Moja rodzina i inne zwierzęta

Cykl: Trylogia z Korfu (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
7,47 (255 ocen i 28 opinii) Zobacz oceny
10
24
9
40
8
66
7
73
6
29
5
11
4
7
3
2
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
My Family and Other Animals
data wydania
ISBN
9788365613783
liczba stron
296
język
polski
dodała
Ag2S

Długo oczekiwane nowe wydanie bestsellerowej autobiograficznej książki Geralda Durrella, opisującej lata spędzone przez jego rodzinę na greckiej wyspie Korfu. Ekscentrycy, artyści, lekkoduchy. Brytyjczycy nie znający żadnych konwenansów. Durrellów poznajemy oczami najmłodszego członka rodu, który, wiedziony przyrodniczą pasją, wzbogaca ich codzienność prawdziwą plejadą zwierzęcych...

Długo oczekiwane nowe wydanie bestsellerowej autobiograficznej książki Geralda Durrella, opisującej lata spędzone przez jego rodzinę na greckiej wyspie Korfu.

Ekscentrycy, artyści, lekkoduchy. Brytyjczycy nie znający żadnych konwenansów. Durrellów poznajemy oczami najmłodszego członka rodu, który, wiedziony przyrodniczą pasją, wzbogaca ich codzienność prawdziwą plejadą zwierzęcych podopiecznych. Czym byłby rodzinny obiad bez znajdowanych w pudełkach zapałek skorpionów? I czy chęć wieczornej kąpieli to wystarczający powód, by eksmitować spokojnie żyjące w wannie zaskrońce?

Opowieści Geralda Durrella o zwierzętach nie mają jednak wyłącznie anegdotycznego charakteru. Choć nigdy nie chodził do szkoły, a lekcji udzielali mu nieraz bardzo osobliwi nauczyciele, jego miłość do przyrody inspirowała go do wciąż nowych poszukiwań. Dzięki nim, ten ambitny samouk wiele lat później stanie na czele naukowych ekspedycji i będzie właścicielem własnego zoo.

Książka obfituje nie tylko w uważne opisy wyspiarskiej przyrody, ale jest też prawdziwym pomnikiem na cześć uroków wyspy Korfu i jej mieszkańców. Ich życie poznajemy w krótkich i zabawnych opowieściach przyjaciół rodziny – nauczyciela młodego Geralda, doktora Teodora Stephanidesa i taksówkarza Spirosa Amerikanosa.

To zarazem pierwsza część trylogii, na którą składają się również „Ptaki zwierzaki i krewni” oraz „Ogród bogów”, które także zostaną wznowione nakładem Noir sur Blanc.

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5043/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Fragment książki

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (651)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6900

„Moja rodzina i inne zwierzęta” to jedna z najbardziej popularnych książek Geralda Durrella. Znany pisarz, zoolog i propagator wiedzy o przyrodzie był autorem wielu bestsellerów, które od dziesięcioleci podbijają serca czytelników na całym świecie.

Rodzina Durrellów w latach trzydziestych minionego wielu wyprowadziła się z zimnej, deszczowej Anglii na piękną, słoneczną grecką wyspę Korfu.
Gerald był wówczas zaledwie chłopcem, najmłodszym z rodzeństwa, ciekawym świata dzieckiem, które kochało naturę miłością szaloną i bezwarunkową. Nic dziwnego, że węże, skorpiony czy ropuchy, którymi on się zachwycał, w braciach i siostrze zazwyczaj budziły strach albo obrzydzenie.

„Moja rodzina i inne zwierzęta” to pierwszy tom wspomnieniowej, zbeletryzowanej trylogii, która jest w stanie rozbawić nawet największego ponuraka.
Autor uroczo opowiada o przybyciu na Korfu, o codzienności na wyspie, o swoich przygodach, nieraz niebezpiecznych, ale zazwyczaj nierozumianych przez resztę familii,...

książek: 517
Dama_Karo | 2013-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 października 2013

