Wakacje z gryfami

Jedna z lepszych książek jakie do tej pory czytałem. Połączenie książki młodzieżowej z historyczna. Można wiele się dowiedzieć o historii Pomorza. 10/10

Gryf – fantastyczny stwór, hybryda o lwim cielsku, orlich szponach, skrzydłach i głowie, którą wieńczą ośle uszy. Jego wizerunek można znaleźć w przestrzeni zachodniopomorskich miast i miasteczek w wielu miejscach. To relikt rodu Gryfitów, którzy rządzili Księstwem Pomorskim przez ponad 500 lat, zapisując się na kartach historii jako najdłużej panująca dynastia w Europie.

Dzieje tego potężnego rodu są niezwykle ciekawe i obfitujące w spektakularne zwroty akcji (nierozwiązaną zagadką jest fakt, że żadna z tych historii nie została wykorzystana w przemyśle filmowym).

Autorka książki „Wakacje z Gryfami”, Katarzyna Nakielska - Pawluk, w nowatorski sposób podchodzi do tematu spuścizny po Gryfitach.
To książka nietuzinkowa, trudno ją zaszufladkować. Wskazówką mówiącą, z jaką pozycją mamy do czynienia, jest jej podtytuł: "Fabularny przewodnik po miejscach związanych z jedną z najdłużej panujących w Europie dynasti - dynastii Gryfitów, znajdujących się w Polsce, Niemczech i południowej Skandynawii. Wyjątkowy. Inny niż wszystkie!"

Książka łączy w sobie fantastyczno-przygodową powieść na miarę „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna, podręcznik historii, z którego dowiemy się m.in. o zaginionych skarbach króla Eryka Pomorskiego czy tragicznej historii skazanej za czary Sydonii von Borck, a także przewodnik po zabytkach miast i miasteczek znajdujących się na tzw. Szlaku Gryfitów.

„Przygoda z Gryfami” to znakomita baza, na kanwie której możemy zaplanować wycieczkę po okolicach. Wraz z nastoletnimi bohaterami odwiedzimy wówczas m.in. Szczecin, Marianowo, Kołbacz, Wolin, Świnoujście, Kamień Pomorski czy Trzebiatów.

Ze względu na brak możliwości porównania z czymkolwiek co wcześniej wpadło w moje ręce, książkę trudno ocenić w skali punktowej. Dlatego, za nowatorstwo i rzetelne zagłębienie się w historię daję 10. I szczerze polecam wędrowcom po Pomorzu Zachodnim bez względu na wiek.

Innowacyjny przewodnik, będący jednocześnie żywą fabułą, od której trudno się oderwać. Autorka zdołała zawrzeć ogromną ilość wiedzy na temat szlaku gryfitów w bardzo ciekawej, przystępnej formie. Świetna promocja Pomorza Zachodniego, a jednocześnie dobra literatura. Może się spodobać miłośnikom Dana Browna i poszukiwaczom przygód :).

Najlepszy prze2odnik jaki czytalem fajna książka opisująca dzieje losy gryfitów na terenie dawnego księstwa pomorskiego

Idealna lektura dla całej rodziny i świetny pomysł na wspólne spędzenie urlopu na Pomorzu Zachodnim.
Książkę czyta się jednym tchem i aż chce się przenieść do książki i stać się jej częścią. Po książkach Leszka Hermana to kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośników przygody, tajemnic i Pomorza Zachodniego. Zwłaszcza, że do wielu opisywanych miejsc można dotrzeć rowerem poprzez rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych czy dróg o małym natężeniu ruchu.
Zapraszam wszystkich do lektury i odwiedzenia Pomorza Zachodniego!

Książka czyta się dobrze, przemyca wiedzę o historii regionu w sposób naturalny, nienachalny. Zagadki, tajemnice i niebezpieczeństwo wzbudzają zainteresowanie. Jest to książka dla młodzieży, którą chętnie będę polecała. W planach mam wakacyjne spotkania w bibliotece w oparciu o fragmenty książki. Wybiegając w przyszłość, to warto pomyśleć o filmie fabularnym na podstawie tej powieści. Ciekawie by pokazał dziedzictwo kulturowe Pomorza Zachodniego

• Moja mała ojczyzna
  • Lista zakupów

Dodaj cytat z książki Wakacje z gryfami