Kalimera. Grecka kuchnia radości

kulinaria, przepisy kulinarne
Wielka Litera
2021-07-14
2021-07-14
Grecja kuchnia grecka kuchnia wegetariańska wegetarianizm kuchnia śródziemnomorska

Okładka książki Mała Grecja. Dawni uchodźcy i ich polska odyseja Dionisios Sturis, Katarzyna Szczerba
Mała Grecja. D... Dionisios Sturis, K...
Okładka książki Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych Dominika Czerniak-Chojnacka, Dionisios Sturis
Kalá, kalá. Gr... Dominika Czerniak-C...

Wystarczy feta, cukinia, oregano i ciasto filo. Tak wygląda grecka kuchnia według autora. Wtedy tworzysz mieszankę i masz kilka przepisów aby wypełnić tę książkę.

Należę do tej grupy czytelnikó, dla których opisy poza-przepisowe, wspomnienia osobiste autora i zdjęcia są dodatkową wartością tej książki.
Egzemplarz, który przeczytałam pochodzi z biblioteki. Ale wiem już jaki prezent chcę dostać na urodziny :-)

To w zasadzie książka kucharska, ale napisana tak zachęcająco, ze dzien po dniu wykupuję w pobliskim sklepie wszystkie bakłażany i fetę i gotuję 🙃

Bardzo fajnie opisana książka kucharska i super przepisy 🇬🇷

Bardzo fajnie opisana książka kucharska i super przepisy 🇬🇷

Szkoda, że książki z przepisami nie można już sprzedać jako kulinarnej, tylko trzeba udawać, że jest ona czymś innym. Nabrałam się. I żałuję. Bo ani to przewodnik, ani nietypowa, ani piękna czy ciekawa opowieść.
To zbiór podstawowych greckich przepisów z kilkoma wspomnieniami autora z pobytu w Grecji. Niestety dla mnie nie były one ani ciekawe czy piękne , ani pełne emocji.
Do tego mało zdjęć, ratujących niejedną pozycje o gotowaniu.
Ale, nie! Jednak książka wywarła wpływ na moje życie - skoro autor nie sprostał, muszę sama pojechać do Grecji, żeby poczuć i poznać tamte smaki i zapachy.

W tym roku podczas miesięcznej eskapady kamperem dwa tygodnie przypadły na objazd Grecji. W wyprawie towarzyszyła mi książka z greckimi przepisami wegetariańskimi Dionisiosa Sturisa o przyjemnie brzmiącym tytule – Kalimera, czyli dzień dobry. Nie było dnia żebym nie wyszukiwała w niej kolejnych potraw, by wiedzieć o co pytać w tawernach i skosztować ich w oryginale, a później spróbować własnych sił w ich przygotowywaniu.
I wiecie, że w oryginalnej sałatce greckiej nie ma nawet liścia sałaty? A kawa po grecku, to po prostu kawa po turecku?

Zrobiłam i smażoną cukinię, i grecki omlet, i tzatziki, fetę i halloumi saganaki, czyli smażone, i oczywiście wspomnianą sałatkę grecką. A na deser arbuz z fetą – obłędny! I ile jeszcze zostało do wypróbowania!

Co mnie urzekło? To, że przepisy nie są skomplikowane, "jedzenie ma być proste", a nie ukrywam, że dla mnie ma to olbrzymie znaczenie, bo nie jestem królową kuchni . Ponadto są to przepisy na dania wegetariańskie, lekkie i zarazem sycące, idealne nie tylko na greckie upały.

Niektóre z tych przepisów, gościły już w mojej kuchni, ale kilka nowych wejdzie na stałe do mojego repertuaru, bo są po prostu szybkie w przygotowaniu i pyszne!

Przepisy przeplatane są opowieściami autora o jego doświadczeniach z pobytu w Grecji, o ludziach i nieco o sytuacji i historii kraju, z których przebija radość nie tylko z gotowania, ale i wspólnego biesiadowania przy suto zastawionym stole.

Jeśli chcecie wypróbować potraw prawdziwie greckiej kuchni, bez udziwnień i niepotrzebnych fajerwerków i poczuć ten smak i aromat, który przeniesie Was do słonecznej i gościnnej Grecji, to ta książka będzie dla Was idealna. Nie tylko zaspokoi Wasze kulinarne oczekiwania, ale przywoła radosne wspomnienia, lub wzbudzi chęć odwiedzenia tego cudownego kraju.

w weekend gotowałam z Dionisiosem Sturisem, który pozbawiony możliwości wykonywania swojej pracy reporterskiej (z powodu pandemii),postanowił podzielić się ze wszystkimi głodnymi nowych smaków, wegetariańskimi przepisami kuchni greckiej.

