Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie

Okładka książki Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie Monika Góra
Monika Góra Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2021-05-24
2021-05-24

Zachęcony „Miasteczkiem zbrodni” sięgnąłem po kolejną pozycję Moniki Góry. To też jest przerażająca książka o zbrodni, która nie doczekała się ani wyjaśnienia, ani tym bardziej rozliczenia. I sądząc po liczbie przedstawionych teorii, nie doczekamy się już ani jednego, ani drugiego.

Autorka drobiazgowo przedstawia życiorysy ofiar, śledztwo, a właściwie jego parodię, i wylicza „oficjalnych” i najbardziej prawdopodobnych, ale niewygodnych dla możnych naszego kraju, podejrzanych. Niestety, być może z ostrożności procesowej, albo i obawy o zdrowie, kończy się na wyliczance. Czytelnicy sami muszą wybrać sobie najbardziej prawdopodobnych sprawców i motyw, bo w tym przypadku z pewnością nie był to seryjny samobójca.

2049

Książka "Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie" Moniki Góry zabiera nas do ciekawego reportażu, po którego warto sięgnąć.
Słuchanie audiobooka rozpoczęłam w grudniu i skończyłam w tym tygodniu. Przyznam szczerze, że od dawna chciałam posłuchać więcej o tej sprawie, która przez wiele lat przewijała się w różnych materiałach.
Sprawa Jaroszewiczów to jedna z tych historii, w której jest mnóstwo tajemnic, a ktoś bardzo chce, aby nie ujrzały światła dziennego.
Reportaż po jaki warto sięgnąć, ponieważ autorka wykonała kawał dobrej pracy, aby zebrać to w całość.

Sprawa...

Przerażające fakty opisujące zamordowanie byłego premiera i jego żony oraz nieudolne śledztwo, które nie doprowadziło do ukarania winnych, w książce autorka opisuje bardzo wiele innych niewyjaśnionych śmierci osób, które mogły mieć związek z tymi wydarzeniami?

Książka taka sobie jak dla mnie, ale powiedzmy że w miarę dobra. Ciekawy wątek tak na marginesie rozważań zupełnie to znajomość jednego z synów Jaroszewicza z Nikosiem z Trójmiasta. Także interesy jakie robili w tymże Trójmieście. Niewątpliwie jeśli idzie o samego premiera Jaroszewicza dużo wiedział o różnych osobach, sytuacjach i mógł mieć tzw. kwity. Pytanie zasadnicze kto najwięcej na tym skorzystał? Pewnie kilka ważnych osób, w tym być może z 1 stron gazet, np. świata polityki czy ludzi z czołówki estabiliszmentu poprzedniego systemu.

Interesująca książka do momentu opisu życia i śmierci Jaroszewiczów. Potem już nieco bardziej zagmatwana próba odnalezienia winnych tego morderstwa.

Mocny reportaż. Polecam.

Mocny reportaż. Polecam.

Autorka prezentując biografię ofiary, wyniki kolejnych śledztw, przytaczając zeznania oskarżonych, konfrontując wypowiedzi świadków i śledczych w metodyczny sposób obnaża, a czasem obala, kolejne hipotezy dotyczące motywu. Podważa wiarygodność zeznań, działań, zwraca uwagę na niekonsekwencję. Wnioski pozostawia czytelnikowi.

Obraz, jaki wyłania się z tej książki, nie pozostawia złudzeń, że nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi, że pajęczyna powiązań gęsto i mocno utkana nie pozwala na przeniknięcie do prawdy.

Świetny reportaż, zbudowany na bogatym materiale źródłowym; nielinearna narracja wybiegajaca wprzód lub sięgającą daleko wstecz, po to, by w szerokim spektrum pokazać kontekst sytuacji. Książka nasycona faktami, postaciami, wymagająca przynajmniej podstawowej wiedzy na temat czasów, których dotyczy.

Reportaż, którego tematem jest morderstwo małżeństwa Jaroszewiczów na początku lat 90tych XX wieku. Śmierć jednego z premierów PRL jest punktem wyjścia do nakreślenia relacji polsko - radzieckich, kulisów polityki PRL, największych afer tego okresu, powiązań wywiadowczych, przestępczych z tamtego czasu oraz powiązań służb, policji, mafii i polityki w początkach III RP....

Książka bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, ale średnio napisana. Poza tym wrzucenie do jednej beczki tytułowego morderstwa, rosyjskich nielegałów, macierewiczowskiej nocy teczek, wojny służb i procesu gangu karateków, według mnie zbyt słabo uzasadnione. Bardzo dobrze za to, ukazana jest słabość polskiej policji i aparatu sprawiedliwości i tych z lat dziewięćdziesiątych i współczesnych.

Bardzo rwana narracja i konkurs teorii spiskowych powoduje, że intrygującego tematu zrobiło się to bardzo miałkie

Bardzo ciekawe i fascynujące pierwsze rozdziały. Prezentacja nieudanych śledztw i wątków mnie znużyła i zmęczyła.

• Audiobooki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie