Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze nie marnuj.

Okładka książki Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze nie marnuj. Michał Mazik
Okładka książki Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze nie marnuj.
Michał Mazik Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Septem
2021-07-06
2021-07-06
zero waste ogród eko

Chciałabym przedstawić Wam książkę, która wprowadziła we mnie spokój. Pamiętam, że kilkakrotnie oglądałam ten poradnik zastanawiając się co w nim znajdę. Czy faktycznie jest mi on potrzebny? Nie oszukujmy się ale w dobie internetu, podcastów i mediów społecznościowych wiedza czasem jest na wyciągniecie ręki. Ale jak mi powtarza mój rezolutny bratanek (9l)"Pamiętaj Ciotka, Internet kłamie". I wtedy otrzymałam Teb poradnik jako prezent urodzinowy.
_
Czytając "Zero waste w ogrodzie" chciałam poznawać więcej i więcej rzeczy, które będę mogła wykorzystać w swoim ogrodzie. Za każdym razem, gdy dana roślina bądź pomysł wydawał mi się idealny to myślami planowałam go już w ogrodzie. A jak już skończyłam czytać to nie mogę przestać wracać do niej myślami i o niej rozmawiać. Może właśnie dlatego książka aktualnie wędruje z rąk do rąk moich bliskich. Nie mogę przestać się nią zachwycać, a w nich wzbudzą to ciekawość.
_
Co podobało mi się najbardziej w poradniku? 7 grzechów popełnianych w ogrodzie, które później autor tłumaczy czytelnikowi, aby ten lepiej je zrozumiał i przyswoił. Dzięki nim zrozumiałam, gdzie popełniam największe błędy. A należą do nich zakupoholizm, nieumiarkowanie, zapominalstwo i brak systematyczności, zabijanie wszystkiego co się rusza, nadgorliwość, łatwowierność, marnotrawstwo.
_
Czy wykorzystałam już wiedzę z książki w praktyce? Tak. W moim ogródku znalazłam miejsce na cegły, które zostały mi po remoncie domu. Skórki od bananów nie są już wyrzucane do kosza, a nawożą rośliny nie tylko te na dworze ale również te domowe. No i ten ocet na odstraszenie kotów z moich grządek. W planach mam dużo więcej ale też wiem, aby z niczym się nie spieszyć i częściej cieszyć z tego co daje mi ogród jak choćby spokój ducha.
_
Polecam! I mam nadzieję, że Wam ten poradnik pomoże tak jak mi.

Wydaje się, że idea slow life istnieje już tak długo, że każdy wie co może robić, by żyć lepiej. A jednak nadal brakuje dobrych książek na ten temat. Dziś trafiliśmy na świetną pozycję z Wydawnictwa Helion, która może tą lukę uzupełnić.
“Zero waste w ogrodzie” to niesamowicie wciągająca lektura dla miłośników natury. Jeśli macie własne przydomowe ogródki to na pewno niejednokrotnie zastanawialiście co zrobić z pozostałościami domowymi czy resztkami z ogrodowych upraw. Michał Maziak pomógł nam w tym. Wyróżnił 7 grzechów głównych – takich, których się spodziewacie, jak i tych zaskakujących:

zakupoholizm
nieumiarkowanie
zapominalstwo i brak systematyczność
zabijanie wszystkiego, co się rusza
nadgorliwość
łatwowierność
marnotrawstwo
Subiektywna lista popełnianych w ogrodzie grzechów obejmuje miedzy innymi marnotrawstwo: wody, produktów nadających się do kompostowania, starych sprzętów, pojemników itd. Autor znajduje nieszablonowe rozwiązania. Z każdą stroną zaczynamy pytać siebie samych Dlaczego tego jeszcze nie stosowałem?
Najbardziej zaskoczył nas fakt wykorzystania materiałów budowlanych! To można wykorzystać? Jak się okazuje tak. A myślę, że niejeden z Was po budowie czy remoncie miał problem z cegłami, betonem czy styropianem. Teraz zrobicie z tego…. o tym przeczytajcie sami – nie będziemy zdradzać szczegółów.

