Odyn i dziewięć światów

Okładka książki Odyn i dziewięć światów Laia San José Beltrán, Marcos Jaén Sánchez
Okładka książki Odyn i dziewięć światów
Laia San José BeltránMarcos Jaén Sánchez Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Mitologia Nordycka (tom 2) Seria: Mitologia Nordycka baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Mitologia Nordycka (tom 2)
Mitologia Nordycka
Hachette Polska
2021-05-01
2021-05-01
Alicja Paleta
Mitologia Bogowie Legendy

Okładka książki Odyn kontra Wanowie Álvaro Marcos, Laia San José Beltrán
Odyn kontra Wa... Álvaro Marcos, Laia...
Okładka książki Thor i moc Mjollnira Laia San José Beltrán, Sergio A. Sierra
Thor i moc Mjo... Laia San José Beltr...

W tej części przeczytamy o powstaniu świata według wierzeń nordyckich. Odyn, zwany praojcem doprowadza do morderstwa Audhumli i Ymira, rodzeństwa, które było najstarszymi istotami na świecie. Podczas wybuchu ze szczątków ich ciał powstają krainy, które następnie pokrywają się florą i fauną. Początek jest zatem brutalny i bardzo krwawy. Zdecydowanie różni się to od innych wierzeń religijnych. Odyn , wraz ze swoim rodzeństwem Wili i We tworzy najstarszy ród nordycki Asów a obok nich Njord i Niorunn tworzą ród Wanów. Od nich wszystko się zaczyna. Poznajemy w tej części kruki Huginna i Muninna, które bedą nieodłącznymi towarzyszami wszech ojca a dzięki spotkaniu z trzema normami dowiadujemy się o przepowiedni Ragnarok. Oczywiście na początku jest rozpiska wszystkich postaci, kim są i jakie funkcje pełnią. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem 🙂 Polecam.

Mit o powstaniu świata, ale według mitologii nordyckiej. Mi osobiście się bardzo podobało, bardziej niż pierwsza część serii. Na początku rozpiska kto jest kim bardzo ułatwia ogarnięcie wszystkiego czytelnikowi. Opowieść dość brutalna i krwawa, ale powinien się tego spodziewać każdy kto sięga po mitologię nordycką. Ciekawe jest dla mnie to jak wiele cech wspólnych mają różne kultury czy wierzenia, nawet w mitologii nordyckiej odnalazłam wiele nawiązań do znanych mi dotąd mitologii greckich czy nawet chrześcijańskiej opowieści stworzenia świata. Coś czym się różni jednak mitologia nordycka co było tutaj bardzo widoczne to to, że bogowie nie są przedstawiani jako nieśmiertelni. Polecam każdemu sięgnę po kolejne części, mimo słabej ich dostępności

Całkiem przyzwoicie przedstawiony początek świata według wierzeń nordyckich. W dość skondensowany sposób na kartach tego tomu zostały zawarte losy rodziców Odyna, jak również oczywiście początkowe dzieje samego tytułowego głównego bohatera - jego odkrywanie i kreowanie świata, jak również powzięcie wiedzy o nadchodzącej przyszłości. Tom ten stanowi przystępny wstęp do nordyckiej mitologii.

Stylistyka na poziomie pierwszego tomu, ale zdarzyło się kilka ewidentnych niedopatrzeń redaktorskich (zamiana imienia z Lofiego na Bora, który już przecież nie żył, and zamiast nad) - nic kardynalnego, ale cała książka wydaje się nieco mniej staranna (również technicznie, ale to akurat zapewne wada egzemplarza). Ilustracje piękne,historia opisana barwnie i ciekawie.

Warto ją przeczytać jako pierwszą, opowiada o początku świata. W tym tomie ciekawy jest dodatek ze świata wikingów.

W bardzo przyjemny, satysfakcjonujący stylistycznie sposób opisane powstanie świata. Nawet momentami urzekające i ze sporym rozmachem. Udana książeczka.