Dlaczego Gerard Durrell zasługuje na uwagę? Przede wszystkim był bardzo popularnym pisarzem w Wielkiej Brytanii. Ludzie (nie tylko czytelnicy) kochali go przede wszystkim za miłość jaką darzył zwierzęta. Uczucie to ma swoje korzenie już we wczesnym dzieciństwie Gerry’ego. Mając zaledwie kilka lat przeniósł się z całą rodziną z wietrznej Anglii na gorącą grecką wyspę Korfu. Właśnie tego okresu dotyczy książka zatytułowana „Moja rodzina i inne zwierzęta” w której dorosły już Gerard wspomina swoje dziecięce lata spędzone z rodziną wśród gajów oliwnych.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba przyznać jest to, iż książka niesie za sobą wiele humoru – słownego i sytuacyjnego, którego źródłem są sami bohaterowie. Gerard jako narrator patrzy na wszystko z przymrużeniem oka i w żartobliwy (ale jednocześnie ciepły) sposób opisuje swoich najbliższych. Rozrysowuje ich charaktery i wygląd tak dokładnie, że po przeczytaniu książki czujemy się jak członkowie tej szalonej i wesołej rodzinki.
Każdy z...

książek: 1263
Anetka P | 2011-10-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Książki opisujące życie Gerry'ego na Korfu są jedynymi, które czytałam kilkanaście razy. Pierwszy raz zetknęłam się z nimi w podstawówce. Zakochałam się w nich wtedy bezgranicznie i dożywotnio. Mam nadzieję, że dane mi będzie przeczytać je jeszcze kilkadziesiąt razy :)

książek: 482
wrotka | 2019-05-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2019

wrotkaczyta.blogspot.com

Gerald Durrell to urodzony w latach dwudziestych ubiegłego wieku brytyjski pisarz, zoolog i propagator wszelkiej wiedzy przyrodniczej. Będąc dziesięcioletnim chłopcem wraz z rodziną przeprowadził się na grecką wyspę Korfu, a swoje wspomnienia z tego pobytu opisał w Trylogii z Korfu. Książka "Moja rodzina i inne zwierzęta" jest jej pierwszym tomem, niedawno wznowionym przez Noir sur Blanc.

Autor z ogromną swobodą i wspaniałym poczuciem humoru opisuje pięć lat pobytu na wyspie. Opowiada o swojej rodzinie, a była to rodzina bardzo oryginalna, a także osobliwych przyjaciołach rodziny oraz o wspaniałej przyrodzie i zwierzętach zamieszkujących Korfu, a także samych mieszkańcach wyspy. W miarę jak zagłębiamy się w lekturę poznajemy poszczególnych jej bohaterów. Matkę, która musi ogarnąć to całe zamieszanie i czwórkę rodzeństwa, z których to nasz narrator Gerry jest dzieckiem najmłodszym i najbardziej ciekawym wyspiarskiego świata. Z początku z wielkim...

książek: 2638
Monika | 2019-05-26
Przeczytana: 08 maja 2019

Jaka książka taka wyspa. Nie polecam ani jednej ani drugiej.

książek: 1714
Evik | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Zabawna, pełna humoru książka. Mały Gerald wraz z rodziną (mamą, siostra i braćmi) z deszczowej Anglii przeprowadza się na słoneczne Korfu. Każdy członek rodziny to oryginał. Jeden z braci - Larry - jest artystą, drugi - Leslie - lubi polowania.
Gerald uwielbia zwierzęta. Ubawiłam się z węży wpuszczonych do wanny (choć dla jego brata zabawne to nie było, sama umarłabym, gdybym pływające węże w wannie zobaczyła). Ubawiłam się ze skorpionów (mama skorpion z małymi skorpionkami) włożonych do pudełka po zapałkach. Pudełko otworzył Brat Geralda, gdy chciał zapalić papierosa. Reakcję brata łatwo sobie wyobrazić.
Gerald opowiada także o swoich nauczycielach, od których na Korfu pobierał nauki, a także o domach, w których mieszkał na Korfu - willi truskawkowej, żonkilowej i białej jak śnieg.
Przyjemna, relaksująca lektura.

książek: 1351
bromba | 2016-09-22
Na półkach: Przeczytane, Ramotka
Przeczytana: 21 września 2016

Ależ to urocza, niepoprawnie optymistyczna książka! Żałuję, że nie przeczytałam jej na Korfu, wylegując się w jakimś rozgrzanym od słońca gaju oliwnym, ale mimo to wprawiała mnie ona wielokrotnie w taki stan błogostanu i naiwnej wiary w bezinteresowność ludzi i ogólnie w to, że 'wszystko dobrze się skończy', iż wierzę, że jakoś ten optymizm skumulował się we mnie i będzie działać jako antydepresant zimą/w chwilach zwątpienia w ludzkość.

Realia są mocno nieprzystające do naszych czasów, ale właśnie pewnie dlatego ta książka działa równie kojąco. Opowiada bowiem o ludziach niespecjalnie przywiązanych do dóbr materialnych i miejsca zamieszkania, o niefrasobliwej edukacji na łonie natury, o tym, jak czworonożne i skrzydlate stworzenia panoszą się w domu na równych prawach co charakterni członkowie rodziny. Dialogi między domownikami są prześmieszne; opisy przyrody tak powabne i plastyczne, że chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się czytać takie fragmenty po parę razy.

Seroki skradły...

książek: 615
Lady Margot | 2019-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Całość opinii na LADYMARGOT.PL

(...)

Na fabułę książki składają się zapiski, historie i anegdoty dotyczące prawie pięcioletniego pobytu rodziny Durrellów na Korfu. A musicie wiedzieć, że było o kim pisać i jest co czytać. To rodzina tak niezwykła, że drugiej takiej chyba nie sposób znaleźć. Dajmy na to, sam Gerald Durrell. Chłopiec, który nigdy nie uczęszczał do szkoły, uczył go świat. I wyobraźcie sobie teraz, że ten chłopiec stał się jednym z największych badaczy, jednym z najsłynniejszych zoologów, autorem najcenniejszych pozycji dotyczących życia zwierząt, które były jego największą pasją.

To cudowna pozycja dostarczająca wspaniałych ciekawostek przyrodniczych, które wręcz pochłania się z zapartym tchem, ale zawierająca także te przezabawne anegdoty rodzinne. Kochani, jaka to cudowna książka! Tak warto ją przeczytać. Mało tego! Jeśli posiadacie dzieci, możecie tę książkę podczytywać i im, zarażać je miłością na przyrody, do naszym braci mniejszych, jak lubię nazywać...

książek: 856

To ciepła książka, w przenośni i dosłownie, jednak szczerze powiedziawszy, to wcale mi się nie podoba sposób w jaki autor traktował zwierząt, ale jest to mój własny, bardzo subiektywny aspekt pojmowania miłości do zwierząt. Całość książki jest dość zabawna w partach gdzie w grę wchodzą relacje człowiek-zwierzę, przeplatana przyrodniczymi opowieściami o faunie i florze wyspy Korfu.

książek: 429
Snieznooka | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Po klasykę literatury na ogół sięgam bardzo rzadko, jednak, skoro nadarzyła się okazja, aby ponownie udać się na Korfu i spędzić trochę czasu z rodziną Durrelów, którą jakiś czas temu Wam przedstawiłam. Wydanie, które przestawiam nie jest to pierwszym, ale wznowionym przez Oficynę Noir Sour Blanc.
„Moja rodzina i inne zwierzęta ” jest powieścią autobiograficzną pewnego brytyjskiego przyrodnika Geralda Durrela, który przedstawił w niej czasy, kiedy wraz ze swoją rodziną przebywał w Grecji, a mianowicie na wyspie Korfu, o której wcześniej wspominałam. Grecja jest miejscem, do którego od zawsze chciałam się wybrać, dlatego sposób w jaki autor opisywał krajobrazy i przyrodę sprawił, że się rozmarzyłam. Tak pozytywnie nastrojona dałam się porwać tym opowieściom robiąc sobie małą przerwę od czytanej fantastyki.
Malownicze winnice, gaje oliwne i zatoczki pełne turystów pewnie są o wiele bardziej rozwinięte niż w latach 1935-1939, kiedy to właśnie autor tam przebywał. To była taka moja...

zobacz kolejne z 641 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Wznowienie pierwszego tomu o rodzinie Durrellów już w księgarniach

Zamiast angielskich pól – zalana ostrym słońcem wyspa Korfu, zamiast posiadłości – jedyna willa na wyspie posiadająca łazienkę, zamiast szofera we fraku – śpiewający tubalnym głosem i wygrażający przechodniom Grek Amerikanos. A zamiast flegmatycznej i powściągliwej familii… Durrellowie. W księgarniach znajdziecie już wznowienie pierwszego tomu o tej brytyjskiej rodzinie.


więcej
Optymistyczne książki na najgorszy dzień roku

Dzisiaj przypada tzw. Blue Monday, czyli dosłownie „smutny, przygnębiający poniedziałek”. Ostatni poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia został przez brytyjskiego psychologa uznany za najmniej przyjemny dzień w roku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd