W objęciach pisarza

2020-04-03
2020-04-03
9788381661973
Marcin Radwański w objęciach pisarza Romans miłość Kobiety

Z nowymi dla mnie nazwiskami autorów jest trochę tak jak z czekoladkami w bombonierce - można trafić na perfumowany produkt czekoladopodobny albo na wykwintną belgijską czekoladę.
Marcin Radwański jest dla mnie właśnie takim pralinkowym rarytasem. Wyśmienitą, najwyższej klasy czekoladą, a każde z jego opowiadań zawartych w zbiorze „W objęciach pisarza” rozpływa się w umyśle niczym słodycz w ustach. Każde z 21 opowiadań stanowi zatem zestaw wyjątkowych utworów, które raz są bardziej wytrawne niczym wysokoprocentowa gorzka czekolada, czasem lekko pikantne jak czekoladka ze szczyptą chili, a czasem podlane trunkiem niczym czekoladowa baryłka z rumem. Niezależnie od rodzaju każde jest jednak unikatowe i zapewnia doznania, zapadające głęboko w pamięć.
Na ten smakowity zestaw nie skusiłam się jednak w pełni świadomie, mając pewność co otrzymam w pudełeczku z napisem „W objęciach pisarz”. Jak to z bombonierką często bywa skusiło mnie opakowanie - sensualna, ale smaczna okładka „W objęciach pisarza” przyciągnęła wzrok i kusiła zawartością. Obiecywała odrobinę pikanterii, ale jednocześnie wskazywała na pewną tajemniczość.
Taki też okazał się ten zbiór opowiadań, chociaż jego zawartość można śmiało podzielić na dwie części. Pierwsza to opowiadania o miłości lub z miłością w tle. Każde przedstawia jej inny aspekt, każde czyni to w jedyny i niepowtarzalny sposób. Autor swojego bezimiennego bohatera, o wielu twarzach, zawodach i życiorysach wciela się w rolę, czasem bardziej, czasem mniej spełnionego mężczyzny, czasem czyni go twórczym artystą, a czasem zagubionym samotnikiem, czy żądnym wrażeń poszukiwaczem wrażeń w szybkim tempie i za wysoką cenę. Czasem jest on idealnym kochankiem, czasem poszukującym miłości romantykiem, a czasem samcem alfa, który choć bez stada zawsze chce objąć przywództwo nawet w nieistniejącej watasze. Niezależnie od roli jaką mu przydzieli i formy w jaką go wtłoczy autor kreuje wizję różnorodnych damsko-męskich relacji. I tu również, jak w życiu, może zdarzyć się miłość spełniona, ale i pojawić się zawód miłosny. Nagłą namiętność, wręcz pożądanie może zastąpić odrzucenie, doznana zdrada, ale i osamotnienie wywołane stratą.
Z kolei druga część zbioru traktuje raczej o braku przewidywalności ludzkiego życia. O nieoczekiwanych i nagłych decyzjach, które na zawsze zmieniają życie, o skutkach własnej bezmyślności, ślepej wierze w dobro tkwiące w ludziach, które odbić się może czkawką, czy farcie, który w życiu jest równie ważny jak unikanie pecha.
W swych opowiadaniach autor jest dowcipny, czasem ironiczny, czasami wręcz szyderczy. Potrafi jednak pięknie operować słowem, niezależnie czy pozostaje w nastroju nostalgicznym czy przepełniony jest dziką żądzą.
W recenzowanym zbiorze pojawiają się również wątki kryminalne, trącące odrobinę makabreską. Może to wynika z faktu że Autor ma na swoim koncie również kilka powieści kryminalnych, zatem zamiłowanie do tego gatunku nie jest mu obce. Pojawia się też odrobina metafizyki.
Chociaż opowiadania zawarte w zbiorze to krótkie formy, zachwycają one stylem i treścią, a zwłaszcza zaskakującymi zakończeniami. Ujmuje również wrażliwość autora, który patrząc na otaczającą go rzeczywistość słowem maluje obrazy. One wraz z treścią samych opowiadań przenoszą czytelnika w zielonogórskie zaułki, pozwalając chłonąć atmosferę tego miasta, które stanowi odrębnego bohatera recenzowanego zbioru.
Jeśli zechcecie skusić się na tę literacką ucztę, już z pełną wiedzą co Was czeka, nie traćcie czasu. Polecam serdecznie, gdyż jest to niezwykle udany zbiór stanowiący przykład literatury przez duże L.

Te krótkie, wciągające i momentami pikantne opowiadania napisane są piękną polszczyzną, czyta się je przyjemnie i ma się ochotę na dalszy ciąg, kontynuację różnych historii. Te małe smaczne kaski, napisane są sprawnie, czasem niedopowiedziane, ale budzące apetyt i pobudzające zmysły. Urzekły mnie opisy kobiet, rzecz jasna, ale również budzącego się życia na mieście, kawiarenek, antykwariatów, zaułków i kawy. Ta książka ma swój klimat. Zakończenia mogłyby przynieść bohaterom więcej szczęścia, ale c'est la vie, samo życie. Podsumowując, ciekawa, zmysłowa i miejscami zabawna lektura.

Dodaj cytat z książki W objęciach pisarza