Serce fotografii. Jak robić zdjęcia pełne wyrazu

Okładka książki Serce fotografii. Jak robić zdjęcia pełne wyrazu David duChemin
Okładka książki Serce fotografii. Jak robić zdjęcia pełne wyrazu
David duChemin Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
The Heart of the Photograph: 100 Questions for Making Stronger, More Expressive Photographs
Helion
2021-02-23
2021-02-23
Piotr Cieślak

Myślę, że to bardzo potrzebna pozycja na rynku książek fotograficznych, ponieważ kładzie nacisk na ukazanie celowości fotografii i zwraca uwagę na przesadne traktowanie fotografii jako dziedziny techniki optycznej, a nie sztuki. Bardzo mi się ta książka podobała i od strony treści i wydania - piękna szata graficzna. W mojej kolekcji książek fotograficznych to takie 2 perełki razem z pozycją "Zdjęcia z duszą". W 100 proc. zgadzam się z przemyśleniami autora. Myśląc o fotografii również sądzę że autentyczność jest ważniejsza niż silenie się na pretensjonalną oryginalność. Trochę dziwnie się czytało, chyba za duża interlinia, ale być może to tylko moje wrażenie. Mam też wrażenie, że książka jest nieco przegadana, ale no cóż, tutaj o fotografii jest trochę filozofowania, a ono prowadzone jest na pewnym poziomie ogólności. Warto kupić, choćby dlatego, że ta książka to takie cacko i mówi o miłości do sztuk wizualnych, a nie robieniu zdjęć "pod linijkę" przez ludzi szukających fotograficznego zbawienia w wyborze odpowiedniego obiektywu.

Rozdział 24. tej książki i późniejsze- absolutnie zjawiskowe. Lektura warta przeczytania dla tych mądrych słów na temat przemijania, zachowywania obrazów, pamięci...

Dzień dobry, w kolejny gorący dzień🥵😁

Część z bookstagramowiczów, lub po prostu użytkowników instagrama interesuje się również fotografią.

W związku z tym mam pytanie. Czy staracie się pracować nad swoimi zdjęciami 🤔📸? Porównujecie je, oglądacie, staracie się by były lepsze, bardziej kreatywne? Czytacie fora/ książki na temat fotografii profesjonalnej/amatorskiej?

,, Oglądając zdjęcia osób rozpoczynających przygodę z fotografią - a także swoje dawne prace, najczęściej dostrzegam w nich brak harmonii. Brak jedności. W kadrze jest wiele elementów, lecz nie wszystkie współgrają ze sobą, by tworzyć spójną całość. Sprawiają wrażenie, jakby trzymała je razem jedynie klamra w postaci ram kadru (...) Harmonia, to zgodność wszystkich elementów, które temu celowi sprzyjają. Kiedy zechcemy pokazać na zdjęciu relację dwojga ludzi, chaos indyjskiej ulicy lub grę świateł na lądzie i morzu w okolicy szkockiej wyspy Skye, harmonia zaistnieje wtedy, gdy wszystkie elementy zdjęcia zaczną współgrać na rzecz realizacji tego zamiaru i żaden z nich go nie zniweczy. ''

W swoim poradniku pt '' Serce fotografii '' autor @dawidduchemin pokazuje nam fotografię z zupełnie innej strony niż do tej pory jest nam znana z różnych książek na jej temat.
Przede wszystkim w tej książce nie znajdziecie dokładnych wskazówek, danych technicznych, które będą wam służyć za gotowe rozwiązanie do '' lepszego '' robienia zdjęć. Wręcz przeciwnie.

Autor omawia poszczególne, ważne według niego jako doświadczonego fotografa zagadnienia i zadaje pytania, które mają nakierować nasze myślenie na szukanie nowych rozwiązań, podjęcie pracy nad zdjęciami, porównywanie zdjęć i zastanowienie się, co być może możemy poprawić, lub innym razem zrobić lepiej. Jak dopasować kolory i jakie zdjęcie będzie nam bardziej pasowało do tego co chcemy przekazać - biało czarne, a może kolorowe ? Jaką rolę odgrywa na zdjęciu kontrast? Gdzie i kiedy, na jakich zasadach kierowany jest wzrok odbiorcy na konkretnym zdjęciu? W jaki sposób zwrócić uwagę odbiorcy na ten element na jaki właśnie chcemy zwrócić?

Według autora najważniejsze jest, co chcemy przekazać za pomocą zdjęcia i czy podoba się ono nam, czy według nas jest wystarczające, ponieważ '' dobre '' zdjęcie dla każdego oznacza na dobrą sprawę coś całkiem innego i warto to zapamiętać.

Opisałem tu tylko kilka ważnych tematów, które poruszane są w książce. Nie mniej muszę stwierdzić, że '' Serce fotografii '' to jeden z najlepszych poradników, który w tym roku czytałem. Przede wszystkim ze względu na treść, ale również estetyczne wnętrze - piękne, biało czarne fotografie ukazujące dane zjawisko, jak również kolorowe fotografie wykonane przez autora. Zaznaczam, że z pewnością nie jest to książka, którą przeczyta się raz i zapamięta wszystkie pytania, wskazówki. Sam będę do niej jeszcze nie raz wracał.

Dzień dobry, w kolejny gorący dzień🥵😁

,,...

• Fotografia
  • -- DOC: POR: Fotografia
  • Kultura
  • Obca
  • Kupione w 2021
  • W biblioteczce

Dodaj cytat z książki Serce fotografii. Jak robić zdjęcia pełne wyrazu