Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji

Okładka książki Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji Barbara Lech
Barbara Lech Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2021-05-11
2021-05-11
poradnik prokrastynacja odwlekanie motywacja biznes obowiązki

Jak juz wspomnieli inni czytelnicy - ta książka to raczej przegląd znanej literatury z tego zakresu, bądź referat na studiach na podstawie zadanej bibliografii. Jeśli ktoś zna, lubi, podziwia Briana Tracy, Charlesa Duhiga, Davida Allena to nie znajdzie w tej książce nic ciekawego. Technika Pomodoro, metoda salami, zjedz żabę, zjedz słonia - przecież to są klasyki! Po co kolejna książka, która to opisuje? Może dla klientów coachingowych Pani Barbary. Albo dobra będzie dla zupełnie, zupełnie początkującej osoby - ale czy naprawdę jest jeszcze ktoś, kto nie słyszał nigdy o Pomodoro albo teście z piankami Marshmallow? Jeśli ktoś chce mieć wielką literaturę z tego zakresu w pigułce to ok. Ale dla siedzących w temacie raczej nie polecam. Bo nie dowiedziałam się niczego nowego.

Prokrastynacja to odkładanie na później wszystkiego, co się da. Towarzyszą temu stres, panika i poczucie dyskomfortu. Autorka mówi o tym, że jeżeli jest Ci dobrze w tym swoim ociąganiu się i nie czujesz się zestresowany...to wszystko jest z Tobą w porządku!
Przyczyny braku motywacji
Pierwsze strony książki "Kiedy odwlekasz i narzekasz..." mówią o potencjalnych przyczynach braku motywacji, które często są jedynie wymówkami.

Zaliczają się do nich: natłok obowiązków, brak asertywności, zmęczenie, brak wiary w swoje umiejętności, brak czasu (a może kiepskie gospodarowanie nim?),poczucie, że coś jest dla nas za trudne, czyli brak wiary w siebie.
Obalanie wymówek, czyli znajdź odpowiedź na swoje wymówki
Barbara Lech proponuje ćwiczenia, dzięki którym możesz "wytłumaczyć" sobie bezzasadność swoich obaw.

Przykładem jest powód typu:

"Nie wiem, czy ten pomysł wypali"

i kontrargument:

"Żeby się tego dowiedzieć, muszę to sprawdzić; jeśli nie podejmę żadnych działań, nie dowiem się tego pomimo upływu czasu".

Niby oczywiste, a jednak nie każdy z nas potrafi sensownie sobie wytłumaczyć nieuzasadnione obawy.
Obawa przed odniesieniem sukcesu
Czy można bać się sukcesu?
Może w pierwszej chwili pomyślisz, że to żart. Przecież każdy o sukcesie!
A jednak nie.

Niektórych z nas powstrzymuje strach przed podjęciem ryzyka, przed wyjściem ze strefy komfortu.

To tylko niektóre przeszkody i wymówki, które przybliża autorka.
W dalszej części książki Barbara Lech wymienia inne powody odwlekania, omawia wymówki i pokazuje czytelnikowi przykłady.

Książka zawiera wiele ćwiczeń do pracy nad sobą. Przykładem jest "Lista sukcesów", czyli lista przynajmniej dwudziestu własnych osiągnięć oraz ćwiczenie ustalania swoich wartości życiowych.

Przyczyny braku motywacji

Dzień dobry 😁

Czy staracie się panować nad swoim czasem, zarządzać nim tak, by był jak najbardziej produktywny 🤔🫣 ?

🤓Dziękuję za możliwość przeczytania @wydawnictwoonepress @Barbaralech 🤓

,, Nie bój się błędów, ponieważ jeśli popełnisz je na początku, jest prawdopodobne, że unikniesz ich w przyszłości. Być może, gdyby wydarzyły się na dalszym etapie twoich prac, wiązałyby się z jeszcze większą stratą i bardziej dotkliwymi konsekwencjami. Nie rezygnuj dlatego, że odczuwasz strach. Każdy z nas czuje się na ,, nowym gruncie '' niepewnie. ''

W 21 wieku każdy z nas, przynajmniej ociera się o wielkie ramiona prokrastynacji, czyli odkładania wszystkiego na później, odwlekania w czasie. Zjawisko to dotyczy wszystkich, bez względu na wiek, ponieważ każdemu człowiekowi na czymś zależy, chce dany cel/ rzecz osiągnąć.

