Hegemon Apopi

Okładka książki Hegemon Apopi Justyna Komuda
Okładka książki Hegemon Apopi
Justyna Komuda Wydawnictwo: BookEdit Cykl: Córa Lasu (tom 1) fantasy, science fiction
Córa Lasu (tom 1)
BookEdit
2021-08-26
2021-08-26
fantasy elfy córa lasu hegemon apopi justyna komuda jkkomuda romans fantasy

„Elfy nie znają łez”, ale potrafią wzbudzić wiele innych emocji!

Książka "Hegemon Apopi" Justyny Komudy to naprawdę przyjemna lektura, która daje czytelnikowi mnóstwo frajdy. Styl autorki jest lekki i przystępny, co sprawia, że książka czyta się bardzo łatwo i przyjemnie. Postacie, których losy śledzimy w tej powieści, są niezwykle interesujące i dobrze wykreowane, co sprawia, że nie sposób się od nich oderwać.

Czy jesteście wielbicielami nowych uniwersum? Czego w nich szukacie? Co Was przyciąga lub odpycha?

Audioteka i Pani Małgorzata Kozłowska, która czyta tę fantastyczną powieść, zapewniły mi wspaniałe wrażenia. Mimo że nic nie jest wyjaśnione, kurtyna rozsuwa się powoli, ukazując kolejne elementy układanki, bo nic tu nie jest oczywiste ani znane, ja w to wchodzę.

Apopi to bezkompromisowa osóbka. Mówi, co myśli, choćby to miało ją wiele kosztować. Lubi sobie chlapnąć, co wzmaga jej szczerość i wylewność, niestety denerwującą dla innych. Lubi się buntować zanim sprawdzi, co dobre. Lubi chodzić własnymi ścieżkami, choćby prowadziły na manowce. Dziwnym trafem jeden z ważniejszych elfów darzy ją zainteresowaniem, co często jest jej dupochronem. Dziewczyna, jak my, nic nie wie o świecie, do którego trafia przez tajemniczego chłopaka, który jest jej zabójcą(w dwóch znaczeniach!sic!). Nic już nie będzie takie samo...

Autorka stworzyła ciekawy świat równoległy, gdzie człowiek jest niewolnikiem elfów. Zachwycających urodą, ale odrzucających bezwzględnością i egoizmem, pustotą i hołdowaniem bezmyślnemu pięknu. Bohaterka ma prawo być nieco infantylna, jest młodziutką studentką i nie rażą mnie wulgaryzmy w jej języku, ba, nawet są zabawne (zarzuty czytelników). Rzekłabym, że język jest konsekwentny z jej charakterem. Natomiast niekonsekwentne jest to, że ta buntowniczka słabiutko drążyła, po co i dlaczego znalazła się w tym świecie.

Nieprzebyta puszcza, wrogowie, niebezpieczeństwa, niewiadome, nowa rola Apopi, zagrasz w tę grę? Ja przechodzę dalej, ptaszki ćwierkają, że lada dzień III tom.

Apopi to...

Książka wciąga niczym czarna dziura i pochłaniana bez reszty. Justyna Komuda konfrontuje dwa światy elfi i ludzki. To zderzenie często jest zabawne, ale również bywa gorzkie, czy wzruszające. Zmusza do weryfikacji naszej tolerancji.Czy stać nas na akceptację inności? Świetne postacie, zaskakująca akcja, cudownie wykreowana rzeczywistość elfiego lasu. I oczywiście tytułowa Apopi- zwykła dziewczyna, tak ludzka, że jest jak świeży powiew zmian, w skostniałej od setek lat, elfiej społeczności.
PS Nie jest łatwo opuścić ten świat... co przekłada się na sporo "niedospanych" nocy.

„Hegemona Apopi-Córa lasu” jest to fantastyka, którą napisała J.K Komuda. Od razu zaintrygował mnie tytuł i zaproszenie do poznania świata Elfów, dodam jeszcze, że to debiut autorki.

Główna bohaterka Apopi jest normalną nastolatką, która pracuje w barze, żeby zapłacić za mieszkanie i studia. Jednak pewnego dnia w barze pojawiała się mężczyzna, którego zachowanie się bardzo dziwnie… Nie przychodzi do lokalu, żeby posłuchać muzyki, czy napić się dobrego trunku tylko lustruję dziewczynę, co sprawia, że kobieta zaczyna się go obawiać … i ma bardzo dobre przeczucie, gdyż już niedługo ten sam mężczyzna wbija w jej serce sztylet i…. Kobieta wkracza do magicznej krainy elfów ŻYWA.

