Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego

Okładka książki Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego Krzysztof Brożek, Monika Góra
Okładka książki Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego
Krzysztof BrożekMonika Góra Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
Czarna Owca
2020-09-30
2020-09-30
literatura polska prałat kanonik Jankowski biznesmen kościół Gdańsk Solidarność

Okładka książki Dzieje medycyny w Polsce. Tom 2. Lata 1914-1944 Adam Białas, Józef Borówka, Krzysztof Brożek, Wojciech Noszczyk, Jerzy Supady
Dzieje medycyn... Adam Białas, Józef ...
Okładka książki Zarys dziejów chirurgii polskiej Józef Bogusz, Krzysztof Brożek, Zdzisław Gajda, Wojciech Noszczyk
Zarys dziejów ... Józef Bogusz, Krzys...

1962

Pamiętam czasy, gdy ksiądz Jankowski był wręcz celebrytą. Uwielbianym przez wszystkich, ciągle obecnym w mediach.
Książkę warto przeczytać, by poznać prawdziwe oblicze prałata i stosunki panujące w Kościele i państwie.

Rewelacja. Poruszający obraz rodzącego się kapitalizmu i wstrząsający obraz ks Jankowskiego. Zastanawiam się stale, czy ks Jankowski zrobił więcej dobrego czy złego. Nie wiem, ale chyba niestety więcej złego...

„Ksiądz Jankowski kochał siebie. Narcyzm, ego, miłość własna były tak duże, że nie panował nad tym, to go niosło – twierdzi Fudakowski. – Kochał też Polskę, ale jak się przez chwilę o nim nie mówiło, to był nieszczęśliwy."

Gdzie jest granica między narcyzem a zdrowym egoizmem?
Kiedy należy przystopować i zawrócić? To chyba nie jest łatwe pytanie, bo dla każdego z nas granicą może być w innym miejscu. Ale musimy być świadomi, że może być bardzo cienka.

"Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego" to książka, której się bałam, ale chciałam poznać.
Dlaczego? Słyszałam fragmenty życia Jankowskiego. Znałam kontrowersje, które się pokazywały wokół tego nazwiska. Dlaczego bałam się czytać? Ponieważ bałam się, że Autorzy ukierunkują mnie na coś. Że skierują moje myśli w jedną stronę, a ja nie będę miała wyjścia i będę się musiała temu poddać. Na szczęście tak się nie stało. Opinia zwolenników i przeciwników, fakty i domysły, które w żaden sposób nie są kwestionowane i do czytelników należy ostatnie zdanie, ostatnia myśl o człowieku na temat którego powstała książka. Mnie to podejście satysfakcjonuje.
I jeśli lubicie takie książki, to możecie śmiało sięgać i po tę. Myślę, że się nie zawiedziecie.

Gdzie jest granica między narcyzem a zdrowym egoizmem?

„Ksiądz Jankowski kochał siebie. Narcyzm, ego, miłość własna były tak duże, że nie panował nad tym, to go niosło – twierdzi Fudakowski. – Kochał też Polskę, ale jak się przez chwilę o nim nie mówiło, to był nieszczęśliwy. To są te same cechy, co u Lecha Wałęsy. I te cechy rozgrywali esbecy”*.

Człowiek to nieprawdopodobna istota. Czai się w nim i dobro i zło. I altruizm i pycha. Nie inaczej jest z prałatem Jankowskim – do tej pory jego postać kojarzyła mi się jednoznacznie negatywnie i lektura w sumie utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Bo nie powinno być akceptacji dla życia ponad stan, zwłaszcza jeśli chodzi o duchownych, którzy (przynajmniej w teorii) powinni świecić przykładem innym.

