rozwińzwiń

Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Stefan Kieniewicz
Okładka książki Pamiętniki
Stefan Kieniewicz Wydawnictwo: Znak Wizerunkowe biografia, autobiografia, pamiętnik
752 str. 12 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Wizerunkowe
Data wydania:
2021-07-28
Data 1. wyd. pol.:
2021-07-28
Liczba stron:
752
Czas czytania
12 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324061723
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja. Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki 1947-1990 Stefan Kieniewicz, Elżbieta Orman, Henryk Wereszycki
Ocena 0,0
Korespondencja... Stefan Kieniewicz, ...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Trzy powstania narodowe - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe Stefan Kieniewicz, Andrzej Zahorski, Władysław Zajewski
Ocena 7,0
Trzy powstania... Stefan Kieniewicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
158
148

Na półkach:

Siedemset stron przeczytałam szybko, nie dlatego, że szybko czytam, ale ponieważ książka jest tak ciekawie napisana. Pamiętniki Stefana Kieniewicza (rocznik 1907),wybitnego historyka, autora monumentalnego „Powstania styczniowego” rozciągają się na przestrzeni czterech epok: sielskie dzieciństwo w rodowym majątku na dzisiejszej Białorusi, budowanie przez rodzinę Kieniewiczów nowego życia w Warszawie lat 20-tych po utracie tegoż (bolszewicy),ciężkie przejścia wojenne, wreszcie budowanie wszystkiego od nowa w PRLu.
Wychowany w środowisku ziemiańskim, Kieniewicz pokazuje, jak bardzo zamknięta była ta społeczność. Dopiero na studiach miał okazję bliżej poznać ludzi z innych warstw społecznych. Trochę mnie męczyło czytanie o niezliczonych ciotkach i kuzynach: Lala, Dzidzia, Dziunia... Nawet nie starałam się zapamiętać tych paranteli.
Ciekawiła mnie natomiast bardzo organizacja życia naukowego w przedwojennej Polsce, kompletnie odmienna od obecnej.
Kieniewicz opisuje mordęgę wojennej rzeczywistości. Sam był zaprzysiężony w konspiracji (Biuro Informacji i Propagandy),ale nie pozuje na bohatera, wręcz przeciwnie, otwarcie pisze, że nie zdobyłby się na bycie partyzantem, walkę z bronią w ręku.
Specyficzna szczerość to zresztą najbardziej uderzająca cecha tych pamiętników (wydanych przez syna autora). Z osłupieniem przeczytałam spokojne wyznanie: „Z usposobienia jestem konformistą”. Szczerość jest specyficzna, bo z jednej strony Kieniewicz przyznaje się do braku odwagi, z drugiej chyba nie pisze wszystkiego o mrocznych latach stalinowskich. Nie żeby robił jakieś świństwa, ale skoro ze swoim „obszarniczym” pochodzeniem i religijnością bez zakłóceń funkcjonował w świecie akademickim, to po pierwsze, na pewno nie nadstawiał karku (o czym wspomina),po drugie musiał chyba być postrzegany jako „oswojony”. Tego jednak nie wiem. Na pewno dostosował zakres badań do wymogów chwili, zajmując się sprawą włościańską w XIX. Jak pisze, część rodziny miała mu za złe to, co publikował na ten temat.
Z wielkim oddaniem pisze o swojej rodzinie, w tych historiach znajdujemy mnóstwo smaczków, zabawnych historii, ale i opisów istnej mordęgi, biedy i niewygód, ciągnących się przez ponad 20 lat, od początku wojny do stabilizacji na początku lat 60.
Dla wielu czytelników wspomnienia Kieniewicza nie będą ciekawą lekturą z powodu szczegółowych opisów środowiska historyków akademickich. Za to dla historyków mogą okazać się bardzo interesujące.

Siedemset stron przeczytałam szybko, nie dlatego, że szybko czytam, ale ponieważ książka jest tak ciekawie napisana. Pamiętniki Stefana Kieniewicza (rocznik 1907),wybitnego historyka, autora monumentalnego „Powstania styczniowego” rozciągają się na przestrzeni czterech epok: sielskie dzieciństwo w rodowym majątku na dzisiejszej Białorusi, budowanie przez rodzinę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
137
20

Na półkach:

Obszerna, ponad ośmiuset stronicowa pozycja pełna wspomnień i refleksji niezwykle ciekawego człowieka. Rzecz dziwna: zabierając się do czytania spodziewałem się bardziej wspomnień powojennych – szczególnie opisów pracy nad monografią Powstania Styczniowego. Tymczasem najciekawsze okazały się memuary sprzed wojny, pełne historycznego „mięsa”, nazwisk i wydarzeń przedstawionych bardzo oryginalnie, zupełnie inaczej niż czynili to inni, może bardziej znani pamiętnikarze. Wspomnienia z lat 1950 – 1980 rozczarowały mnie nieco swoją suchą, kronikarską formą. Niemniej polecenia godna lektura, ukazująca, jak powinno się podchodzić do pisania wspomnień - rzeczowo, metodycznie, z żelazną konsekwencją dla ciągłości opowieści, ze ścisłym podziałem na okresy (cóż się dziwić, to był w końcu dokonały specjalista!).

Obszerna, ponad ośmiuset stronicowa pozycja pełna wspomnień i refleksji niezwykle ciekawego człowieka. Rzecz dziwna: zabierając się do czytania spodziewałem się bardziej wspomnień powojennych – szczególnie opisów pracy nad monografią Powstania Styczniowego. Tymczasem najciekawsze okazały się memuary sprzed wojny, pełne historycznego „mięsa”, nazwisk i wydarzeń...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
6

Na półkach:

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy szukają odtrutki na tzw. politykę historyczną. Ależ Profesor - pisząc o stalinowskich czasach - punktuje teraźniejszość!...

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy szukają odtrutki na tzw. politykę historyczną. Ależ Profesor - pisząc o stalinowskich czasach - punktuje teraźniejszość!...

Pokaż mimo to

avatar
767
355

Na półkach: , , ,

To ciekawe świadectwo, którego punktem węzłowym jest Powstanie Warszawskie. Obecność Kieniewicza w środowisku historycznym była dobrym uzupełnieniem radykałów - głos rozsądku, którym sie autor kierował pozwolił przetrwać i poświęcić się nauce.

To ciekawe świadectwo, którego punktem węzłowym jest Powstanie Warszawskie. Obecność Kieniewicza w środowisku historycznym była dobrym uzupełnieniem radykałów - głos rozsądku, którym sie autor kierował pozwolił przetrwać i poświęcić się nauce.

Pokaż mimo to

avatar
77
52

Na półkach:

Momentami ciekawe wspomnienia. Liczyłem jednak na coś więcej. Wspomnienia pisane z perspektywy lat, a nie na bieżąco. Kilka ciekawych obserwacji o środowisku historyków jednak jest. Autor jednak mocno się pilnował. Warte przeczytania jeśli ktoś interesuje się historia historiografii.

Momentami ciekawe wspomnienia. Liczyłem jednak na coś więcej. Wspomnienia pisane z perspektywy lat, a nie na bieżąco. Kilka ciekawych obserwacji o środowisku historyków jednak jest. Autor jednak mocno się pilnował. Warte przeczytania jeśli ktoś interesuje się historia historiografii.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    11
  • Pro publico
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • - Sandomierz
    1
  • Z polecenia
    1
  • 01. Epub+
    1
  • Varia 18
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętniki


Podobne książki

Przeczytaj także