Elfy u J.K. Komudy to wyniosłe, rozpustne, niestroniące od używek istoty, które traktują ludzi gorzej niż zwierzęta i nagle pojawia się Apopi, która otrzymuje tytuł hegemona, a on należy się jedynie elfom. Każdy hegemon ma swojego zabójcę i Apopi również go dostaje.

Mamy tutaj wątek enemies to lovers i szczerze w tej chwili nie wiem, komu kibicuje, gdyż na drodze Apopi stanęło dwóch kandydatów do jej serca,a ta dziewczyna ma swój charakterek i ciężko mi wyczuć w którą stronę pójdzie.

Podsumowując świat, który stworzyła autorka bardzo mnie zaangażował, jestem ciekawa, kogo wybierze Apopi, czy elfy zmieniają swoje przekonania co do ludzi? Mam wiele pytań, na które chce znać odpowiedź!

Bawiłam się świetnie i polecam, zwłaszcza gdy lubicie fantastykę w towarzystwie magicznej krainy z elfami.

Podobało mi się, gdzieś tak od 120 strony naprawdę się wciągnęłam. Apopi jest taką trochę typową protagonistką, ale lubię ją. Jestem też fanką Shiro i jego ckliwych żenujących tekstów haha. Autorka stworzyła świat, który mnie nie był przytłaczający ilością elementów takich jak nazwy miejsc, osób czy historii świata wykreowanego. Czułam, że jako czytelniczka dostaję wystarczająco informacji, żeby wiedzieć dlaczego coś się dzieje, a dlaczego nie. Chcę wiedzieć co się będzie działo dalej.

Cudowna podróż o zaskakującym początku! Razem z Apopi przenosimy się do magicznego wspaniałe wykreowanego świata, który jest znajomy a jednak całkowicie inny. Fantastyka na wysokim poziomie, niebanalna bohaterka z zadziornym harakterem, zwroty akcji ogień między postaciami. Naprawdę miło spędziłam czas przy lekturze, polecam.

Tajemniczy tytuł, "Hegemon Apopi", nic nie zdradzał, co budziło moje oczekiwania co do tej enigmatycznej nazwy książki.
Książka, będąca debiutem autorki, prezentuje się jako fascynująca podróż przez świat gastronomii. Początkowe fragmenty, które doskonale oddają atmosferę pracy w restauracji lub barze, sugerują, że autorka posiada doświadczenia w tej branży. To dodaje narracji oraz dialogom autentyczności i głębi na początku powieści.Niestety, brakowało mi bardziej dogłębnych opisów zwyczajów i detali dotyczących postaci.
Główna bohaterka tej opowieści wyróżnia się doskonałym zbudowaniem charakteru, co sprawia, że staje się ona niezwykle realistyczna i łatwa do zrozumienia dla czytelnika. Jej przemyślenia podczas obrzędów ukazują jej ludzką naturę, nadając narracji autentyczność i głębię. Autorka zgrabnie przekazała wewnętrzne konflikty bohaterki, które są takie, jakie moglibyśmy przeżywać my sami. To, jak bohaterka doświadcza tych chwil, odbija się w sposób, który czyni ją bardziej dostępną i utożsamialną. Jej reakcje na z pozoru nadprzyrodzone wydarzenia są pełne ludzkich emocji i refleksji, co sprawia, że czytelnik może bez trudu współczuć oraz zrozumieć jej wybory i decyzje. To doskonałe zastosowanie psychologicznej głębi postaci, której charakterystyka pozwala czytelnikowi łatwo wczuć się w jej myśli i uczucia.
Jednakże, świat stworzony przez Autorkę mógłby być bardziej szczegółowo opisany. Zmiana między światami, chociaż interesująca, niestety była obarczona pewnymi wadami i niedopowiedzeniami. Brakowało mi pełniejszego wyjaśnienia tego przejścia i zrozumienia reguł panujących w nowym wymiarze.
Motyw wielokąta miłosnego, chociaż obecny, niestety jawi się jako oklepany i przewidywalny, co staje się pewnym rozczarowaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę oryginalność reszty fabuły. To schematyczne podejście do relacji między postaciami miłosnymi jest dziś tak powszechne, że staje się już niemalże nudne. Każdy ubiega się o względy głównej bohaterki, co stwarza wrażenie, że obecne trendy literackie wciąż powielają schematy znane już od czasów "Zmierzchu". Ten motyw, który zyskał popularność w światach fantasy po tamtym okresie, niestety często traci swoją świeżość, gdy jest stale powtarzany, a czytelnicy stają się zbyt zaznajomieni z podobnymi konceptami. W rezultacie, oryginalność, jaką wprowadza autorka w innych aspektach powieści, jest w pewnym stopniu przyciemniana przez użycie tego utartego motywu.
Mimo pewnych mankamentów, książka ta wciąga czytelnika w świat i tajemniczych nowy wymiar, pozostawiając go z żądzą poznania, co wydarzy się dalej. To obiecujący debiut, z nadzieją na rozwinięcie się talentu autorki w przyszłych publikacjach. Czekam na kolejną część w audiobooku.

