Warzywa na balkonie

Warzywa na balkonie
Septem
2021-03-16
2021-03-16

Doskonała książka, a zarazem ogromne kompendium wiedzy dla laików. A także, osób, które są obeznane już w uprawie roślin na balkonie. Zaczynając od podłoża, a także jakie rośliny warto sadzić razem i osobno. A skończywszy na ciekawostkach, dotyczących poszczególnych gatunków roślin. Przy nie jednej, zatrzymasz się na dłużej i zobaczysz, gdzie tkwił problem. Że twoje pomidory nie chciały rosnąć, albo usychały. Sama popełniłam bardzo wiele błędów, których nie rozumiałam. Ta książka to taka moja mała encyklopedia balkonowa. Prosta w obsłudze, a zarazem napisana lekko i bez zbędnego lania wody. Przepięknie zilustrowana i wydana, posłuży na lata. Polecam!

🍅„WARZYWA NA BALKONIE”🍅

Michał Mazik Wydawnictwo Septem

W moje ręce trafił niesamowity poradnik „Warzywa na balkonie” Michała Mazika. Autor w przyjemny i przejrzysty sposób opowiada o warzywach, owocach i zioła, które możemy hodować na balkonie.
Od czego trzeba zacząć? Od wyboru odpowiedniego podłoża. Później przechodzimy do wyboru pojemników. Autor podpowiada kiedy i jak należy siać i sadzić wybrane warzywa, owoce i zioła. Jak należy je pielęgnować podczas każdego etapu wzrostu?
Najbardziej podobał mi się rozdział na temat sąsiadów. Nie wiedziałam, że niektórych warzyw, owoców i ziół nie wolno sadzić obok siebie. Dzięki temu poradnikowi wiem, dlaczego w zeszłym roku nie wszystko wyszło tak jak zaplanowałam. Teraz już wiem co i jak i nie popełnię tych samych błędów.
Uwielbiam również rozdział poświęcony warzywom, owocom i ziołom. Znajduje się w nim między innymi kiedy siać, kiedy sadzić, jak pielęgnować, jak podawać i kilka innych ciekawostek.
Załączone są również piękne zdjęcia. Aż chce się jeść.
Książka jest godna polecenia miłośnikom ogrodnictwa – nie tylko na balkonie.

🍅„WARZYWA NA BALKONIE”🍅

Michał Mazik Wydawnictwo Septem

Większość z nas pamięta z dzieciństwa smak i zapach świeżych owoców i warzyw. Najprawdziwsze szczęście miały te osoby, które miały możliwość zrywania ich prosto z krzaka czy drzewa – tej przyjemności i smaku nic nie zastąpi. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy za tym tęsknić, bowiem przynajmniej część tych smakowitości możemy mieć na wyciągnięcie ręki. I tak naprawdę wcale nie jest nam do tego potrzebny dom z ogrodem czy pole. Wystarczy tylko balkon, a w ostateczności nawet … parapet.
Jak jednak się za to zabrać, kiedy nie mamy zupełnie pojęcia o uprawie roślin? Warto sięgnąć po książkę Michała Mazika pt. „Warzywa na balkonie”, która zawiera zarówno techniczne wskazówki związane m.in. z przygotowaniem donic czy ziemi, jak i opisy uprawy kilkudziesięciu roślin jadalnych (oraz grzybów). Opublikowana nakładem Wydawnictwa Septem pozycja adresowana jest zarówno do tych osób, które już podejmowały (mniej lub bardziej skuteczne) próby balkonowej hodowli, jak i do tych, które dopiero planują rozpocząć działania w tym kierunku. Z książki skorzystać mogą również osoby, które posiadają działki czy ogrody – być może lektura stanie się impulsem do zmian w zakresie szczegółów upraw określonych rodzajów warzyw, czy nawet do rozszerzenia puli uprawianych gatunków.
Książka składa się z dwóch części: ogólnej oraz skoncentrowanej na uprawie warzyw i grzybów. W pierwszej z nich Mazik porusza szczegóły dotyczące podstawowych informacji, związanych ze stworzeniem warunków do rozwoju roślin. Dowiemy się tu, jak wybrać ziemię pod uprawę warzyw i ziół, jak prawidłowo dobrać pojemniki i donice, by były one najlepsze dla efektywnej uprawy roślin. Autor podkreśla, jak ważna jest to czynność, bowiem niedopasowanie pojemnika spowolni wzrost zieleni i ograniczy plony. Poznamy odpowiedź na pytanie, kiedy i jak wysiewać nasiona roślin i w jaki sposób je pielęgnować.
Niezwykle cenny jest rozdział poświęcony … sąsiadom, jak się bowiem okazuje pewne gatunki roślin bardzo się nie lubią i negatywnie na siebie wpływają, hamując rozwój rośliny rosnącej obok. Poznamy również uniwersalne zasady ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz zidentyfikujemy objawy niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych. Już nigdy nie będziemy się musieli martwić o to, jak zadbać o rośliny w czasie urlopu, bowiem Mazik opisuje różnego rodzaju sposoby na zapobieganie suszy. Książka zabiera również rozdział o konspektach i miniszklarniach, z którego dowiemy się, jak chronić rośliny przed niską temperaturą, a także o ochronie przed słońcem i przechowywaniu warzyw. Dla miłośników nieszablonowych rozwiązań niezwykle cenny będzie rozdział poświęcony ogrodom wertykalnym, wykonanym m.in. z palet.
Część druga książki zawiera szczegółowy opis uprawy warzyw i grzybów na balkonie. Warzywa zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej i opatrzone m.in. takimi informacjami jak popularne odmiany, wymagania hodowlane, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, właściwości odżywcze i pielęgnacyjne, zastosowanie w kuchni, a nawet ciekawostki na temat danego warzywa (czy wiecie na przykład, które nazywane jest „jabłkiem miłości”?). W części tej znajdziemy również informacje na temat przypraw i ziół oraz grzybów. Dowiemy się też, co możemy stosować zamiast cukru i poznamy warzywno-ziołowe „cuda”, czyli takie rośliny, jak fasolnik chiński, mizuna czy ogórek meksykański.
Lektura książki dostarcza nam niezwykle cennych informacji, których największą zaletą jest spójność oraz kompleksowość. Jestem przekonana, że po lekturze książki większość czytelników zacznie planować, co też posieje na balkonie, a choć takie uprawy z pewnością nie zaspokoją potrzeb żywieniowych, to jednak praca przy nich będzie prawdziwą przyjemnością. Nie mówiąc już o konsumpcji owoców tej pracy.

