Mister, Mister

konkurs piękności Man of Poland piękno gwiazda determinacja celebryci

Wyróżniona opinia i

Mister, Mister

przeczytanych książek 1824 napisanych opinii 986

Trochę więcej niż krytyka konkursów piękności.

Trochę więcej niż krytyka konkursów piękności.

Matka, która nie zrealizowała marzeń o zostanie celebrytka, postanawia wykorzystać do tego swojego syna wysyłając go na konkurs piękności. Konkurs który nie tylko doprowadzi do załamania psychicznego chłopaka ale wystawi na próbę jego miłości do najbliższych.

Wydaje mi się, że jest to najlepsza książka autora. Powolny obraz rodzinnych destrukcji. I przekładnia swoich marzeń na swoje dzieci!

Bardzo fajna pozycja! Cieszę się, że autor otworzył się na nowa tematykę! Łatwo polubić bohaterów historia nieraz zabawna ale i poruszająca

Wielkie pozytywne zaskoczenie. Nie miałam pojęcia, że istnieje ktoś taki jak Mikołaj Milcke i że pisał w Polsce książki LGBT długo przed wszystkimi, którzy robią to teraz. Wątek LGBT w "Mister Mister" jest może drugoplanowy, ale bardzo ważny. Teraz zabieram się za "Geja w wielkim mieście"!

Znam poprzednie książki Mikołaja Milcke, a serię "Gej w wielkim mieście" uwielbiam. Zastanawiam się co poszło nie tak, że nawet nie wiedziałam, że ukazała się powieść "Mister, Mister"? Na to pytanie powinien sobie i mi odpowiedzieć wydawca. Bo nie wiem czy wykonano tu jakąkolwiek promocję. Naprawdę wstyd.

Wstyd, bo książka jest naprawdę zaskakująca. Inna niż "Gej w wielkim mieście", ale w tej inności niezwykle ciekawa. Wątek LGBT jest na drugim planie. Na pierwszym są relacje rodzinne. A konkretnie relacja syna z toksyczną matką. Dorotą, która przerzuciła na Mieszka wszystkie swoje ambicje i odpowiedzialność za życiowe niepowodzenia. Cała historia zawieszona w nietypowych okolicznościach, bo w męskim konkursie piękności.

Szczerze i śmiało polecam.

Wstyd, bo książka jest naprawdę zaskakująca. Inna niż "Gej w...

Z twórczością Mikołaja Milcke spotkaliśmy się tu na blogu już niejednokrotnie, a na wznowieniu "Geja w wielkim mieście" i jego kolejnych częściach, znajdują się moje rekomendacje, dlatego też podeszłam do tej książki z wielkim entuzjazmem i ciekawością, bo pióro Mikołaja przypadło mi do gustu od pierwszej przeczytanej książki. I tym razem się nie zawiodłam, a zostałam wręcz zaskoczona.

Mówi się, że ładnym jest łatwiej w życiu, ale czy na pewno? Patrzymy na piękną powierzchowność i nie zastanawiamy się, co jest w środku- co dana osoba przeszła, co kocha, czego się boi, czy jest szczęśliwa. Wydaje nam się, że jej życie płynie bez zmartwień i kłopotów dnia codziennego. Oceniamy, choć tak naprawdę nic nie wiemy...
Z przedstawionej historii dowiemy się, że świat konkursów piękności to moralna zgnilizna posypana tylko na wierzchu brokatem. Autor przy pomocy głównego bohatera pokazuje, jak bardzo trzeba mieć twardą psychikę, by wziąć udział w takim przedsięwzięciu i nie zwariować, a przy pomocy Doroty- matki Mieszka pokazuje, jak bardzo można zniszczyć swoje dziecko, by spełnić swoje chore ambicje i zapędy. Swoją drogą to chyba najbardziej dopracowana i wyrazista powieść w całej historii. Idąca po swoje po przysłowiowych trupach...
Tym razem autor zaskakuje zupełnie nowym pomysłem i wprowadza nas za kulisy jednego z najsłynniejszych i najpopularniejszych konkursów urody... dla Panów. W życiu nie przypuszczałam, do czego ludzie są zdolni, by zostać tym "naj"...