Jednak tylko nieliczni ostatecznie te cele osiągają w sposób taki, jaki sobie na początku założyli ( a przynajmniej jaki częściowo założyli, jak wiemy - życie potrafi mocno zaskakiwać).

Praktycznie każdy/a z nas odkłada pewne sprawy na później, a potem niestety stajemy się coraz bardziej zestresowani, zirytowani, przybici. Co zatem robić, by nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, jak zapobiegać prokrastynacji, lub występowanie tego zjawiska zmniejszyć w naszym życiu ?

Osobiście, mogę polecić wam stosowanie metody Pomodoro, by skutecznie zarządzać czasem w trakcie wykonywania danych czynności, obowiązków. Mam tu na myśli np naukę, ale metodę pomodoro można stosować nawet ze zwykłym zegarkiem dostępnym na komputerze/ telefonie.

Autorka @Barbaralech w swojej książce podaje nam 102 sposoby na zapobieganie prokrastynacji - są to zarówno teksty, które służą przeanalizowaniu naszego dnia/ tygodnia pracy, spędzania wolnego czasu, radzeniu sobie ze stresem, jak również sporo ćwiczeń.

➕Według mnie, dużym plusem jest fakt, iż autorka ( co często jest spotykane w świecie poradników, coachów) nie stara się nam wmówić , że nie wykonanie danej czynności, nie zaplanowanie/ brak działania w danym dniu jest czymś, co należy potępić, lub uznać za błąd, a wręcz przeciwnie - to normalne, że występują trudniejsze/ gorsze dni i zmiana czegoś w życiu, stanowi długi proces, dlatego należy robić to małymi kroczkami.

➖Minusem natomiast jest według mnie bardzo krótki opis metod walczenia ze stresem/ odciążania psychiki, typu masaż, bądź przytulanie - mam nadzieję, że autorka w przyszłości rozwinie temat...w kolejnej książce 😎

Dzień dobry 😁

🤓Dziękuję za możliwość przeczytania @wydawnictwoonepress @Barbaralech 🤓

Autorka opisuje siebie jakby wiodła idealne życie, przywołuje najbardziej znane teorie, łączy wiele wątków z psychologii, ale żadnego nie pogłębia. Miałam nadzieję na 102 "techniki" pomagające lepiej organizować się w czasie, ale nie sądzę, że opisano chociaż połowę. Ponadto autorka korzysta z poniższego TEDtalk nie dodając, że to nie jej autorski pomysł, więc w jej imieniu udostępniam: https://www.ted.com/talks/tim_urban_inside_the_mind_of_a_master_procrastinator

Panią Barbarę obserwuję od dawna i wiele się od niej uczę. Gdy zobaczyłam, że napisała książkę dotyczącą prokrastynacji to musiałam po nią sięgnąć. Spotkaliście się z tym pojęciem? Wiecie co oznacza?

Najogólniej mówiąc prokrastynacja jest to nałogowe odkładanie obowiązków na później. W dobie COVID wiele osób miało z nią problem, a gdy życie zaczęło wracać do normy ciężko było się od niej uwolnić. Dlatego najnowsza książki Barbary Lech okazuje się być świetnym rozwiązaniem na problem z odkładaniem wszystkiego na później. Zacznijmy od tego, że autorka ma bardzo lekkie pióro i całość czyta się naprawdę świetnie. Jest to poradnik, w którym użyte zostają również trudniejsze określenia, ale to żaden problem. Na końcu książki znajduje się przydatny słownik, który pozwoli nam zrozumieć wszystkie trudniejsze terminy.
W książce tej znajdziecie wiele ćwiczeń oraz przykładów dzięki którym odkryjemy dlaczego mamy takie a nie inne podejście do spraw, dlaczego chcemy je odkładać na później i jak sobie z tym poradzić. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisuje jak się zmotywować i z własnej woli wykonywać rzeczy, które próbowaliśmy odwlec jak najdalej w czasie.
Warto napomknąć, że „Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji” napisana została w oparciu na długoletnie doświadczenie autorki zarówno z klientami, jak i własne. Dlatego nie jest to czysta teoria bez pokrycia.

