach, co unaocznia nam Christofi :) ).

Biografia, autobiografia, czy fikcja literacka?
Co łączy biografię Alexa Christofiego z twórczością Dostojewskiego? – Liczba przypisów. Może to nieco suchy żarcik, ale jest w nim sporo prawdy. Przypisów jest tyle, że początkowo można odnieść wrażenie, że nie jest to nowe dzieło, a zbiór cytatów z listów, dzienników i powieści Dostojewskiego. Trochę zajęło mi, zanim wgryzłam się w ten sposób prowadzenia historii, ale ostatecznie było to całkiem udane spotkanie. Sięgając po "Portret intymny" o Dostojewskim wiedziałam tyle co nic. Kiedy przestałam zwracać uwagę na styl narracji i skupiłam się na życiorysie jednego z najwybitniejszych rosyjskich prozaików, okazało się, że jego biografia jest tak fascynująca, że nie sposób odłożyć ją na później.

Można odnieść wrażenie, że głównym celem Christofiego było przedstawienie Dostojewskiego przede wszystkim jako pisarza. W dużej mierze skupił się na tym, żeby znaleźć w jego twórczości wszystko to, co czerpał ze swoich doświadczeń. Wykorzystanie listów, prywatnych zapisków sprawiło, że czytelnicy otrzymują informacje z “pierwszej ręki” (ale uwaga! – bezpośrednie nie zawsze musi oznaczać wiarygodne). Związki, problemy finansowe, choroba, uzależnienie – to wszystko wydaje się tłem dla wybitnego pisarstwa.

Biografia Fiodora Dostojewskiego nakreślona przez Christofiego, to historia niezwykle zdolnego pisarza, ale również człowieka bardzo schorowanego, pełnego słabości, często zachowującego się w sposób niedojrzały i nieodpowiedzialny. Jest to portret, na którym zostały ujęte najistotniejsze rysy pisarza, ale na pewno nie jest to najbardziej szczegółowe przedstawienie, na jakie można było się zdobyć.

Christofi przybliżył sylwetkę Dostojewskiego, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach z jego życia, ciężar historii opierając na twórczości literackiej. Po biografii oczekiwałabym więcej opracowania, a mniej tekstów źródłowych, ale samą pozycję traktuję jako dobrą bazę i otwarcie, do dalszego zgłębiania jego życiorysu autora najwybitniejszych dzieł klasyki rosyjskiej literatury.

Biografia, autobiografia, czy fikcja literacka?

• Biografia
  • Kobo