Coraz częściej sięgam po fantastykę. Wkroczyć do świata stworzonego przez J.K.Komudę. Ostatnio zafascynowałem się elfami. W tej powieści poznacie te istoty od mrocznej strony. Aroganckie, zadufane w sobie, nieprzewidywalne, szukające rozkoszy i doznań, rozpustne, nie stroniące od używek. Dla nich każdy człowiek jest służącym, nic niewartym stworzeniem, którym można gardzić, pomiatać, a nawet zabić.
Dlaczego w tej krainie elfy nienawidzą ludzi? Co może się wydarzyć, gdy do tego świata trafia APOPI, studentka ze świata rzeczywistego? Na domiar złego otrzymała tytuł hegemona, który należy się jedynie elfom. Kim jest młodzieniec, który sprowadził młodą kobietę w tak zepsute i nieprzewidywalne miejsce, z którego nie ma drogi powrotu? Warto poznać losy niepasującej do świata Elfów bezpośredniej i nieprzewidywalnej APOPI.
Autorka pięknie przedstawiła świat Elfów, żyjących w symbiozie z naturą. Ukaza kilka ras tych stworzeń, różniących się wyglądem, zasadami, postępowaniem. Znajdziecie tu opisy przyrody, zwyczajów, zasad funkcjonowania czy ceremonii. Akcja toczy się wolno, momentami trzyma w napięciu. Chcecie poznać ten świat? Nie czekajcie i sięgnijcie po książka. A to dopiera początek niesamowitej przygody. Jest kolejna część.

Widziałam mnóstwo mieszanych opinii (choć przeważały pozytywne),więc podchodziłam do tej historii z czystą głową, bez oczekiwań. I bawiłam się naprawdę dobrze.
Jasne, jest tu wszystko, co ludzie zarzucają: wulgaryzmy, zepsute elfy i dużo opisu świata, który nakreśla tło. Ale właściwie można się było tego spodziewać, gdy sięgamy po tom 1. serii, która już w opisie określona jest jako "Baśniowa opowieść o krainie pełnej rozpusty i zepsucia". Więc nijak mi to nie przeszkadzało, bo wiedziałam, na co się piszę. Zwłaszcza, że komentarze Apopi miejscami naprawdę bawiły. A ostatnie rozdziały sprawiły, że z wielką przyjemnością sięgnę po kolejny tom (chylę czoła za opisy w XIV rozdziale).
No i nie mogę nie wspomnieć o głosie Małgosi Kozłowskiej! Dzięki niej ta historia była jeszcze przyjemniejsza w odbiorze.

Moim zdaniem cała seria książek zasługuje na większy rozgłos. Nigdy wcześniej nie uśmiałam się podczas czytania. Książka chwilami jest absurdalna a w moim odczuciu bohaterowie mają lekkie problemy psychiczne. Czytało mi się ją wybitnie dobrze. Oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu - główna bohaterka momentami jest po prostu nieprzewidywalna i nie mogłam pojąć jej decyzji. Na swój sposób urzekły mnie oba tomy - zaopatrzyłam się w wersję papierową aby pozaznaczać ulubione fragmenty. Moim zdaniem autorka stosując długie opisy chciała nam przybliżyć jak najlepiej się da elficki świat - mnie to nie przeszkadzało. Pierwszy tom kończy się w najmniej nieodpowiednim momencie ale spokojnie - po to jest drugi tom, gdzie wszystko się wyjaśnia.