Chyba strzelę focha!

Okładka książki Chyba strzelę focha! Mikołaj Milcke
Okładka książki Chyba strzelę focha!
Mikołaj Milcke Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Gej w wielkim mieście (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Gej w wielkim mieście (tom 2)
Novae Res
2019-05-23
2013-05-08

Pierwszy tom przeczytałem cztery lata temu. Postanowiłem wrócić do historii w tym roku i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że drugi tom również wtedy łyknąłem. Przypominałem sobie to dopiero z kazdym kolejnym rozdziałem, bo jeszcze łudziłem się, że może doczytałem tylko do jakiegoś fragmentu, ale nie przeczytałem całości.

No i otóż przeczytałem, jak się jednak okazało, dwa razy. Druga połowa książki tak mało wniosła, że prędko wyniosła się z mojej pamięci.

Całość jest okej, ale momentami się trochę wynudziłem. Zwłaszcza w drugiej połowie. Wątek Wiktora jest nagle porzucony, trochę to mało wiarygodne. Naiwność głównego bohatera i jego niektóre zachowania wołają o pomstę do nieba. Zresztą nie tylko jego zachowanie jest bardzo niedojrzałe, ale czego się w końcu można spodziewać po tak młodych osobach? Chyba trochę wyrosłem z tematu. Nie wykluczam jednak podjęcia się trzeciego tomu, żeby zobaczyć co tam się zalej podziało. Liczę, że zobaczę jakiś progres u bohaterów i ich przemianę w bardziej dojrzałe jednostki.

No i otóż przeczytałem, jak się jednak okazało,...

Wkurza naiwność bohatera oraz teksty rodem z harlequina (dosłownie),ale dobrze się czyta.

Przyznam, że pierwsza część - mimo pozytywnej opinii - nie zapadła mi w pamięć. Myślę, że z tą będzie podobnie. Historia bez polotu, raczej opis codzienności, z wesołymi historiami. Niemniej czytało się dobrze, bo i dużo się działo. Postacie średnio wyraziste. I choć przyjaciele głównego bohatera pojawiali się bardzo często, to miałem problemy z zapamiętaniem, kto jest kim. Jako miły przerywnik ok.

Interesująca zwłaszcza na wyczerpująco opisany proces tzw. terapii preparatywnej to znaczy leczenia ze skłonności homoseksualnych. Wydawało mi się, że to fikcja, ale takie rzeczy dzieją się naprawdę.

Jedyna w Polsce książce, w której opisana jest tzw. terapia konwersyjna czyli "leczenie" z homoseksualizmu. Polecam.

Czytam ja juz drugi raz, jak wiadomo wcześniej mieliśmy tylko dwie części, miałem duże checi by złapać ponownie i dokończyć serie, choć ostatnio słyszałem coś o piątej części. Nie zawiodłem sie, dużo zostało mi tej historii już wcześniej w głowie. Zawsze bawi mnie fakt, że przezywamy historie bezimiennego geja. Przyjemnie, szybko i prosto. Co będzie w dalszych częścia to niebawem się dowiem, mam nadzieję, że się nie zawiodę

Gdybym mógł to rzuciłbym ocenę: 11. Fenomenalna książka, którą przeczytałem w dwa wieczory. Jestem zachwycony jak autor prowadzi bohaterów i opisuje w zabawny sposób ich perypetie.

Druga część przygód geja w wielkim mieście jest bardzo wciągająca. Czytelnik zżywa się z głównym bohaterem i paczką jego przyjaciół, kibicuje im i przeżywa wraz z nimi ich wzloty i upadki. Tak było ze mną. Po lekturze zapragnąłem więcej i z niecierpliwością wyczekiwałem kolejnej części.

Książka niby jest dość ciekawa, niby też zabawna, ale mimo to poruszająca też poważniejsze kwestie- tolerancję, toksyczne związki, znaczenie przyjaźni. Jednak treść mnie nudziła, gdyż tematy w niej przedstawione wydawały mi się typowymi dramami młodych, niedojrzałych emocjonalnie ludzi, których w tym momencie nie potrafię pojąć. Głupie, nielogiczne decyzje, brak jakiegoś szerszego spojrzenia na swoją sytuację, nierozsądne zachowania, robienie sobie problemów na siłę. W pewnym momencie po prostu "przebiegałam" przez książkę, gdyż byłam ciekawa jak te "dramy" bohaterów zostaną ostatecznie rozwiązane, a nie chciało mi się dłużej się w nie zagłębiać i irytować.
Akcja powieści dzieje się w roku 2004, więc ciekawie było powspominać te czasy :)
Mam nadzieję, że kolejna część, gdzie nasz główny bohater jest już znacznie starszy będzie do mnie bardziej trafiała.

Fantastyczna i przezabawna seria czterech książek, perypetie głównego bohatera i jego przyjaciółek oraz kochanków wywołują u mnie albo salwy śmiechu, albo smutną łezkę w oku.
Szczerze polecam

Szczerze polecam