W tym tomie poznajemy Odyna kiedy był jeszcze młodzieńcem a nie sędziwym bogiem który jest władca Asgardu. Przedstawione jest stworzenie świata wraz z różnymi postaciami i stworzeniami jak olbrzymy, krasnoludy oraz elfy. Z tego też względu Odyn chce znaleźć światy a każdy miał miejsce dla siebie.
Po skończonym micie jeszcze mamy omówiony zarys panteonu bogów.

Po skończonym micie jeszcze mamy omówiony zarys panteonu bogów.

"Dreszcz przebiegł przez ciało Lofiego. Teraz zrozumiał przebiegłość Odyna, cel, do którego dążył od samego początku. Pułapka zakładająca śmierć Ymira polegała również na tym, że chciał się ich pozbyć. (...) Wściekłość pulsowała mu w gardle tak mocno, że nie był w stanie jej stłumić.
- Zdrajca! - ryknął.
Jego nienawiść będzie wieczna, ponieważ zadba o to, by przekazywać ją z ojca na syna. Pewnego dnia ponownie przepłyną te wody łodziami albo sprowadzą na nie lód, aby je zamrozić i pokonać pieszo, lub w razie potrzeby osuszą je do dna. Nieważne, w jaki sposób, nieważne, jaka będzie cena, wszyscy członkowie jego rodu będą dręczyć Odyna i jego braci po kres czasów".

Wydaje mi się, że "Odyn i Dziewięć Światów" jest w kolekcji tomikiem najważniejszym. Opisuje dokładnie stworzenie świata, jego początkowe lata oraz działalność Wotana jeszcze przed zbudowaniem domu w Asgardzie. Stąd dowiemy się, w jaki sposób pokonał olbrzyma Ymira, pierwszą żyjącą istotę, jak rozpoczął się konflikt z Jotunami trwający w zasadzie już do końca świata (patrz cytat wyżej),a co najważniejsze - zobaczymy przebudzenie pierwszych ras nowych istot. Chodzi tutaj o ludzi, ale też elfów czy krasnoludów.

Na samym początku pewne fragmenty co chwilę się powtarzają, ale z czasem znika ten problem. Fabuła jest wciągająca, fascynuje, czyta się to jak dobre opowiadanie fantasy. To musiało być dla autora trudne, stworzenie przekonującego opowiadania, ciekawego dla współczesnego czytelnika, na podstawie szczątkowych średniowiecznych źródeł. Znane mi już wcześniej mity zostały tak zgrabnie ubarwione i poprowadzone, że mogłam odkrywać je na nowo.

Podobało mi się, polecam!

- Zdrajca! - ryknął.
Jego nienawiść będzie wieczna, ponieważ zadba o to, by przekazywać ją...

Kolejny pięknie wydany tom z serii o mitologii nordyckiej pozuje wraz z klimatycznymi grafikami ♥️

Schemat książki jest identyczny z pierwszym tomem. Najpierw jest przyjemnie opisany mit, w tym przypadku dotyczący Odyna i dziewięciu światów, później omówienie świata i stylu życia wikingów.

W tym tomie druga część skupia się na omówieniu panteonu bogów i opisaniu najważniejszych z nich. Choć nie znamy w szczegółach dokładnych sposób oddawania im czci, autorzy fajnie nakreślili to, co udało się pozyskać ze źródeł.

Wiemy między innymi, że choć boski panteon składał się z wielu postaci dowody wskazują na istnienie kultu jedynie kilku z nich. A są to bogowie najbardziej dzisiaj znani- Odyn, Thor i Loki. Zdaje się, że pozostali nie byli tak istotni w nordyckim świecie co nie znaczy, że ich wątki w mitach są przedstawione mniej ciekawie, bądź nieskładnie.

Serdecznie zachęcam do dania sobie szansy, na wciągnięcie się w świat wikingów ♥️

W tym tomie druga część skupia się na omówieniu panteonu bogów i opisaniu...

1920

Mitologii nordyckiej ciąg dalszy. A w niej jak powstał świat i zapowiedz końca. W końcu wszystko co ma swój początek musi mieć też koniec.

• Mitologia Nordycka
  • Mitologia nordycka