Efekty? No u mnie wyszło pysznie, a zaczęłam od Briamu i pieczonego kalafiora z pastą tahini, a jak tak porównuję sobie książkę Sturisa z książkami zawodowych kucharzy, to stwierdzam, że w "Kalimerze" jest dużo prościej - zarówno jeśli chodzi o składniki, jak i wykonanie.

To dość podstawowe przepisy do przygotowania z łatwo dostępnych produktów. Jest wegetariańsko ale i dość tłusto (oliwa ❤). Jest obficie i tak jak pisze autor, "po grecku" - czyli wszystkie dania spokojnie przygotujecie w ilości, która pozwoli Wam świętować z przyjaciółmi i rodziną (i winem oczywiście!!!) Z czystym sumieniem mogę też polecić tę książkę wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Ci którzy lubią łączyć 50 składników, gotować na biało, flambirować, deglasować, poszetować czy garnirować, mogą jednak poczuć lekki niedosyt

Kocham gotować! I piec. I robić proste kanapki oraz przekąski. Kuchnia to moje ulubione miejsce w domu (zaraz po fotelu czytelniczym),dlatego czas spędzony w niej zawsze uważałam za przyjemną odskocznię od codziennych obowiązków. Kiedy w moje ręce trafiła książka kucharska Dionisiosa Sturisa „Kalimera. Grecka kuchnia radości” widziałam, że zagości na stałe w mojej kuchennej biblioteczce!

Te przepisy! Tyle pyszności! A wszystko opatrzone ciekawostkami i pięknymi zdjęcia. W „Kalimerze” znalazłam wegetariańskie przepisy tradycyjnej kuchni greckiej - przepadałam już po kilku pierwszych recepturach, które są obłędne! To piękne wydanie to kwintesencja greckiej kuchni - pełna oliwek, świeżych ryb i owoców morza, pomarańczowych deserów oraz wielu innych, wspaniałych potraw!
Szczerze polecam wszystkim miłośnikom kuchni wegetariańskiej i greckiej, dawno nie miałam przyjemności trzymać tak pięknie wydanej, doskonale napisanej książki kucharskiej!

#kalimera🇬🇷
Czy lubicie kuchnię grecką ? A czy byliście kiedyś w Grecji i rozkoszowaliście się smakami tej niezwykłej kuchni ?
Obłędny zapach mussaki unosi się w całym domu. Pachnie pomidorami, rozmarynem, oregano... czuć delikatny aromat sosu beszamelowego połączonego z gałką muszkatołową, zapach wina, świeżych ogórków, czosnku, grillowanej papryki ... a to wszystko na wyciągnięcie ręki - zapraszam do „Grecji. Kuchni radości” Dionisiosa Sturis
To nietypowa książka kucharska. To książka która łączy pasję gotowania greckich potraw wegetariańskich połączona z niezwykłą miłością do Grecji, do swojej rodziny greckiej i do Greków. Autor przenosi nas do tych wszystkich miejsc z niezwykłą dokładnością smaków, gdzie pachnie wanilią, goździkami, soczystą pomarańczą, kokosem. Jeśli jeszcze nie byliście w Grecji, po przeczytaniu tej pozycji poczujecie się jakbyście już tam byli, rozkoszowali się niezwykłymi potrawami. Przeżyjecie prawdziwą kuchnię radości! Będzie sentymentalnie, rodzinnie i obłędnie pysznie!

Kalí órexi ! 🇬🇷

#kalimera🇬🇷

"Kalimera" to pięknie wydana książka pełna pysznego jedzenia. Znajdziemy w niej wiele wegetariańskich przepisów na potrawy, które z łatwością możemy przygotować w domu, wykorzystując posiadane już produkty. Oliwa, feta, oregano, ciasto filo, oliwki, świeże owoce i warzywa - niesamowite, jak wiele możemy z nich wyczarować. Dzięki książce Dionisiosa Sturisa odkryłam zupełnie nowe połączenia smakowe (arbuz i feta? - rewelacja!),wzbogaciłam swoje codzienne roślinne menu (zupa fasolowa to złoto!) i jeszcze bardziej polubiłam się z oliwą z oliwek :) Każdy przepis osadzony jest w szerszym kulinarnym kontekście, dzięki czemu "Kalimera" to nie tylko przyjemność gotowania, ale też przyjemność czytania - wspaniała okazja, by o kuchni greckiej dowiedzieć się więcej. Warto :)

• Kulinarne
  • Kuchnia