Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają

Okładka książki Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają B.J. Fogg
Agora
2021-06-16
2021-06-16
Dorota Pomadowska

Okładka książki Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście Davenport Barrie, S. J. Scott
Uporządkuj swó... Davenport Barrie, S...
Okładka książki Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Mózg na detoks... Kristin Loberg, Aus...
Okładka książki Daj się lubić. Na chwilę lub na zawsze Marvin Karlins, Jack Schafer
Daj się lubić.... Marvin Karlins, Jac...

Bardzo podstawowy, przystępny i łopatologiczny poradnik o tym jak można w małych krokach wprowadzać nowe nawyki. Jeśli ktoś jest bardzo początkujący w tym temacie, to prościej już się nie da. Dużo powtórzeń i tak po amerykańsku. Podstawowe nawyki można tak wprowadzać. Niestety na tych podstawach się kończy. Żeby przejść na wyższy poziom wtajemniczenia trzeba szukać dalej. Ale może autorowi chodziło właśnie o te podstawy. Nie jest to książka dla mnie, ale początkującym polecam.

Bardzo amerykańska. Moim numerem 1, w dalszym ciągu pozostają "Atomowe nawyki". Książka James Clear jest bardziej logiczna niż Pana Fogga.

fajne pomysły, ale ta książka mogłaby być o połowę krótsza-dużo lania wody i niepotrzebnych obrazków

Książka mająca potencjał zmienić świat na lepsze tylko jeśli ludzie ją przeczytają i nauczą się wprowadzać w życie mądrość która w tej książce jest przekazywana.

Bardzo dużo porad na temat wprowadzenia nawyków. Przydatna lektura.

Bardzo dużo porad na temat wprowadzenia nawyków. Przydatna lektura.

Sama metoda i wskazówki autora są znakomite i bezcenne (choć w 2023 roku oczywiście już nie odkrywcze),jednak nieznośny jest infantylny, łopatologiczny styl typowy dla większości amerykańskich poradników, taki dla nieco niedorozwiniętych :P
Drugi problem to niektóre przykłady, z których moim ulubionym jest ten o nastolatce, która wolała grać niż się uczyć i po pierwsze rozmowie z matką doznała olśnienia i zaczęła się pilnie uczyć. Tak, oczywiście, że nastolatki tak robią.
Samo zagadnienie projektowania zachowań jest na swój sposób fascynujące, ale polecam raczej Mortena Münstera, który pisze jak dla dojrzałych ludzi (i wcale nie nudno) oraz oczywiście Cialdiniego czy Kahnemana.

Praktyczne podejście do kwestii zmiany dobrych i złych zachowań.
Pomocna w uświadomieniu sobie prostych, ale niezwykle ważnych, mechanizmów naszego działania.
Warta przeczytania.

Praktyczne podejście do kwestii zmiany dobrych i złych zachowań.
Warta przeczytania.

Nie najgorsza, można tą metoda zmienić swoje nawyki i napewno zadziała! Jest tam fajna anegdotka z Ojcem, Synem i ekspresem do kawy. Można z tego coś wyciągnąć :)

Bardzo dobra metoda, ale po amerykańsku rozwleczona do granic możliwości. Plusem jest to, że przy tylu powtórzeniach nie da się nie zapamietać najwazniejszych założeń.

Prosta, przystępna, rozkładająca temat na czynniki pierwsze. Wiele cennych wskazówek, praktycznych przykładów dotyczących metody małych kroków. Wprowadzania nawyków w życie. Mocno polecam.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia