Jęczing? Powiedz "dość!" i naucz się czerpać z optymizmu

Okładka książki Jęczing? Powiedz "dość!" i naucz się czerpać z optymizmu Kamila Pepiak-Kowalska
Okładka książki Jęczing? Powiedz "dość!" i naucz się czerpać z optymizmu
Kamila Pepiak-Kowalska Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2022-04-15
2022-04-15
optymizm jęczing

Ta książka zawiera w sobie sporo przydatnych uwag i rad, ale o wiele więcej szkodliwych lub zbyt uproszczonych. Sam styl narracji jest niesamowicie irytujący - przypomina przestarzałe poradnków dla nastolatków, w których zramolały autor stara się być "cool" i wychodzi żenująco. W treści znajdziemy kilka cennych przypominajek o tym, co w życiu ważne oraz kilka fajnych, praktycznych wskazówek i strategii do wykorzystania. Są one jednak wymieszane z mnóstwem zupełnie zbędnych informacji i anegdot, które sprawiają, że te cenne elementy wyławia się jak złote rybki z jeziora pełnego wodorostów. Czyta się to po prostu ciężko. Sądzę, że książka byłaby o wiele lepiej strawialna krótsza o połowę, a jednak konkretniejsza. Na koniec podkreślę raz jeszcze, iż zawiera wiele szkodliwych twierdzeń - niektóre z badań, na które powołuje się autorka są już dziś nieadekwatne. Brakuje mi też podejścia bardziej "trauma-informed". Oprócz strony czy dwóch, autorka nie poświęca uwagi kluczowej kwestii, jaką według mnie jest, doświadczenie traumy, które dotyczy, w mniejszym lub większym stopniu niemalże każdego i coraz więcej się o tym mówi. Tutaj temat niemalże nie istnieje, a ma ogromne znaczenie w kwestii rozmowy o optymizmie i zmienianiu nawyków! Podsumowując - bardzo kiepsko strawialna pozycja pop-psychologiczna, która o wiele lepiej by się sprawdziła jako edukacyjno-ćwiczeniowe filmiki lub prezentacja z infografikami. Przegadane i bardzo uproszczone. Zmęczyłam się.

Płytkie przemyślenia, które wiodą od jednego cytatu do drugiego. Nic z tego nie wynika, do nikąd nie prowadzi. Na poziomie intelektualnym literatura z supermarketu. Tyle że straszliwie nudna.

,,STOP marudzeniu i jęczingowi
START do optymizmu i szczęścia"

,,Jęczing? Powiedź "dość!" i naucz się czerpać z optymizmu'' autorstwa Kamili Pępiak- Kowalskiej od @wydawnictwo_sensus to jeden z lepszych poradników, który otwiera nam drzwi do optymistycznego i lepszego spojrzenia na świat.

Bardzo lubię poradniki, zwłaszcza te, w których odnajduje cząstki mojego życia. W tym poradniku - przyznaję - te cząstki są dość duże :) Niestety od zawsze mam tendencję do marudzenia, więc wyjątkowo fajnie czytało mi się tą pozycję!

Zacznijmy od tego czym jest OPTYMIZM? Czy możemy zdefiniować go jako posiadanie pozytywnych oczekiwań względem tego co jest przed nami i co może się wydarzyć w naszym życiu? Oczywiscie że tak! Jednak pamiętajcie, że droga na kady szczyt prowadzi pod górkę.

,,Nasze oczekiwania mają potężny wpływ na nasz sposób myślenia, na nasze zachowania i emocje. Wpływają na nasze zdrowie, relacje z innymi i to, jak jesteśmy postrzegani."

Dzięki temu podręcznikowi poznacie i nauczycie się wprowadzać w życie optymistyczne nawyki, które ku mojemu zaskoczeniu pojawiają się, ponieważ nasz mózg dąży do ograniczania wysiłku.

Idąc dalej, zagłębicie się w hiperoptymizm i poznacie optymizm od tej nieco gorszej strony, która bywa też groźna dla nas i naszego zdrowia. Ciekawa jestem jak Wy odniesiecie się do stwierdzenia, że za dużo szczęścia może obrócić się w nieszczęście. Hm?

Poznacie także skrótowiec optymizmu - HASH, który bardzo mi się spodobał. Składają się na niego Happiness, Agency, Self-efficacy oraz Hope. I właśnie dbanie o każdy element tego akronimu sprawiamy, że rosną nasze pozytywne oczekiwania wobec przyszłości i tego mam zamiar się teraz trzymać!
Polecam!

,,STOP marudzeniu i jęczingowi
START do optymizmu i szczęścia"

Fascynująca książka, praktyczny poradnik w świat optymizmu. Każdy rozdział to osobny świat nadziei i wiary w człowieka. Krok po kroku poznajesz osobiste historii z życia wziętych autorki. Niesamowite porównania, mnóstwo faktów, badan życiowych oraz naukowych. Ciekawe metafory ta prostota słowa. Inspirujący teksty które zachęcają do siłowni umysłu, filmów, muzyki, książek, a najważniejsze do zmiany osobistej. Zarówno książka przypomina naukową bajkę w świat magii codzienny pracy z wspaniałym: I żyli długo i szczęśliwie…. Podróż od ciemnej strony optymizmu do własnej równowagi. Zdecydowanie polecam!

Książka znakomita! Zawiera wszystko, co pociągające i wciągające. Autorka - rzetelna i profesjonalna, zero lania wody, za to zdrowy optymizm i lekkie pióro. Połączenie tego to majstersztyk.
A książka - mądry, a jednocześnie dający autentyczną radość, lekkość i zdrowy entuzjazm, przewodnik.
Praktyczne ćwiczenia, wiedza najbardziej aktualna i mnóstwo optymizmu.
Polecam zarówno osobom, które chcą same przejść proces zmiany, jak i profesjonalistom, dla uzupełnienia wiedzy i warsztatu. Zwłaszcza, że Autorka jest praktykiem z prawdziwego zdarzenia. Wie, o czym pisze i doskonale przygotowuje profesjonalistów do pracy coachingowej.

Praktyczne ćwiczenia, wiedza najbardziej aktualna i mnóstwo optymizmu.
Polecam...

• PRO