Nie powinno by też akceptacji dla działań „gorszących”. Z lektury książki wywnioskowałam (jeśli źle zrozumiałam to moja wyłączna wina),że nie udowodniono jednoznacznie księdzu czynów pedofilskich, choć patrząc na całość niewątpliwie demoralizował on młodych chłopców, co niejednemu z nich złamało życie. Autorzy nie liczą na tanią sensację, dokładnie badają wszystkie tropy, bo często niestety okazuje się, że domniemane ofiary rozmijają się z prawdą. I to jest w takich sprawach najgorsze – że dla pieniędzy czy rozgłosu jedni kłamią, a prawdziwi poszkodowani nieraz żyją z niewyobrażalnym piętnem i ranami psychicznymi, ale boją się zeznawać.

Prałat Jankowski nie był wielkim człowiekiem, można nawet powiedzieć, że był miernotą – miał problemy w nauce, ciężko mu się było odnaleźć w świecie. Posiadał jednak cechę, która zadecydowała o jego karierze – potrafił stworzyć sobie kontakty, był towarzyskim społecznikiem. Nie da się również zaprzeczyć, że przez te wszystkie lata pomógł wielu ludziom, dlatego też jego osoba obrosła legendą. Do tego był zadufany w sobie, narcystyczny, zresztą cytat z początku idealnie oddaje jego postać.

Monika Góra i Krzysztof Brożek świetnie ukazali też czasy PRLu i transformacji. To przerażające, jak powstawały wtedy fortuny najbogatszych Polaków – z uczciwością nie miało to nic wspólnego. Dominowały układy i kolesiostwo. Jeśli kogoś nie interesuje osoba prałata Jankowskiego, to warto przeczytać „Upadek” nawet ze względu na ukazanie tego kontekstu historycznego.

* M. Góra, K. Brożek, Upadek, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020, s. 115-116.

Rys historyczny kapalena solidarności, patologia w KK, molestowanie nieletnich plus późniejsze biznesy z mafią. Warto.

1976

Dość długo zbierałam się do napisania recenzji tej książki. Po jej lekturze mam w głowie ogromny mętlik. I nie, nie chodzi mi o to, że to jest zła publikacja, tylko wywołała we mnie sporo emocji, zwłaszcza tych złych.

Nie brakuje w Polsce osób duchownych z powołania, które są w stanie wyciągnąć do nas rękę, gdy brakuje nam sił. Sama miałam to szczęście, że poznałam kilkoro takich ludzi. Niestety, nie brakuje również duchownych, którzy wykorzystują swoją pozycję i zamiast pomagać ludziom, często zmieniają ich życie w piekło.

Nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej publikacji. Nie byłam pewna, w którą stronę pójdzie narracja, jak autorzy podejdą do tematu. Muszę jednak powiedzieć, że to kawał dobrego dziennikarskiego śledztwa. Nie miałam wrażenia, że autorzy mieli gotową tezę i starają się za wszelką cenę przekonać mnie do swoich racji.

Mamy tu wypowiedzi osób z obu stron barykady. Nie ma tu wyłącznie negatywnych opinii na temat prałata Jankowskiego. Możemy znaleźć tu wspomnienia osób, którym ten człowiek pomógł. Nie brakuje jednak ludzkiej tragedii. Bardzo trudno czytało mi się te bolesne fragmenty.

Nigdy nie zrozumiem tego, jak można wykorzystać seksualnie dziecko. Nie zrozumiem też ukrywania pedofilii poprzez zamiatanie sprawy pod dywan czy przeniesienie osoby duchownej do innej parafii. Krew mroziła mi się w żyłach, gdy czytałam wypowiedź osoby, która wiedziała od 1993 roku o wykorzystywaniu nieletnich przez prałata, ale tego nie zgłosiła.

Ta książka daje sporo do myślenia i zostawia po sobie mętlik w głowie. Nigdy nie powinno dojść do opisanych tu sytuacji. A jednak wciąż mają one miejsce.

Jeśli szukacie dobrego reportażu, polecam tę książkę. Nie jest łatwa, ale warto ją przeczytać.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Niesamowita historia o człowieku który umiał wpływać na ludzi, żył ponad stan, a w ostatnich dniach swojego życia, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, nikogo przy nim nie było...
Przez takich księży, a jest ich wcale niemało, ludzie odwracają się od Kościoła...