To opracowanie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z ogrodem, ale i dla tych, którzy dysponują już różnymi produktami ze swojego kawałka zieleni. Dla tych, którzy są właścicielami dużych powierzchni, jak i dla tych, którzy wtuleni w ogrody sąsiadów pragną mieć coś zdrowego, oryginalnego, różniącego się od tego, co widzą za płotem.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Przyjemnie się ją czyta. Bogato ilustrowana z dokładnymi opisami będzie służyć Wam latami. Rozpoznanie ziół i kwiatów nie będzie stanowiło problemu. Autor pomaga umiejętnie wykorzystać to, co samo wyrośnie wśród trawy, ale podpowiada również co zrobić aby urosło to, czego oczekujemy. Nieproszeni goście na naszej działce też nie stanowią problemu. Nie zabijamy, odstraszamy. Jak to zrobić? – podpowiada Michał Mazik. Jak wykorzystać to, co niewykorzystane w domu? Jak oszczędzać wodę? Itd…Itp…

„Zero waste w ogrodzie” to bardzo dobra podpowiedź, jak mądrze gospodarować na swoim kawałku ziemi.

Ta książka niech będzie inspiracją do pomysłów na miarę tego, co posiadamy. Stosowanie kilku sztuczek zero waste zapewnieni nam radość z wypielęgnowanej własnej zieleni.

My już zaczęliśmy stosować rady autora. Kolej na Ciebie:)

Uważam, że takich książek powinno być znacznie więcej! „Zero Waste w ogrodzie” Michała Zazika to świetny poradnik jak szanować przyrodę, nie marnować jej oraz nie gromadzić śmieci. Książka zaczyna się od wprowadzenia nas w znaczenie ZERO WASTE w znaczeniu naszego całego życia. Autor opisała siedem grzechów, jakie najczęściej popełniamy w naszych ogrodach oraz na działkach. Praktyczna wiedza w postaci: jak produkować sadzonki w domowych warunkach, jest niezwykle przydatna, zwłaszcza że już tu widzimy jak wykorzystać nasz śmieci. Bardzo dużo miejsca w książce autor poświęcił na praktyczne informacje o kompostowaniu, rodzajach ziemi oraz nawozach. Najbardziej spodobał mi się rozdział o chwastach, w którym autor szczegółowo opisał jak je wykorzystywać w kuchni oraz w domowej apteczce.
Wisienką na torcie są oryginalne ozdoby ogrodowe wykonane z dziurawych kaloszy, popękanych naczyń czy doniczek. Dekoracje te są unikatowe w swoim rodzaju i niepowtarzalnie. Pięknie komponują się w ogrodowym krajobrazie i nadają mu ciekawy, magiczny charakter. Ponadto jest to idealny sposób na recykling oraz powtórne wykorzystanie tego, co w normalnych warunkach wylądowałoby na śmietniku. Świetna książka! Polecam zarówno doświadczonym ogrodnikom jak i laikom.

„Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze — nie marnuj" stanowi zbiór praktycznych rad, które w zgodzie z naturą pomagają nam zadbać o rośliny, ale też powstrzymują nas przed zbędnymi zakupami, bo większość produktów mamy pod ręką. Michał Mazik radzi jak powinna wyglądać produkcja sądzonek, co z nawozami i kompostem oraz jak chronić rośliny. Zdradza które produkty mogą nas zaskoczyć swoim zastosowaniem (chociażby szare mydło jest użyteczne nawet w ogrodzie) i jakie korzyści mogą dać nam niektóre chwasty. Namawia do ograniczenia chemii, ale nie całkowitego jej wykluczenia. Daje pomysły na to, jak wykorzystać odpady z domu czy z budowy i pobudza wyobraźnię. Po zapoznaniu się z treścią już planuję zakup mączki bazaltowej, która będzie stanowić świetną zaporę od ślimaków (zmora ogrodów),a po wchłonięciu da roślinom niezbędne substancje odżywcze. Już zbieram szyszki, by stworzyć hotel dla pszczół. Już mam głowę pełną propozycji nawozów dla mojego balkonowego buszu.

Książka została przyozdobiona estetycznymi zdjęciami i uroczymi ilustracjami, które cieszą oczy. Przywykłam już do tego, że podwydawnictwa grupy Helion wizualnie sprawiają przyjemność, a i treścią zwykle mnie zadowalają. W tym przypadku autor dał mi zastrzyk motywacji, by należycie zadbać o moje rośliny i już wiem, że będę często zaglądać do jego pracy. Książka zgrabna i warta uwagi, jeśli szukacie prostych, codziennych porad ogrodowych. A sama idea zachowania w nim zero waste — fantastyczna!

• Poradniki
  • .2021
  • Dobre życie
  • Ekologia
  • Dom i ogród
  • Rośliny i zwierzęta

Dodaj cytat z książki Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze nie marnuj.