The Ghost Brigades

Okładka książki The Ghost Brigades John Scalzi
Okładka książki The Ghost Brigades
John Scalzi Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Wojna starego człowieka (tom 2) fantasy, science fiction
Wojna starego człowieka (tom 2)
Tor Books
2007-04-01
2007-04-01

Bardzo lubię Scalziego. Brygady Duchów to mniej kontynuacja, a bardziej spin-off wybitnej Wojny Starego Człowieka. Choć wolałem Duchy pozostające duchami, to jednak udało się autorowi sensownie rozwinąć temat. Pod płaszczykiem space opery mamy rozważania na temat tożsamości, identyczności, świadomości i wolnej woli. Szkoda, że tak mało Scalziego wydaje się w Polsce - świetny autor.

Naprawdę fajny pomysł, dalej dobrze się czyta.
Szkoda że reszta serii nie jest przetłumaczona....

Aby ktoś mógł odnieść się do moich słów, poniżej lista sci-fi z moimi ocenami:
Expansja - 9/10
Hyperion - 8,5/10
Lód - 8,5/10

Naprawdę fajny pomysł, dalej dobrze się czyta.
Szkoda że reszta serii nie jest przetłumaczona....

Aby ktoś mógł odnieść się do moich słów, poniżej lista sci-fi z moimi ocenami:
Expansja - 9/10
Hyperion - 8,5/10
Lód - 8,5/10

Słabsze niż pierwsza część. Jakieś to rozwleczona. Zupełnie inna dynamika opowieści. Daje ocenę niższą bo pierwsza część bardziej do mnie trafiła. Książka poprawna ale można odpuścić.

Oczekiwałam kontynuacji przygód Johna tymczasem książka, tak jak tytuł wskazuje, dotyczy Brygady Duchów. Poznajemy losy nowych postaci. Przede wszystkim sklonowanego żołnierza Sił Specjalnych Jareda. Został on powołany do życia w celu uratowania ludzkości przed spiskiem obcych (w który wmieszany jest genialny ludzki naukowiec Boutin). Książa porusza zagadnienie etyczności klonowania. Ciekawa lektura – dla mnie była rewelacyjną odskocznią od codzienności.

Miła lektura, żałuję że chyba reszta książek z serii chyba nie zostanie przełożą na polski :(

Brygady Duchów są kontynuacją bestsellerowej powieści Wojna Starego Człowieka.
Mimo, że powieść jest nieco słabsza od pierwszego tomu cyklu to warto po nią sięgnąć.

Brygady Duchów są kontynuacją bestsellerowej powieści Wojna Starego Człowieka.

W mojej ocenie pierwsza część była ciut ciut ciekawsza. Poza tym na początku jakoś nie mogłem się odnaleźć o co chodzi, jakbym wcale nie czytał kontynuacji, tylko nową książkę. Możliwe, że było to spowodowane faktem, iż myślałem, że książka będzie kontynuowała przygody głównego bohatera z pierwszej części, a pomimo, że dzieje się czasowo później, wcale tak nie jest.
Im bardziej zagłębiamy się w Brygadę Duchów, tym mocniej wciągamy się w losy nowego głównego bohatera, a książkę czyta się dobrze i szybko.
Polecam!

Im...

Książka na jeden dzień, za dużo tu gadek o moralności a za mało zarzynania innych istot, które myślą, że są inteligentne. Jedyne co mnie ciekawi to wątek zgromadzenia

Żołnierz Sił Specjalnych Unii Kolonialnej Jared Dirac.
Genialny naukowiec Charlesa Boutina dopuszcza się zdrady i ginie, a przynajmniej pozoruje swoją śmierć. Koloniale Siły Obrony są w kropce. Świadome zagrożenia wynikającego z sojuszu trzech wrogich frakcji postanawiają „wskrzesić” Boutina. Mają nadzieję, że „stworzony” jak wielu członków Brygady Duchów, Jared Dirac będzie w stanie odtworzyć wspomnienia zdrajcy. Gdyby jednak operacja zakończyła się fiaskiem, Jared będzie kolejnym żołnierzem z Brygady.

Na początku wszystko wskazuje na to, że uzyskanie wspomnień Boutina nie jest możliwe. Jednak pewne traumatyczne przeżycia powodują, iż Jared powoli przypomina sobie pewne fakty z życia swojego „ojca”. Czy uda mu się zrozumieć przyczyny zdrady i odnaleźć Charlesa Boutina?

„Bunkrów nie ma, ale też jest zajebiście”. ;)
Jeżeli w Brygadzie Duchów spodziewacie się zobaczyć klasyczną kontynuację, to bardzo się zawiedziecie.

Książka odbywa się w tych samych realiach, ale znajomość historii Johna Perry (bohatera Wojny starego człowieka) nie jest Wam do niczego potrzebna. Oczywiście, każdy czytający pierwszy tom odnajdzie tu kilka smaczków, które zostały po tomie poprzednim, jednak historia Jareda jest zupełnie „nowym tworem”, a do tego autor to tu, to tam wrzuca kilka zdań o zasadach panujących w tym świecie.

Do tego (co może wydawać się dziwne),dzięki postaci Jareda książka stała się w dużym stopniu filozoficzna. Często bowiem zastanawia się nad miejscem ludzkości w świecie i miejscem jednostek, podobnie jak on stworzonych. Nie omija też problemów etycznych i moralnych związanych z technologią umożliwiającą hodowanie ludzi. W jego rozważaniach sporo miejsca zajmują również Unia Kolonialna. Słuszność jej działań oraz dociekanie, co tak naprawdę pchnęło Charlesa Boutina do zdrady.

Jest też akcja i sensacja.
Oczywiście na samych rozważaniach filozoficzno-etycznych książka się nie kończy. Jest w niej nadal sporo miejsca na akcję i kosmiczną przygodę. Trzeba przyznać, że autor wie jak zagrać tempem akcji, żeby odpowiednio „podgrzać atmosferę” i wywołać emocje począwszy od euforii przez stagnację po głęboki smutek.

Podsumowując. Brygady Duchów Johna Scalzi podobnie jak Wojna starego człowieka, to fantastyczna przygoda, od której nie można się oderwać i bohater, który swoją postawą skrada serce „od pierwszego wejrzenia”. ;) Jeżeli macie więc ochotę na space operę napisaną lekkim językiem, bez miliona trudnych i dziwnych terminów, to koniecznie sięgnijcie po twórczość Johna Scalziego – nie będziecie zawiedzeni!

Żołnierz Sił Specjalnych Unii Kolonialnej Jared Dirac.

Książka jest kontynuacją Wojny Starego Człowieka. W obliczu zdrady ważnego naukowca siły specjalne chwytają się brzytwy i próbują przywrócić do życia zapisany stan umysłu uciekiniera. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Czy nowy członek sił specjalnych zdoła odkryć zaszytą w nim tajemnicę i zdąży zapobiec nadchodzącej wojnie? A może to jednak osobowość zdrajcy i jego motywy zdołają przekonać go do sabotażu?

• Science Fiction
  • Przeczytane w 2019