Autorka bazując na tysiącach godzin pracy z klientami napisała książkę o tym jak pokonać prokrastynację. Te tytułowe 102 sposoby to nie tylko walka z samym odwlekaniem, ale także próba dotarcia do sedna problemu. Sama prokrastynacja jest przecież tylko objawem. Tak więc walka z nią niekoniecznie ma sens. Lepiej zwalczyć powody. Autorka porusza wiele tematów, które mogłoby się zdawać wychodzą poza temat książki, ale tak nie jest. Wszystko jest związane z tym objawem i gotowe do wcielenia w życie.
Wraz z autorką rozmawialiśmy w podkaście/audycji o prawie Parkinsona, które też jest omówione w książce:
Rozmowy z autorką o całej książce można posłuchać tutaj:

Czy słyszeliście kiedykolwiek o prokrastynacji? Czy wiecie, że każdemu człowiekowi zdarza się czasami prokrastynować?

Podczas pandemii jednak zwiększyła się nasza skłonność do niej. Szczególnie osobom, które przeszły na tryb pracy zdalnej. Nagle czas pracy zaczął mieszać się z domowymi obowiązkami, momentami zmęczenie zaczęło brać górę, a nam wydłużała się lista wymówek: przecież zrobię to, gdy tylko... Niespodziewanie tzw. deadlines zaczęły zbliżać się dużymi krokami, a presja i stres zaczęły rosnąć, by ostatecznie wpędzić nas w błędne koło wypalenia, frustracji i zamartwień. Powodów prokrastynacji jest wiele, a pośród nich najczęściej wskazuje się na: brak czasu, rozpraszacze (tak, instagram również),a nawet perfekcjonizm. Autorka Barbara Lech wychodzi naprzeciw Nam z gotowymi rozwiązaniami, które pozwolą przezwyciężyć tę powszechną przypadłość ;)

Książka jest pełna przykładów i ćwiczeń, które pozwolą nam określić, dlaczego jesteśmy zniechęceni wobec danych czynności, co możemy zrobić, żeby się zmotywować do ich wykonania i co najważniejsze (!) robić to z własnej nieprzymuszonej woli. Na końcu publikacji znajdziecie również słowniczek z wyjaśnieniem terminów stosowanych w książce. Bardzo ważne jest podkreślenie, że autorka jest laureatką nagrody Lwica Biznesu oraz plebiscytu Diamenty Kobiecego Biznesu. Sami widzicie, że opracowane treści musiały być wcześniej sprawdzone w praktyce. Kto jak nie kobieta, która osiągnęła takie piękne sukcesy, lepiej podpowie: co i jak robić, żeby już nigdy więcej nie działać pod presją czasu (chyba że kontrolowaną, bo niektórzy z nas lubią mieć nad sobą termin, który pozwala rozkładać pracę w przemyślany sposób, np. ja :D).

Książka zdecydowanie warta polecenia, choć o wielu rzeczach wiedziałam, co wynika z charakteru pracy, to nadal sporo wskazówek zanotowałam w notesie.

głównie przegląd technik z popularnej literatury z zakresu rozwoju osobistego.

głównie przegląd technik z popularnej literatury z zakresu rozwoju osobistego.

Infantylny sposób pisania. Miałam wrażenie, że pisała licealistka na konkurs. Cytaty, powtórzenia. Nie tego się spodziewałam.

• Rozwój osobisty
  • Przeczytałem e-book
  • Audio🎧
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Kiedy odwlekasz i narzekasz... 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji