Moja rodzina i inne zwierzęta

Gerald Durrell Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Trylogia z Korfu (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
My Family and Other Animals
2019-04-10
1994-01-19
Data 1. wydania:
1968-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Noir sur Blanc
Grecja mentalność obyczajowość relacje międzyludzkie relacje rodzinne rodzina wspomnienia wyspa życie codzienne
My Family and Other Animals
Trylogia z Korfu (tom 1)
biografia, autobiografia, pamiętnik
2019-04-10
Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Na podstawie książki BBC wyprodukowało serial. Przyznam się, że najpierw go obejrzałam, a potem sięgnęłam po książki. Film nawiązuje do wydarzeń, część zmienia lub pomija. Pomaga jednak przy czytaniu, bo obraz greckiego morza, słońca i przyrody towarzyszy czytelnikowi. Jak dla mnie cała trylogia jest fantastyczna!!!

W zasadzie w książce nie dzieje się za dużo. Czasem trochę wieje nudą ale jest to tak urocza książka, pełna ciepła i miłych wspomnień, że cieszę się że ją przeczytałam. Jest tu bardzo ale to bardzo wiele opisów zwierząt , szczególnie insektów. Cała rodzinka czasem śmieszna a czasem zwyczajna. Nie ma tutaj akcji rodem z kryminałów ale klimat jest niebywały. Na pewno sięgnę...

Książka Durrella "Moja rodzina i inne zwierzęta" wprowadziła mnie w dobry, prawie wakacyjny nastrój, jakże różny od obecnej, trudnej rzeczywistości. Na moment lektury tego utworu przeniosłam się duchem na przepiękną, słoneczną wyspę Korfu, zanurzyłam się w oszałamiającym bogactwie tamtejszej przyrody, w jej kolorach, zapachach, dźwiękach...
A to wszystko za sprawą...

super, momentami można pęknąć ze śmiechu

Świetna!

Jedna z najzabawniejszych książek jakie przeczytałam. Przesycona miłością do zwierząt i zrozumieniem dla dziwactw własnej rodziny. Czytałam ją wielokrotnie i zawsze poprawia mi humor. Larry i te jego hasła - genialne. Scena ze skorpionami - mistrzostwo świata. Popłakałam się ze śmiechu.

Gdy rozsądek i nakazo-zakazy mówią #zostańwdomu, należy podróżować w wyobraźni. Zostawić realne tu i teraz. A głowa... na Korfu, w lata trzydzieste, z ekscentrycznymi Durrellami.

Zapraszam na www.czytaska.pl na wyspę pełną słońca i niezwykłego życia.

Pierwszą połowę maja spędziłam w tym roku na Korfu z dość ekscentryczną rodzinką Durrellów 🤗
Spacerując wśród drzew oliwnych, brodząc w jeziorze czy morzu obserwowałam przyrodę wyspy oczami chłopca, który był nią zafascynowany, i który godzinami potrafił obserwować jedno zwierzę, by zbadać jego naturę. Ta pasja powodowała, że wszystko co znalazł sprowadzał do domu (łącznie...

„Powoli osiadł na nas czar tej wyspy, miękko, lecz mocno, jak kwietny pył. Każdy dzień niósł w sobie taki spokój, taką bezkresność; chciałoby się, żeby się nigdy nie skończył.”

„Moja rodzina i inne zwierzęta” to książka dla osób, które potrafią cieszyć się życiem lub pragną się dopiero tej trudnej sztuki nauczyć. Tych, co potrafią zatrzymać się w pędzie, przysiąść gdzieś...

Niezwykle ciekawa i pogodna opowieść biograficzna słynnego brytyjskiego przyrodnika z jego i jego rodziny z pobytu na greckiej wyspie Korfu.

Dyskusje

• Chcę w prezencie