✴„UPADEK. HISTORIA PRAŁATA HENRYKA JANKOWSKIEGO.”✴

Monika Góra Krzysztof Brożek Wydawnictwo CZARNA OWCA

Może na wstępie zapytam co sądzicie o prałacie Henryku Jankowskim? Na pewno słyszeliście, widzieliście i czytaliście o tym człowieku. Jakiś czas temu było o nim bardzo głośno. Jak dla mnie jest, a w zasadzie była to bardzo kontrowersyjna osoba.
Dostałam propozycję zrecenzowania książki „Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego.” . Oczywiście od razu zgodziłam się, ponieważ chciałam dowiedzieć się więcej o tej osobie. Kim on tak naprawdę był, oraz czy przyczynił się do molestowania nieletnich. Książka po części odpowiada na te pytania.
Można powiedzieć, że prałat Jankowski był duchownym ale przede wszystkim celebrytą. Lubił otaczać się wpływowymi ludźmi, niekoniecznie dobrymi. Wywnioskowałam, że przez biedę w dzieciństwie w późniejszym życiu lubił gromadzić bogactwo. Między innymi dlatego lubił bogatych ludzi. Bał się samotności, dlatego lubił spać z nieletnimi chłopcami – ministrantami. Co na to ich rodzice? Po części odpowiedź znajdziecie w tej książce. Czy ich molestował chłopców? Tego na 100% nie wiem, ale myślę, że niestety tak. Czy był dobrym człowiekiem? Nie sądzę. Pomagał innym osobą, ale miał w tym swój cel.
W książce są również opisane główne grzech prałata Henryka Jankowskiego, między innymi: pycha, chciwość, łakomstwo i tak dalej. Opisane jest również jego życie i współpraca z różnymi służbami. Prałat Jankowski był donosicielem.
Nie wiem czemu dopuścili Jankowskiego do święceń kapłańskich, jak czytamy w „Upadku” nie zdał najważniejszych egzaminów.
Prałat miał silne parcie na sławę. Lubił jak się o nim mówiło i go wszędzie zapraszano.
Co mnie zdziwiło? To zdjęcia w książce, które przedstawiają : wodę mineralną Jankowski i wino Monsignore z wizerunkiem prałata Jankowskiego.
O upadku jego pomnika pewnie wszyscy pamiętacie. Pomnik runął w grudniu 2018r.
Autorzy tej książki zrobili kawał dobrej roboty. Rozmawiali z mnóstwem świadków. Dotarli tam, gdzie normalnie byśmy nie dotarli. Wiadomo nie wszyscy chcieli mówić. Jego obrońcy bronią go, przeciwnicy wręcz przeciwnie. Prałat Jankowski podzielił społeczeństwo.
Po której stronie wy stoicie? Byliście za prałatem czy przeciwko niemu?
Książkę polecam dla osób, które starają się dojść do prawdy i lubią literaturę na faktach. Szczerze to książkę czytałam bardzo długo, ponieważ jest tam mnóstwo opisów i temat jest bardzo trudny. Ksiądz dla mnie powinien świecić przykładem, a nie biegać za pieniędzmi i sławą. Ksiądz powinien być skromny, żeby przyciągnąć wiernych, a nie pokazywać pełen przepych.
Mnóstwo ciekawostek na temat prałata Jankowskiego znajdziecie w „Upadku”. Moja ocena to 8/10 za trud włożony w dążeniu do prawdy. Czy w swoim dziennikarskim śledztwie dotarli do prawdy? To już musicie przeczytać sami. Czasami warto przeczytać takie książki.

✴„UPADEK. HISTORIA PRAŁATA HENRYKA JANKOWSKIEGO.”✴

Monika Góra Krzysztof Brożek Wydawnictwo CZARNA OWCA

Dostałam propozycję...

Rzetelna, solidna biografia. Warto.

Rzetelna, solidna biografia. Warto.

Książka napisana w sposób wyważony, raczej fakty nie oskarżenia. Warto po nią sięgnąć, aby przybliżyć sobie niejednoznaczną postać księdza Jankowskiego.

• Biografie
  • Reportaż/Na Faktach