Bolo!

Wydawnictwo: Rebis

Bolo a inteligentne, ważące kilkanaście tysięcy ton czołgi. zaprojektowane jako ostateczna broń lądowa, przez ponad 1300 lat broniły ludzi zarówno przed obcymi jak i przed zbuntowanymi Bolo. David Weber w mistrzowskim stylu rozwija pomysł Keitha Laumera, pokazując jak te niezwykłe pojazdy bojowe walczyły, zwyciężały i ginęły, służąc ludziom z odwagą, honorem i poświęceniem. I jak unikalna więź łączyła każdy z nich z dowódcą-człowiekiem. Tekst uzupełnia historia rozwoju i chronologia z danymi poszczególnych typów pomocna przy lekturze tego niezwykłego cyklu. David Weber to autor kilku powieści SF napisanych wespół ze Steveaem Whiteaem, ale przede wszystkim słynnego już, wydawanego przez REBIS cyklu, który określany jest zazwyczaj jako aHonor Harringtona. Jest jednym z najlepszych twórców militarnej fantastyki naukowej.

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

UWAGA!! DAŁEM 6 GWIAZDEK, BY NIE WPŁYWAĆ NA ŚREDNIĄ, lecz w rzeczywistości uchylam się od jakiejkolwiek oceny Webera. Próbowałem obok tej, czytać "Troll zagłady"; również poległem!!.. Wybaczcie, widocznie jestem za stary na te dyrdymały. Gdy byłem bardzo młody to czytałem Lema i Bradbury'ego, a to całkiem coś innego, więc nie mogę szukać wytłumaczenia, że Weber to literatura młodzieżowa. Sorry!

Yamashiro | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Komu można polecić zbiór opowiadań Davida Webera „Bolo!”? Myślę, że sięgnąć po niego mogą miłośnicy tego autora oraz ci, którym miła jest formuła space-opery i fantastyki militarystycznej. Niezdecydowanym i chcącym rozpocząć przygodę z tego typu literaturą także mogę polecić lekturę tej książki – a to z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na szeroki zakres czasowy akcji opowiadań oraz „encyklopedię” na końcu jest to niezły starter serii. Po drugie zaś, opowiadania w nim zawarte stanowią dosyć charakterystyczne utwory dla prozy pana Webera, co pozwoli wyrobić sobie opinię o jego twórczości.

Sławomir | 2015-07-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2015

Nie powiem abym w jakikolwiek sposób był zaskoczony. Nazwisko autora i obrana tematyka pozwoliły mi się spodziewać dobrej rozrywki i taką też dostałem. Luźno powiązane epizody z których najlepszy na mój gust był ostatni. Jak dla mnie nie potrzebne na końcu rozpisywanie się o historii kolejnych modeli bolo, uzbrojeniu, itd. Jednak autor umieścił to na końcu w formie przypisu co na pewno jest lepsze niż wciskanie w treść przydługich i nudnych opisów broni, specyfikacji, itp. - Jak ktoś jest zainteresowany ma na końcu fajną gratkę - Jeśli nie to może sobie to z powodzeniem odpuścić. Reasumując w swej kategorii bardzo dobra pozycja.

Krysia | 2013-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2013

Spodziewałam się czegoś fajniejszego. Znalazłam cztery opowiadania o czołgach, z których pierwsze mnie naprawdę wciągnęło, a następne okazywały się coraz gorsze.

Rocy7 | 2016-08-08
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Zbiór opowiadań

Książki Bolo! oraz Weterani to tak naprawdę zbiory osobnych opowiadań, dziejących się w różnych przedziałach czasowych, ale w tym samym uniwersum. Wszystkie historie są powiązane przede wszystkim tytułowymi czołgami bolo oraz uniwersum, przedstawiają również różne stadia konfliktów ludzkości z obcymi.
Gorzko o wojnie

Tym co najbardziej wciąga w historię są opisy powstawania i zacieśniania relacji między bolo a ich ludzkimi dowódcami. Relacji opartych na przyjaźni zaufaniu i oddaniu. Weber pokazuje jak te niezwykłe pojazdy bojowe walczyły, zwyciężały i ginęły, służąc ludziom z odwagą, honorem i poświęceniem. I jak unikalna więź łączyła każdy z nich z dowódcą-człowiekiem.

Drugim istotnym motywem są też gorzkie przemyślenia o wojnie i rasie ludzkiej, o jej upartości, skłonności do walki, roli żołnierzy i polityków. Długotrwała, wyniszczająca krwawa wojna pokazana jest oczami obu walczących stron. Weber uderza tu w fatalistyczne tony, przede wszystkim pokazuje...

JerzyM | 2010-09-28
Przeczytana: marzec 2010

Kolejny fajowy pomysł na książkę...

drizzt | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

czołg i to z poczuciem humoru!

Wojtek Grad | 2011-05-08

Nie rozumiem idei tego cyklu

ULTOR | 2011-02-01
Przeczytana: 11 maja 2010