Dziecko czarownicy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Witch Child
837298560X
Hanna de Broekere, Kameleon

A było to tak: trzysta lat temu pewna dziewczyna napisała pamiętnik, jego kartki zaszyła w kołdrze, gdzie przeleżały aż do XX wieku, gdy przypadkowe ręce rozpruły stare szwy i odnalazły zapiski. Na ich podstawie powstała książka "Dziecko czarownicy". Klątwy, magiczne siły, tajemnicze zjawiska - to stałe elementy życia nastoletniej Mary Newbury, która ciągle musi udawać, że jest taka jak jej...

Klątwy, magiczne siły, tajemnicze zjawiska - to stałe elementy życia nastoletniej Mary Newbury, która ciągle musi udawać, że jest taka jak jej równieśniczki. Nikt nie może dowiedzieć się przecież, że jest... czarownicą. Sąsiedzi Mary wierzą, że wiedźmy rzucają uroki, i choćby z tego powodu trzeba je zabijać. Taki los spotkał już babcię dziewczyny, żeby więc ratować swoje życie, Mary decyduje się na ucieczkę z Anglii aż do dalekiego nowego kraju - dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Tam jednak przekonuje się, że ludzka głupota jest wszędzie tak samo niebezpieczna.

Przeczytaj pełną przygód i magii opowieść o życiu Mary! I zastanów się, czy przypadkiem nie masz jakiejś starej kołdry do rozprucia...

źródło opisu: [Zysk i S-ka,2004]

Gladys | 2015-07-03
Na półkach: Fantasy, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2015

Jak dla mnie książka jest przeciętna. Trochę nudna, zważywszy na to, że nie dzieje się w niej nic ciekawego. Jedynie co mi się spodobało to zakończenie, które sprawiło, iż książka stała się dla mnie mniej banalna niż na początku. Oraz sam fakt, że została napisana inaczej niż wszystkie inne. Ciekawa i wartka akcja, która mi się podobała była, gdy Mary udawała się na spotkania z Sójką. Ogólnie nie polecam, całkiem amatorska jak dla mnie.

LilCa | 2015-02-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Mery Newbury jest czarownicą. Dziewczyną od zawsze opiekowała się babcia i kiedy oskarżają ją o czarownictwo i zabijają Mery musi uciekać by ratować siebie i przeżyć.

Książka jest napisana w formie dziennika. Mery główna bohaterka książki zapisała wszystko na skrawkach papieru i pod koniec książki ukryła w narzucie.Książkę przeczytałam bardzo szybko i od pierwszego zdania mnie wciągnęła. Niestety zakończenie nie jest jasne, możemy domyślać się że dziewczyna musiała uciekać i nie zdążyła wszystkiego napisać, dlatego nie moge się doczekać kiedy przeczytam kolejną część bo jestem taka ciekawa co dalej będzie z Mery którą tak bardzo polubiłam.

Yael | 2010-08-09
Przeczytana: 2009 rok

To jedna z moich ulubioncyh książek. Nie jest zbyt gruba, ale opowiada niesamowitą historię, którą jak najbardziej polecam. Jest prawdziwa, opowiada o okrucieństwie przeszłych lat i próbach osadników. Mary, dziecko czarownicy, musiała sobie niemal sama radzić w obcym świecie, wykorzystywana przez księży. Wzbudza współczucie, lecz sama nad sobą się nie lituje. Mała i mało kosztuje, choć powinna zdecydowanie więcej. Czytałam ją już kilka razy i nie znudziła mi się. Polecam, jak najbardziej.

