Bez oklasków

Okładka książki Bez oklasków Kamila Drecka, Jan Englert
Okładka książki Bez oklasków
Kamila DreckaJan Englert Wydawnictwo: Otwarte biografia, autobiografia, pamiętnik
Otwarte
2021-11-10
2021-11-10
Jan Englert aktorstwo aktor aktorzy artyści polscy film teatr kino polscy artyści polski film

Okładka książki Każdy dzień jest cudem Kamila Drecka, Joanna Kurowska
Każdy dzień je... Kamila Drecka, Joan...
Okładka książki Aktor musi grać, by żyć Artur Barciś, Kamila Drecka
Aktor musi gra... Artur Barciś, Kamil...
Okładka książki Pamiętam... Kamila Drecka, Szewach Weiss
Pamiętam... Kamila Drecka, Szew...
Okładka książki Świat nie jest taki zły Kamila Drecka, Halina Kunicka
Świat nie jest... Kamila Drecka, Hali...

Wywiad Pani Kamili z Janem Englertem. Jan Englert opowiada o swoim życiu związanym z teatrem, z którym związany jest od lat. Ciekawa i wciągająca.

Warto przeczytać autobiografię: Jan Englert. Bez oklasków. - Kamilii Dreckiej.
Ciekawe jest też spojrzenie na rolę teatru w PRL, czy na wątek bojkotu aktorów i reżyserów w czasie stanu wojennego.
Smutne jest stwierdzenie Englerta, że w nowej generacji jest niewielu wybitnych aktorów, a są to raczej celebryci. Zapewne wiele osób, które interesują się teatrem i kinem przyzna rację temu wspaniałemu aktorowi.
Polecam tę książkę, która przybliży nam nie tylko osobowość Jana Englerta, ale także powstawanie sztuki teatralnej i wiele zakulisowych spraw i atmosfery wśród artystów.

Warto przeczytać autobiografię: Jan Englert. Bez oklasków. - Kamilii Dreckiej.
Jan Englert opowiada autorce o byciu aktorem. Stara się o sobie mówić w sposób obiektywny i krytyczny. Znajdziemy tu też wiele informacji o wybitnych polskich reżyserach, jak również aktorach starej generacji, od których Jan Englert wiele przejął do swojej pracy w zawodzie aktora i reżysera....

Książki w formule „wywiad rzeka” stały się jakimś wiralem, a ich mnogość jest odwrotnie proporcjonalna do jakości.
Ale nie w tym przypadku. Jan Englert podkreślał, że stara się unikać wywiadów, bo człowiek ma podświadomą tendencję do wybielania się. Czy miałby powód do wybielania się nie wiem, ale na pewno tego nie robi, albo inaczej: nawet jeśli to robi, czytelnik tego nie odczuwa. Miast pikantnych anegdot, kontrowersyjnych (słowo wytrych dla każdej bzdury) wypowiedzi, złotych myśli i prawd absolutnych dostajemy kawał fascynującej historii teatru. Oczywiście Jan Englert jest pierwszoplanową postacią tej opowieści, ale ani nie dominującą, ani nie nachalną. Teatr Jana Englerta to teatr dziewiczy, pierwotny wręcz, odporny na zawirowania historii, na mody, poprawność polityczną, na sugestie i naciski. Teatr cudowny w cudownej opowieści.

Początek jest obiecujący, wciągnęło mnie (wbrew oczekiwaniom). Ale potem dość szybko zaczyna się charakterystyczne dla wywiadu-rzeki perorowanie i puszenie piórek, plotkarskie pytania i komunały na temat misji teatru. Z czasem coraz większą zaletą tej książki staje się to, że jest niezbyt długa.

Choć Jan Englert na wstępie dziękuje Kamili Dreckiej za to, że przełamała jego niechęć do zwierzeń i polubił ich spotkania, to on odpowiada za sukces tej rozmowy-rzeki. Autorka zadaje banalne pytania, które sprowadzają się do przypominania kolejnych ról, cytowania recenzji krytyków, a na koniec przytaczania tego, co o Englercie powiedziała jego żona. Nie ma tu zaskoczeń, podchodów i niewygodnych pytań. Drecka zdaje się traktować Dyrektora Teatru Narodowego ze zbyt wielką czcią.

Aktor, jako świadomy artysta i kreator, wyciąga z tej mizerii dziennikarskiej więcej, niż można by się było spodziewać. Dużo tu smaczków dla miłośników teatru oraz przemyśleń człowieka spełnionego i samorefleksyjnego. Dla mnie lektura była przyjemnością.

Cieszę się, że ta książka wpadła w moje ręce.
Silna osobowość!

Cieszę się, że ta książka wpadła w moje ręce.
Silna osobowość!

Mistrz! To jedno słowo przychodzi mi na myśl, kiedy mówię o Janie Englercie. Nieważne czy gra w teatrze, reżyseruje spektakl czy występuje w epizodzie w filmie, wszystko, w czym uczestniczy to mistrzostwo.
Uwielbiam go za talent, poczucie humoru, dystans i perfekcjonizm w pracy.
Kamili Dreckiej udało się przeprowadzić wywiad-rzekę z tym stroniącym od rozgłosu człowiekiem. Jakież to było przeżycie! Móc delektować się rozmową z nim, dowiedzieć się chociaż trochę jakim człowiekiem jest prywatnie, poznać sposób jego myślenia.
Polecam!

Uwielbiam go za talent, poczucie humoru, dystans i perfekcjonizm w pracy.

Biografia powiedziałabym nietypowa.
Jan Englert opowiada o swoim życiu przez pryzmat historii teatru i kina, której był częścią, nie zdradza przy tym szczegółów że swojego życia prywatnego, za to opowiada o wielu wybitnych osobowościach które poznał i z którymi pracował.
Książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich którzy chcą być aktorami i dla tych którym wydaje się, że nimi są, bo grają w słabych serialach.

Biografia powiedziałabym nietypowa.

Wyjątkowa rozmowa z wielkim Artystą.

Wyjątkowa rozmowa z wielkim Artystą.

O tym, że to głównie wywiad z AKTOREM, o teatrze, zawodzie i polityce - wspomniało już kilka osób. Z prywatności - strzępek informacji o rodzicach i dziadkach, fakt posiadania brata i żon.
Utrudnia mocno czytanie wplecenie wspomnień Aktora pisanych w trzeciej osobie.

Utrudnia mocno czytanie wplecenie wspomnień Aktora pisanych w trzeciej osobie.

• Biografie
  • Przeczytane 2022