Xenos

Okładka książki Xenos Dan Abnett
Okładka książki Xenos
Dan Abnett Wydawnictwo: Black Library Cykl: Eisenhorn (tom 1) fantasy, science fiction
Eisenhorn (tom 1)
Xenos
Black Library
2015-06-01
2015-06-01
Xenos warhammer 40000 eisenhorn

Okładka książki Bezprawie: Wojna o bydło, Z prochu w proch Dan Abnett, Phil Winslade
Bezprawie: Woj... Dan Abnett, Phil Wi...
Okładka książki Spaczony Miecz Dan Abnett, Mike Lee
Spaczony Miecz Dan Abnett, Mike Le...

Jeśli nie jesteś fanem w40k albo nie chcesz go poznać to myślę, że jest więcej lepiej napisanych nowel.
Tą czyta się przyjemnie ale jest dużo niejasnych rzeczy dla osoby spoza tego "świata".

Świetna intryga i powieść wprowadzająca w świat Warhammera 40000. Uniwersum to jest gigantyczne i ilość pojęć jest równie wielka. "Xenos" to jednak niski próg wejścia i jedyne co trzeba wiedzieć, kto jest kim, to:

- Inkwizycja: Organizacja mająca za zadanie ścigać heretyków
- Kosmiczni Marines: ulepszeni ludzie, w wielkich kosmicznych skafandrach, którzy bronią ludzkości przed niebezpieczeństwami
- Kosmiczni Marines chaosu: Tak jak wyżej, ale armia spaczona przez chaos
- Chaos: niematerialna domena, w której mieszkają demony oraz bogowie chaosu. Nieprzyjaźni rasie ludzkiej, którą co chwilę korumpują
- Heretycy: ci co ulegli chaosowi lub którzy nawiązali zakazane kontakty z obcymi cywilizacjami kosmicznymi

I to wszystko by zrozumieć wszystko co dzieje się w tej książce. Sam zacząłem swoją przygodę z Warhammerem 40k od niej. Trochę kryminału, trochę akcji. Świetni bohaterowie i ciężki klimat, który mocno mi przypasował.

- Inkwizycja: Organizacja mająca za zadanie ścigać heretyków

Świetny start wybitnej trylogii o inkwizytorze Eisenhorn. Dan Abnett jest geniuszem gatunku i najlepszym pisarzem ze świata WH40K.

Ta książka całkowicie przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania, które w rzeczywistości były podobne do czegoś, co przypominałoby film sci-fi klasy B z lat 80. To była dobrze zaplanowana tajemnica, która rosła z każdym rozdziałem i miała kilka naprawdę zabójczych elementów akcji i wojennych. Xenos był bardzo polecany i chociaż powieści Warhammera były na moim radarze od jakiegoś czasu. Nie miałem żadnej wiedzy na temat gry ani nic o tym, co w niej wchodzi, ale nigdy nie czułem się zagubiony ani że czegoś mi brakowało, a nawet że jakiekolwiek szczegóły były poza moim zasięgiem z powodu jakiegoś wewnętrznego żartu, musisz zagrać ... gra-do-zrozumienia-bzdury-jajka wielkanocnego. To było po prostu zabawne, szorstkie jak diabli, science fiction, w której prawie od razu się zakochałem. Jestem też podekscytowany faktem, że na tym świecie jest około siedemnaście tysięcy książek (przesada, ale nie do końca) i napisanych przez różnych autorów. Cała rzecz z perspektywy pierwszej osoby również została wykonana dobrze. Wiele razy narracja w pierwszej osobie jest dla mnie zrujnowana, ponieważ narrator jest tak niewiarygodnie dowcipny i super sprytny i ma dokładnie rzeczową rzecz do powiedzenia we właściwych momentach, a to wszystko sprawia, że ​​mam ochotę zwymiotować! Ten facet ma wady, kopie go w tyłek i nie zawsze mówi perfekcyjną rzecz we właściwym czasie, a dla mnie to było bardzo cenione.

Zwykle nie piszę o fabułach ani o tym, o czym są książki. Lubię zachowywać recenzje na temat tego, jak poczułem się ta książka i jakie są moje reakcje na nią, więc powiem to, byłem podekscytowany i pod wrażeniem i ani razu nie czułem się znudzony lub niezainteresowany czytając to. Poszedłem na całość i od razu kupiłem kolejne wydanie tego i przejdę do drugiej książki, gdy tylko skończę pisać tą recenzję.

Świetna książka. Nie sądziłam, że coś z uniwersum 40 000 mi się spodoba, a tu taka miła niespodzianka.

"Xenos" to nominalnie pierwsza część cyklu o inkwizytorze Eisenhornie. Z przykrością (tym większą, że książka ma wkrótce doczekać się serialowej ekranizacji) muszę stwierdzić, że jest to jedna ze słabszych książek z uniwersum WH40K, które czytałem.
Dan Abnett we wstępie pisze, że co cyklu powieści o inkwizytorze zainspirowała go genialna grafika, przedstawiająca (spoiler alert!) inkwizytora. Myślę, że ta informacja daje świetny pogląd na temat tego, czego właściwie można spodziewać się w książce - serii obrazków z funkcjonariuszem Ordo Xenos. Główny bohater mógłby siedzieć w Severes obok wzoru 1 metra jako wzór płaskiego, jednowymiarowego bohatera. Poza wiarą w imperatora i kompetencją do wykonywania swojej pracy nie ma on w sobie absolutnie nic. Nawet nie nic ciekawego - po prostu nic. I to imho największa wada tej książki.
Postacie drugoplanowe też nie porywają, fabuła taka sobie.
Po zakończeniu lektury nasuwa się dramatyczne pytanie: Czy nie byłoby lepiej zekranizować przygód Komisarza Caine`a, BOHATERA IMPERIUM?!?!?!?

Tak powinno się pisać książki w świecie Warhammera 40 000. Po raz kolejny Dan Abnett udowadnia, że jest najlepszym z pisarzy w tym gronie.

Bogata fabuła, świetne postaci wszystko to czego można oczekiwać po książce ze świata 40 millenium.

Naprawdę niezła pozycja ze świata Warhammera 40k. Razem z inkwizytorem Eisenhornem wyruszymy na poszukiwanie wrogów Imperatora, tym razem ściga ludzi którzy prowadzą zakazany handel z xenos w celu uzyskania władzy. Od samego początku akcja jest wartka a główny bohater poświęca się celowi całkowicie przez co nieraz kończy się poważnymi obrażeniami. Jedno co mnie niestety w tej książce męczyło to masa błędów, znikających liter i wpisanych błędnie np zamiast z jest s zamiast ani mamy ni, czy powtórzone wyrazy tworzące wrażenie jakby się ktoś jąkał. O ile w innych książkach mamy kilka takich błędów edytorskich to tutaj czasami mamy po kilka na jednej stronie, trochę to męczy przy czytaniu. Ogólnie pozycja naprawdę niezła.

To już moja 3 książka pióra Dana Abnetta. Z przykrością muszę napisać iż Dan Abnett średnio radzi Sobie z kryminalnymi częściami jego książek. Warta akcja to jest coś w czym autor radzi Sobie genialnie. Opisy walk i bitew opisuje świetnie, na każdą kolejną potyczkę czekam z niecierpliwością. A walki i bitwy to co na czekam w każdej książce WH40k. Książka jest bardzo dobra, chociaż momenty dochodzeniami są średnie i czasami nużą. Ale koniec końców to jest Warhammer 40000- "There is only War", i mi to w zupełności wystarczy aby sięgnąć po tą pozycje.

Świetna !

Świetna !