Myokolove | 2016-02-09
Na półkach: Czary, Magia, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2016

Książka cudowna, wciągnęła mnie już po kilku pierwszych słowach. Uwielbiam tematykę związaną z czarownicami , a tutaj dodatkowo dowiadujemy się, że tekst został spisany na podstawie notatek ukrytych w kołdrze ponad 300 lat temu. To wyjątkowa książka, wyjątkowa treść, a dla mnie jako czarownicy poruszyła serce i duszę. Warto przeczytać i obserwować co czuła nastoletnia czarownica w czasach, kiedy za czary nie wyśmiewano tak jak dziś tylko zabierano to co najcenniejsze - życie.

booklica | 2012-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: maj 2012

Książka pisana w formie pamiętnika, z lekkim dreszczykiem, zakończenie trochę wzbudza niedosyt, ale ciekawa tematyka.

nal | 2011-02-14

Książeczka krótka i malutka...
Pomysł ze znalezieniem notatek w kołdrze - ciekawy, pozwala uwierzyć, że ta historia naprawdę miała miejsce.
Książka jest napisana prostym językiem, dużo się tu nie dzieje - śledzimy cały czas losy Mary, wnuczki czarownicy spalonej na stosie. Żeby przeżyć Mary musi opuścić rodzinny kraj, ukochany domek, w którym mieszkała z babcią, porzucić swobodę życia wśród natury i wyjechać do zupełnie nowego świata z rodzinami zaściankowych, zupełnie pozbawionych tolerancji na odmienność i często głupich do bólu purytan. Jej życie zaczyna się toczyć według rytmu ustalonego przez boga, a właściwie przez pastora. Okazuje się, że Mary trafiła spod głupoty anglików pod głupotę nowych-anglików, wcale nie lepszych od tych starych.

Książka, choć dla młodzieży, porusza ważne problemy, takie jak: wolność osobista, jak granice ingerencji w czyjeś życie, jak emancypacja kobiet, jak nienawiść do tego co inne i nie nasze, jak strach przed nieznanym - strach, który może...

Kyhlsae | 2013-05-18

Wbrew pozorom, nie jest to łatwa książka (choć czyta się względnie lekko), trzeba nad nią posiedzieć, pomyśleć. Jeśli wierzyć "autorce" (w cudzysłowie, bo, jeśli wierzyć - nie ona spisała te wszystkie wydarzenia, była jedynie redaktorem), to mamy do czynienia z zapisem prawdziwych wydarzeń, sporządzonym przez osobę, która tkwiła w samym ich środku.
Zapis ten nie jest de facto niczym innym jak studium ludzkich zachowań: wyraźnie pokazuje, do czego potrafi doprowadzić zawiść oraz przesądy. I choć to wszystko miało miejsce setki lat temu (w XVII wieku bodajże), to... jest wciąż aktualne. Niepokojąco aktualne. Bo przecież polowanie na czarownice wciąż trwa...

MEGDA | 2012-07-28
Przeczytana: 15 lipca 2012

Wszystkie czarownice i stworzenia czarownicopodobne są dla mnie bujdą. Jednak to nie zniechęciło mnie do przeczytania tej książki, na którą trafiłam przypadkiem. Mary jako mała dziewczynka znajduje się na statku z obcymi sobie ludźmi i musi uciekać do " Nowego Świata " żeby uniknąć prześladowań jakie spotkały jej babcię. Bohaterka musi pogodzić się z tym, że jest czarownicą i nic nie może tego zmienić. Podróż Mary na statku na początku dłużyła mi się w czytaniu. O wiele ciekawsze losy spotykają bohaterkę w Beula. Byłam bardzo ciekawa kiedy Mary będzie musiała uciekać.

Dżoł | 2010-11-04

To jedna z tych książek, do których się bez wątpienia wraca. Pamiętam, że była pierwszą książką, przy której się wzruszyłam, żeby nie powiedzieć popłakałam. Myślę, że wiele dziewcząt (osób? czy chłopcy ją czytają?) w jakiś sposób się mogło z Mary utożsamić.
Naprawdę książka jest bardzo... wiarygodna. Tak, to dobre słowo.

nauznyka | 2011-05-27

Nietypowa i interesująca pozycja prowadzona praktycznie z dwóch stron: tej współczesnej jak i tej przedstawianej przez młodą mieszkankę Salem, która musiała z tamtąd uciekać przed prześladowaniami? Czy były one zasadne? Na to pytanie da odpowiedź tylko książka.