"Mister, mister" to książka niebanalna, zmuszająca czytelnika do refleksji i niejednokrotnie do zmiany sposobu myślenia i zdania na temat konkursów piękności, spełniania (nie) swoich marzeń i całego "kolorowego" świata show-biznesu. Autor nie owija w bawełnę, pokazuje, jak ten świat wygląda, nie koloruje i nie przekonuje na siłę, że jest on łatwy i przyjemny.
Wbrew pozorom nie jest to lektura łatwa (choć okładka zapowiada zupełnie coś innego). Porusza ona wiele trudnych tematów, chociażby takich jak narkomania, mobbing, wykorzystywanie seksualne czy gwałt. Wciąga, zaskakuje i potrafi porządnie wstrząsnąć i zszokować. Wywołuje skrajne emocje i wzbudza całą gamę uczuć, zarówno tych dobrych, jak i tych złych.
Czyta się naprawdę dobrze i pomimo sporej objętości szybko. Dokładne opisy pozwalają zerknąć za kulisy konkursu i przez moment poczuć się jego uczestnikiem. Intryga goni intrygę, a brudna sieć tajemnic i ciemnych interesów oplata czytelnika z każdą kolejną stroną.
Bohaterowie są ciekawie skonstruowani, każdy z nich niesie swój bagaż życiowych doświadczeń, każdy z nich jest inny, ale w jakiś pokrętny sposób wiele ich łączy. Każdy z nich ma marzenia, ale nie u każdego droga do ich spełnienia jest usłana różami.
Jedyne co mi nie podpasowało to zakończenie. Odniosłam wrażenie, że to jeszcze nie koniec...

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Jestem pod wielkim wrażeniem. Nie spodziewałam się, że prawie 500 stron książki o męskim konkursie piękności tak bardzo mnie wciągnie na kilka dobrych godzin.

Książka jest dobra. Z początkiem lektury warsztat mi nie leżał, ale chyba przywykłam, kiedy rozkręciła się akcja. Niestety nałapałam sporo literówek, wiele powtórzeń słów. Na uwagę w szczególności zasługuje problem, jaki porusza autor. Znamy nieco przekolorowanych, jaskrawych odcieni showbiznesu widzianego oczami pań - modelek, miss, celebrytek. Wzloty, upadki, intrygi, towarzyszące temu wielkie emocje - cicha walka w świecie szeroko uśmiechniętych kobiet, zimna wojna tzw. słabej płci. Jak się okazuje, mężczyźni też przez to przechodzą. Wcale nie łagodniej. Też mają uczucia i też są wrażliwi, co nie ma nic wspólnego ze stereotypem "męskiego ego". Też dotykają ich radości i dramaty, też je przeżywają na indywidualny sposób. Są ludźmi. O tym niestety mało się mówi. Ale w końcu ktoś zabrał głos i napisał, co skrywa płaszczyk doskonałości.
Skąd zatem tak niska ocena? Jakoś od 290 strony głównemu bohaterowi i jego narzeczonej dekielek wystrzelił - tak nagle, nieoczekiwanie, nieco mętnie. I równie nagle, bez wyraźnego powodu, zmienili swoje zachowanie względem siebie o 180 stopni. Bardzo nienaturalnie to wyszło. Ponadto przesyt zbiegów - pomyślnych i mniej - okoliczności.
Mimo powyższego, książkę pochłonęłam bardzo szybko. Było warto.

Wszystkie książki Mikołaja Milcke nadają się na ekranizację. Ale ta szczególnie! Milcke pisze obrazami. Czytając, wszystko ma się przed oczami. Całą wciągającą fabułę, która nie nudzi! Nie dłuży się, jest wartka i zaskakująca. Obyczajówka pełną gębą!!!

Mialem wrazenie, ze autor niezle odlecial piszac te ksiazke. Sam koniec byl po prostu dziwny a glowny bohater, Mieszko, zaginal gdzies w historii i dostal zalosne zakonczenie, mialem wrazenie, ze autor calkowicie o nim zapomnial na koncu ksiazki.

Bardzo lubię takie książki. Świetne dialogi, wartka akcja, rewelacyjnie wymyślone postacie. Właściwie nie ma w tej historii zbędnego zdania. Historia jest logiczna i wciągająca. Nie czuć, że książka jest aż tak obszerna. Najbardziej podobał mi się opis toksycznej relacji między matką, a dzieckiem. Matką, której wydaje się, że wie lepiej co dobre dla jej dziecka. Książka jest bardzo realistyczna i ta historia naprawdę mogła się wydarzyć.

• LGBT
  • Egzemplarz recenzencki