Doskonała, przydatna, pięknie wydana - super!

Doskonała, przydatna, pięknie wydana - super!

Kto nie marzył o własnych truskawkach i pomidorkach na balkonie? Wychodzicie, zbieracie i zajadacie prosto z krzaczka ♡ Prawda, że brzmi to świetnie? Dla mnie zdecydowanie tak! Dlatego w tym roku postanowiłam, że mój balkon zamieni się w prawdziwy ogród. Prócz pięknych kwiatów oraz ziół mają znaleźć się na nim także warzywa i owoce ♡ Żeby troszeczkę więcej dowiedzieć się o ich uprawie balkonowej sięgnęłam po książkę Michała Mazika „Warzywa na balkonie”.
Książka okazuje się być bardzo pomocna, ponieważ od A do Z przeprowadza laika ogrodowego po tajnikach uprawy roślin. Podzielona jest ona na 15 tematycznych rozdziałów, z których dowiemy się między innymi jak dobrać podłoże, w jakich pojemnikach sadzić poszczególne roślinki, kiedy, w jaki sposób siać nasionka i jak o nie dbać. Bardzo spodobał mi się rozdział o nazwie „Sąsiedzi”, z którego możemy się dowiedzieć jakie rośliny możemy sadzić obok siebie, a jakie „kombinacje” lepiej pomijać. Jest to dla mnie ważny rozdział biorąc pod uwagę, że balkonowy ogród to nie tylko warzywa, ale także kwiaty. Znalazłam także praktyczne porady co zrobić ze szkodnikami. Jeżeli pomyśleliście teraz „Jak to co? Idziesz kupić chemiczny oprysk” to się grubo mylicie! Autor stawia na to, aby przedstawić nam uprawę roślin w sposób jak najbardziej naturalny w duchu zero waste. W książce znalazły się także wskazówki co zrobić z balkonowym ogrodem podczas urlopu, jak chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz co z nim zrobić podczas zimy.
Zastanawiacie się jakie warzywa, czy zioła wybrać na swój balkon? No problem! Pan Michał, a raczej jego książka także w tym pomoże. 5 rozdziałów poświęconych jest na opis poszczególnych roślin - ich interesujących odmian, zabiegi pielęgnacyjne, wymagania hodowlane, właściwości odżywcze oraz lecznicze, zastosowanie w kuchni i ciekawostki.
Śmiało mogę powiedzieć, że książka ta stała się moją biblią ogrodnika! Polecam, każdemu kto chce mieć namiastkę ogrodu na swoim balkonie, ale i nie tylko! Masz piękny ogród, w których chcesz zacząć uprawiać warzywa? Ta książka także na pewno Ci pomoże.
Na szczególną pochwałę zasługuje samo wydanie, które zostało opatrzone w przepiękne ilustracje.

#517 - Warzywa na balkonie - Michał Mazik - Wydawnictwo Septem
#77/52/2021

Książka ma 336 stron, swoją premierę miała dnia 16.03.2021 roku i jest to poradnik ogrodniczy.

Jest ona podzielona na 15 rozdziałów, które opowiadają o tym, jaką wybrać ziemię, oraz pojemniki pod uprawy. Są tu praktyczne informacje dotyczące siewu i pielęgnacji roślin, a także ich ochrony przed szkodnikami, zimnem, czy słońcem.

To już będzie mój trzeci sezon warzyw na balkonie, choć w poprzednich latach moje zbiory były niewielkie, dlatego chętnie sięgnęłam do tej książki.

Bardzo za nią dziękuję Wydawnictwo Septem.

#517 - Warzywa na balkonie - Michał Mazik - Wydawnictwo Septem
#77/52/2021

Czy nie marzyliście kiedyś o posiadaniu własnego ogródka? Pewnie wielu z was chciałoby mieć świeże zioła, kanapki ze świeżo zebraną sałatą i pomidorem, ale myślicie że w mieszkaniu jest to nie możliwe. Otóż ta książka pokazuje, że uprawa warzyw w blok jest możliwa i nie trzeba nam hektarów pola, a wystarczy nawet mały balkon. W książce zostały szczegółowo odmówione różne rodzaje warzyw, ich upodobania, na co my powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru warzyw do naszego balkonu. W bardzo przystępny sposób omówiony jest temat szkodników, jak z nimi włączyć i jak zapobiegać ich pojawieniu się. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przedstawione w tej pozycji pozwolą nam cieszyć się własnym balkonowym środkiem i świeżym warzywami.

• Do kupienia
  • Fauna i flora/ zwierzaki/ natura🐦🐴🐾🐈🦁🦋🦆🐰🐶🐼🦘🐯
  • A_do kupienia (papier)
  • Posiadam, Wydawnictwo Septem
  • Recenzencka
  • Inne

Dodaj cytat z książki Warzywa na balkonie