Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie

Okładka książki Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie
Monika Góra Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2021-05-24
2021-05-24

Okładka książki Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego Krzysztof Brożek, Monika Góra
Ocena 7,3
Upadek. Histor... Krzysztof Brożek, M...

Na półkach: , , , ,

Reportaż "Człowiek, który wiedział za dużo" autorstwa Moniki Górskiej czytałam długo, jeśli chodzi o standardy bookstagrama. Jednak, w międzyczasie, chciałam znaleźć artykuły na temat małżeństwa Jaroszewiczów. Zabójstwo byłego premiera powinna odbić się szerokim echem w kraju, prawda? A jednak - ta sprawa jest jak matrioszka. Może się wydawać, że odkryliśmy ostatnią, podczas gdy na światło dzienne, wychodzi z cienia kolejna.

Początek reportażu był dla mnie zdecydowanie zbyt chaotyczny. Nie przepadam też za przykładową rekonstrukcją faktów z perspektywy pokrzywdzonych. Nie mogę za to odmówić pani Górskiej skrupulatności, jeśli chodzi o szczegółowość oraz zebranie i przedstawienie wielu hipotez związanych ze śmiercią Jaroszewiczów. Widać ogrom pracy, który autorka musiała włożyć, by zdobyć informacje na ten temat i złożyć je w całość.

Dobrze też posiadać podstawową wiedzę historyczną z czasów PRL-u. Inaczej można się pogubić w trakcie czytania.

“Człowiek, który wiedział za dużo” Moniki Góry. Lektorem audiobooka jest Maciej Jabłońki.
W latach 90 tych w Aninie zostaje zabity były premier Piotr Jaroszewicz i jego żona. Sprawy nie wyjaśniono do dziś.
Niestety Monika Góra stworzyła coś chaotycznego. Na początku audiobooka najpierw słuchałem o odkryciu zbrodni, oględzinach willi Jaroszewiczów na przemian z życiorysem byłego premiera. Mamy też szereg różnych innych wątków, które mogły by stanowić inne reportaże. Monika Góra porusza tu np : ątekkorupcji u dygnitarzy Prl i Radzieckich, zabójstwa opozycjonistów, sprawę akcji żelazo i kilka innych. Tak więc przy słuchaniu tego audiobooka odniosłem takie samo wrażenie jak przy audiobooko Stephena Kinga “Buick 8”.
Monika Góra też nic nowego tym reportażem nie wniosła do tej sprawy. Na plus tego audiobooka muszę stwierdzić, że niektóre wątki były bardzo ciekawe.
Audiobook technicznie jest dobrze wykonany, ale głos lektora Macieja Jabłońskiego niezbyt mi się podobał.
Podsumowując moje oceny : “Człowiek, który wiedział za dużo 5/10, a ocena techniczna audiobooka to 7/10.

Trzeba w pierwszej kolejności oddać autorce, że przygotowała reportaż, a nie coś na kształt thrillera, co mogłoby się skończyć poszukiwaniem taniej sensacji. Tymczasem dostajemy publikację śledzącą różne wątki śledztw prowadzonych w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów, a także informacje na temat jego potencjalnie niebezpiecznej dla niektórych wiedzy.

Obawiam się niestety, że prawdy nie poznamy nigdy. Jest niewygodna dla zbyt wielu osób, chyba także z solidarnościowej opozycji. Świadczyć o tym może choćby postępowanie prokuratora oskarżającego w ostatnich latach "gang karateków". Człowiek promowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę również wydaje się prowadzić sprawę tak, aby niczego nie wyjaśnić.

Obawiam się niestety,...

Trzydzieści lat minęło... A nie wiadomo nic.

Zabójstwo Jaroszewiczów to początek lat 90. ubiegłego wieku. Jak zwykle w przypadku morderstwa na polityku motyw rabunkowy nie wydaje się tym najbardziej oczywistym. Ale - jak można przeczytać - śledczy tamtych czasów niespecjalnie chcieli cokolwiek znaleźć. I tu swoje śledztwo rozpoczyna Autorka.

Dodać trzeba, że jest ono niezwykle drobiazgowe i szczegółowe. Poznajemy wojenne losy Piotra Jaroszewicza, jego historię jako PRL-owskiego dygnitarza, by w końcu dojść do sedna, czyli pytania: czego bali się ci, którzy się go pozbyli?

Tropów jest wiele, Monika Góra wykonała tytaniczną pracę, żeby je wszystkie (?) zebrać. Niestety, odpowiedzi wciąż brak, mimo że na ławie oskarżonych znaleźli się sprawcy. Jednak czy naprawdę nimi są?

Mimo że ta książka nie ma (nie z winy Autorki) zakończenia, które by wyjaśniało całą sprawę, daje wiele do myślenia o czasach, w jakich żyjemy. Do tego napisana jest ciekawie i wielowątkowo.

Trzydzieści lat minęło... A nie wiadomo nic.

Dodać trzeba, że jest ono...

Bardzo ciężko przebrnąć przez ten reportaż - mnogość wydarzeń, faktów, postaci, wątków ... Ale w nagrodę dostajemy prawdziwe "mięso", reportaż z krwi i kości. Gratuluję autorce , założę się , że poświęciła kilka lat aby stworzyć coś takiego. Pierwszy raz daje dychę! Ale jest to w pełni zasłużona ocena.

Lubię historie, lubię kryminały, a jak jeszcze dodać do tego prawdę i politykę to tym bardziej musiałam spróbować przeczytać tę książkę.

Próba wyjaśnienia tajemnicy morderstwa małżeństwa Jaroszewiczów, z jednej strony wiele wyjaśnia i wiele zostawia do wyjaśnienia. Podoba mi się sposób prowadzenia historii, zaciekawiła wątkami tajemnic z przeszłości.

Trudno taką książkę ocenić czy polecić. Ale na pewno nie każdy ją polubi 🤨

Trudno taką książkę...

Bardzo wyczerpująca pozycja.

Bardzo wyczerpująca pozycja.

Bardzo ciekawa

Bardzo ciekawa

Ciekawa ale trochę przydługawa historia śmierci byłego premiera PRL i jego małżonki. Dużo wątków, dużo pytań, dużo wątpliwości. Sprawa, którą żyła Polska lat 90-tych.

Dobrze i ciekawie napisana książka. Dla mnie zawiera bardzo wiele ciekawych rzeczy, polecam ,tym którzy znają i interesują się tematem .

Dodaj cytat z książki Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie