Thor i moc Mjollnira

Okładka książki Thor i moc Mjollnira Laia San José Beltrán, Sergio A. Sierra
Okładka książki Thor i moc Mjollnira
Laia San José BeltránSergio A. Sierra Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Mitologia Nordycka (tom 1) Seria: Mitologia Nordycka baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Mitologia Nordycka (tom 1)
Mitologia Nordycka
Hachette Polska
2021-05-01
2021-05-01
Alicja Paleta
Mitologia

Okładka książki Odyn kontra Wanowie Álvaro Marcos, Laia San José Beltrán
Odyn kontra Wa... Álvaro Marcos, Laia...
Okładka książki Odyn i dziewięć światów Laia San José Beltrán, Marcos Jaén Sánchez
Odyn i dziewię... Laia San José Beltr...

Thor i moc Mjolnnira to pierwsza część z kolekcji Hachette o mitologii nordyckiej.
W tej części poznajemy historię o tym jak potomek Odyna otrzymał twój młot. Opisana jest wybitna praca krasnoludów i to jakie magiczne cuda tworzą, walki z olbrzymami i spotkanie z ludźmi.

Na początku należy zaznaczyć że to nie jest delikatna mitologia. Tutaj krew leje się na każdym kroku, śmierć nie przeraża a kości i czaszki są łamane i gruchotane. Thor przedstawiony jest jako ogromny mięśniak który szybko się denerwuje, wpada w szał a analizowanie problemu to ostatnie co robi. Mamy tutaj również Lokiego, który jest jego całkowitym przeciwieństwem a swoją inteligencją zadziwia samych bogów. Niestety, dostaje dobry wpier*** od przyrodniego brata. Dla fanów tematu, będzie to nie lada gratka.

Książka jest bardzo krótka. Około 100 stron z ilustracjami. Posiada w zakończeniu pigułkę historyczną. Dowiemy się kiedy, jak i dlaczego te wierzenia były takie popularne. Taki idealny przerywnik od dłuższych lektur. Mam nadzieje, że lubicie taką tematykę bo kolekcja liczy 70 tytułów, którymi będę was tutaj raczyć :) Moja miłość do tych wierzeń narodziła się z serialem Wikingowie, który ogromnie wam polecam.

Przyjemnie i szybko się czytało. Książka przepięknie wydana. W tej części mamy opowieść o synu Odyna - Thorze (który może być utożsamiany z Zeusem) oraz historii związanej z jego słynnym młotem, którego nazwał Mjollnir. Ilustracje w książce świetnie uzupełniają mit, na plus również opis Świata Wikingów, który znajduję się na końcu książki. Z kolei na początku mamy krótki opis bohaterów znajdujących się.w tym micie, przez co wszystkie nieścisłości na początku zostały rozwiązane. Szkoda, że tak trudno dostępna jest ta seria, a jak już jest to z reguły drogo

Wciągająca książka, ciekawe ilustracja i samo wykonanie (i edytorsko i techniczne) pokazuje jakość całej kolekcji. Historia opisana bardzo barwnie, odpowiednie przypisy ułatwiają odbiór osobom niezaznajomionym wcześniej z mitologią nordycką.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka dla wszystkich osób lubiących poznawać i uczyć się o mitologii nordyckiej. Czytelnik dzięki niej poznaje najciekawsze mity o powstaniu świata, ewolucji epoki i kultury ich historii. Ucieszyłam się jak przy końcu książki zobaczyłam dokładne opisy i wytłumaczenie z jakich źródeł, skąd i zrozumienie cyklu życia jakie obowiązywało w mitologii i wyjaśnienie jak to wszystko się skończyło...

Rewelacyjna! Mimo że znam historie i wiedziałam jak się potoczy, to książka trzymała w napięciu, wprowadzała klimacik, można było się zatracić. Genialne rozwiązanie aby podzielić tomy na cześć mitologiczną i na historie wikingów. Dzięki temu czytelnik wie, że te mity nie są wyssane z palca, że nie są to bajeczki na dobranoc, tylko kiedyś ludzie na prawdę w to wierzyli.

Świetna. Genialna. Idealna dla osób które się interesują mitologiami a w szczególności mitologią nordycką. Wciąga od razu. Idealnie napisane że nie chce się przestawać czytać. Co mi się podoba jest to, że książka utrzymuje prawdę mitologi nordyckiej, nie zmienia historii tak jak po części robi to ekranizacji thora czyli boga nordyckiego. Szczerze Polecam :)Chciałam też dodać, że fajne jest to że w tytule mamy nazwę młota Thora i cała historia w książce prowadzi właśnie w tym przypadku do tego jak doszło do tego, że Thor jest jego posiadaczem. Naprawdę polecam, dawno się tak nie zaczytałam :)

1931

Ostatnio czytałam coś podobnego w książce dla dzieci. Tylko że tu było mocniej rozbudowane.

Ten tomik był najciekawszy jak dotąd (wiem, że był pierwszy wydany, ale nie czytam ich po kolei). Thor i Loki pod osłoną nocy i w przybranych imionach pukają do drzwi ubogiej ludzkiej chaty. Do środka wpuszczają ich rodzeństwo Roskwa i Thialfi, a w zamian za gościnę bóg piorunów raczy wszystkich opowieścią o tym, jak w jego ręce trafiła najpopularniejsza broń w wikińskiej mitologii – młot Mjollnir.

„Przez wieki krasnoludy przewierciły ziemię i doprowadziły kanałami stopiony metal z rzek płynnej lawy. Stworzyły piękne wodospady i źródła, które pozwoliły na zbudowanie najwspanialszych kuźni i odlewni w dziewięciu światach. Nidawellir rozwijało się, stając się miejscem wymiany przedmiotów i idei. Powstało miasto, w którym wszystko, co tylko można sobie wyobrazić, było możliwe i gdzie niewyobrażalne mogło się spełnić”.

Poznamy bliżej Asgard i spędzimy również trochę czasu w Svartalfaheimie, podziemnym świecie krasnoludów. Zobaczymy, w jaki sposób Loki wywinie się z kłopotów (kto pod kim dołki kopie…),a także obejrzymy spektakularną walkę Thora z olbrzymem, kiedy po raz pierwszy użył młota. To naprawdę było wow!

Dodatek od autora skupia się na historii i mitologii jako takiej – jakie były jej główne założenia i jakie źródła przetrwały do naszych czasów. Jest w nim umieszczona mapka podbojów, która robi duże wrażenie.

Polecam do czytania i kolekcjonowania. Na koniec zostawiam fragment, który bardzo mi się spodobał, a tłumaczy obecność Lokiego wśród bogów.

„Thor odczuwał poirytowanie tym, że jego ojciec nie był szczególnie zły, wydawał się spokojny, wręcz wyczekiwał rozwoju wydarzeń. (…) Czy przypadkiem nie powinien chronić porządku, który sam ustanowił? Pomimo kłopotów, które Loki nieustannie sprawiał, Odyn pozwalał mu żyć w przekonaniu – co sam przyznawał – że jego wyskoki miały w sobie również jakąś konieczność, czego Thor nie mógł zrozumieć i wydawało mu się, że nigdy nie zrozumie”.

To jest pierwszy tom kolekcji która ma zaprezetować mitologię nordycką. W tym tomie poznajemy historię Thora jak otrzymał swój bardzo znany atrybut czyli młot mjollnir.
Historia jest całkiem ciekawa która jest okraszoną piękny językiem. Dodatkowo po zakończeniu mitu jest też przedstawiona historia związana z powstaniem mitów nordyckich i nie tylko z czym miałem problem. Lepiej jakby autor skupił uwagę na dwóch, góra trzech tematach.
Pomimo tego to polecam ten tom jak i kolejne w kolekcji wszystkim tym osobą które lubią mitologię prosto z rejonu Skandynawii.

Krotka basn z mitami w tle takie oderwanie od rzeczywistosci.

Krotka basn z mitami w tle takie oderwanie od rzeczywistosci.

• Mitologia Nordycka
  • Mitologia